به گزارش پایگاه خبری پایروس؛محمد رضوانی فر تا کنون 100هزار میلیارد تومان حقوق ورودی با رشد 87 درصد و 90 همت  ارزش افزوده به خزانه واریز شده است.

رضوانی گفت: با رشد 30درصدی نسبت به سال گذشته حدود 14میلیون‌تن‌ترازنیت محقق شده است که یک میلیارد دلار درآمد برای کشور داشته است. با محاسبه نفت تراز نفتی حدود 17میلیارد دلار مثبت است و عمده کاهش ارزش صادراتی مربوط با کاهش ارزش محصولات پتروشیمی است.

معاون وزیر اقتصاد  گفت: با  15کشور همسایه 72 میلیون تن کالا به ارزش 42میلیون دلار مبادله تجاری صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه 28 روز پس از آزمون و اعلام اسامی، کارت ترخیص کاری برای برگزیدگان صادر شده است،گفت: مجوز آزمون 283 نفر گرفته شد و در خرداد ماه از مون برگزار شد و 150نفر تا پایان سال وارد بدنه گمرک خواهند شد. سهمیه ایثارگران 600 نفر بوده و از طریق بنیاد نخبگان نیز ظرفیت خوبی برای استخدام فراهم شده است.

رضوانی فر گفت:سال گذشته متوسط پرداختی به کارکنان گمرک  7میلیون‌تومان بود که امسال  با افزایش 140 درصدی به 17میلیون‌تومان رسیده است. بودجه عمرانی نیز از 500 میلیارد به 1500 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی گفت: قرار داد 50 دستگاه منعقد شده و امیدواریم هر ماه دو‌دستگاه ایکس ری به گمرک‌اضافه شود.

معاون وزیر اقتصاد از شفاف سازی دستور العمل دریافت تضامین، خبر داد و گفت:56 همت ضمانت نامه در بازه سه ماهه اخذ شده ولی هیچ ضمانت‌نامه ای‌تمدید‌نشده است.

وی‌افزود، در حوزه استرداد هم 1100میلیارد تومان استرداد حقوق ورودی انجام شده است. امسال 370درخواست جدید در حوزه فعال مجاز داشته ایم که بیش از 90شرکت به لیست فعال برگزیده گمرک، اضافه شده اند.

رضوانی فر گفت: 235 بخشنامه سال قبل به 111 بخشنامه رسیده است. در دی‌ماه فقط دو بخشنامه‌داشته ایم. با کاهش 50 درصدی  زمان پاسخگویی به استعلامات عملکرد خوبی داشته ایم و از‌حساسیت دستگاههای همجوار خوشحالیم.از 5 سازمان‌ مهم‌ همجوار 4 سازمان به زیر 7 روز رسیده اند.

وی‌گفت:  در 85 درصد موارد در دیوان عدالت اداری رای به نفع گمرک صادر شده است. 1173 قانون معتبر وغیر‌معتبر در حوزه گمرک بررسی شده و تلاش می‌کنیم در قالب ماده‌واحده اصلاحات لازم انجام شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: امسال 3000 پرونده کالای قاچاق به ارزش بیش از6همت  در گمرک کشف شده است.1859 نفر نیز پرونده قاچاق انسان تشکیل شده است.

وی‌گفت: سال 1400 مجموعا 7800 مطالبه نامه داشتیم و امسال بیش از 42000 مطالبه نامه داشته ایم.از این‌محل  15همت و نزدیک به 80 درصد کل  پرونده های ناشی از تغییر نرخ ارز در سال 1401  وصول شده است.

رضوانی فر گفت: در فاز اول 16 زیر سیستم و در فاز دوم سایر زیر سیستمها در سامانه جدید گمرک پیاده‌خواهد شد،  کل‌‌پروژه  سامانه جدید گمرک، 77 درصد  پیشرفت‌ داشته است. سامان دهی به دیتا سنتر در دستور کار قرار گرفته است و بزرگترین‌دستکاه‌دولتی هستیم‌که دیتا سنتر را به فضای ابری دولت‌ منتقل‌خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه معماری محیطهای گمرک باید با فرهنگ‌گمرک‌هوشمند منطبق شود، گفت: گمرک به عنوان مرزبان اقتصادی خادم مرز هاست و تاکید داریم که گمرک باید محور‌هماهنگی در مرزهای‌کشور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *