دخالت مستقیم آمریکا در روسیه


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، سخنگوی کرملین روز یکشنبه گفت که پرواز پهپادهای آمریکا بر فراز دریای بالتیک نشانه دخالت مستقیم آمریکا در درگیری با روسیه است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» ، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفت: «کاملا واضح است که این پهپادها چه می‌کنند و ماموریت آنها به هیچ وجه یک ماموریت صلح آمیز برای تضمین امنیت کشتیرانی در آب‌های بین المللی نیست و در واقع، ما در مورد دخالت مستقیم اپراتورهای این پهپادها در درگیری و علیه خودمان صحبت می‌کنیم.»

روسیه اعلام کرد این پهپاد محدودیت‌های حریم هوایی را نقض کرده و پس از مانور شدید کنترل خود را از دست داده است.

وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه گذشته بیانیه‌ای درباره حادثه برخورد جنگنده این کشور با پهپاد آمریکایی بر فراز دریای سیاه منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: «صبح روز ۱۴ مارس امسال، یک پهپاد “ام کیو-۹” آمریکا بر فراز دریای سیاه و در نزدیکی شبه جزیره کریمه که بر اساس کنترل حریم هوایی نیروی هوافضای روسیه، در جهت مرزهای دولتی فدراسیون روسیه در حال پرواز بود.»

پرواز این پهپاد با فرستنده خاموش در حال انجام بوده و در حال نقض مرزهای منطقه موقت ایجاد شده از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین بود. این مرزها به کلیه کاربران حریم هوایی بین‌المللی ابلاغ و مطابق با استانداردهای بین‌المللی منتشر شده است.

در راستای شناسایی متجاوز، جنگنده‌های نیروی هوایی به پرواز در آمدند و در نتیجه مانورهای تیزی که پهپاد حدود ساعت ۹:۳۰ دقیقه به وقت مسکو در حال انجام بود، این پهپاد کنترل خود را از دست داده و با کاهش ارتفاع مواجه شده و با سطح آب برخورد کرد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: «جنگنده‌های روس از تسلیحات هوابرد استفاده نکرده و هیچ تماسی نیز با پهپاد نداشته و در سلامت به پایگاه هوایی خود بازگشتند».

پایان پیام/

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی