کوکاکولا برای ثبت علائم تجاری در روسیه درخواست داد

درخواست-کوکاکولا-برای-ثبت-در-روسیه

غول نوشابه‌های غیرالکلی آمریکا در سال ۲۰۲۲ پس از آغاز درگیری اوکراین از این کشور خارج شد

به گزارش پایروس نیوز به نقل از روزنامه ودوموستی کوکاکولا درخواست هایی را برای ثبت چندین علامت تجاری به خدمات مالکیت معنوی روسیه، Rospatent  ارسال کرده است.

غول نوشابه های گازدار آمریکایی که بیش از چهار دهه در روسیه فعالیت می کرد، در مارس ۲۰۲۲ به دلیل تحریم های غرب مرتبط با درگیری اوکراین از این کشور خارج شد.

ودوموستی به نقل از پایگاه داده Rospatent نوشت: شرکت مستقر در آتلانتا اکنون به دنبال ثبت سه برند در روسیه است – کوکاکولا، فانتا و اسپریت. این درخواست که در ماه آوریل ارسال شد، مربوط به تولید نوشابه، نوشیدنی های الکلی و سایر محصولات است.

کارشناسان پتنت به فوربس گفتند که این حرکت می تواند به این معنی باشد که کوکاکولا در حال برنامه ریزی برای بازگشت به بازار روسیه در آینده است. طبق قوانین روسیه، علائم تجاری ممکن است در صورت عدم استفاده به مدت سه سال لغو شوند. این نشریه نوشت: با توجه به اینکه کوکاکولا، اسپریت و فانتا در سال ۲۰۲۲ از بازار خارج شدند، حمایت قانونی آنها ممکن است در سال آینده خاتمه یابد و این شرکت آمریکایی می خواهد حقوق برندهای خود را تضمین کند.

کوکاکولا از سال ۱۹۸۰ در روسیه حضور داشت اما در سال ۱۹۹۰، در اولین رستوران مک دونالد در اتحاد جماهیر شوروی در دسترس عموم مردم قرار گرفت. تولید در مقیاس بالای این نوشیدنی، در سال ۱۹۹۲، درست پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در روسیه آغاز شد.

این شرکت آمریکایی قبل از خروج در سال ۲۰۲۲، ۱۰ کارخانه در روسیه راه اندازی کرده بود که نوشابه های غیر الکلی از جمله Fanta، Sprite و Schweppes را به همراه برندهای محلی تولید می کرد.

 

پس از ترک این شرکت، شعبه روسیه آن نام خود را تغییر داد و شروع به تولید نوشیدنی با طعم کولا به نام دوبری کولا در کارخانه‌هایی کرد که متعلق به کوکاکولا اچ‌بی‌سی روسیه، تولیدکننده نوشیدنی اصلی بود.

برند دوبری کولا سهم بازار خود را از ۲.۸ درصد به ۲۵ درصد از نظر پولی از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ افزایش داد و به محبوب ترین نوشابه در کشور تبدیل شد. روزنامه RBK در اوایل سال جاری با استناد به داده های شرکت تحقیقاتی Ntech گزارش داد که در همان دوره، سهم کوکاکولا اصلی که از طریق کشورهای ثالث به روسیه وارد شده بود، شش برابر کاهش یافت.

قهوه خانه های زنجیره ای ایالات متحده استارباکس نیز اعلام کرده است که درخواست هایی را برای ثبت چندین علامت تجاری روسیه به Rospatent ارسال کرده است.

شرکت سوئدی چند ملیتی IKEA اوایل سال جاری اعلام کرد که حقوق علامت تجاری خود را در روسیه به مدت ده سال تمدید کرده است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی