حفظ ترانزیت گاز روسیه و اوکراین

حفظ ترانزیت گاز روسیه و اوکراین

بلومبرگ گزارش داد که مقامات اتحادیه اروپا در تلاش هستند تا در مورد ادامه استفاده از زیرساخت های ترانزیت گاز طبیعی اوکراین پس از پایان قرارداد این کشور با گازپروم روسیه در پایان سال جاری مذاکره کنند. صرف نظر از درگیری بین کیف و مسکو، گازپروم همچنان به شرایط قرارداد ترانزیت خود با نفت گاز اوکراین پایبند بوده و سالانه حدود 15 میلیارد متر مکعب گاز به اتریش و اسلواکی تحویل می دهد.

به گفته بلومبرگ، مذاکرات هنوز در “مرحله اولیه” است و بسیاری از جزئیات باید مرتب شوند. اتحادیه اروپا ترجیح می دهد به جای روسیه از آذربایجان گاز بخرد و آن را از طریق زیرساخت های اوکراین تحویل دهد.

الکسی چرنیشوف، مدیرعامل نفت گاز، به بلومبرگ گفت: «من هر کاری می‌کنم تا راه‌حلی پیدا کنم تا  سیستم حمل‌ونقل گاز اوکراین همچنان عملیاتی باشد، زیرا این یک دارایی بزرگ است و باید مشتری داشته باشد، در غیر این صورت زیان آور است.”

در حال حاضر کیف مایل است درآمد حاصل از ترانزیت گاز را که در سال 2021 بالغ بر 1 میلیارد دلار بود، حفظ کند. اما چرنیشوف تمدید توافق فعلی با روسیه را رد کرده است. دولت باکو و شرکت دولتی نفت و گاز سوکار درباره این شایعه معامله اظهار نظر نکردند. مقامات اتریشی نیز از اظهار نظر خودداری کردند.

رابرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی، ماه گذشته پس از سفر به آذربایجان، پیش از تیراندازی توسط یک فعال هوادار اوکراین، درباره احتمال توافق صحبت کرد. فیکو در آن زمان به خبرنگاران گفت: «اکنون، توافق بین شرکت‌هایی مانند گازپروم روسی، آذربایجانی، اوکراینی و سایر شرکت‌ها بستگی به مذاکره در مورد شرایط اقتصادی و قیمت‌گذاری دارد. اگر این کار را انجام دهند، اسلواکی می تواند گاز خود را از آذربایجان وارد کند که بخشی از آن در اسلواکی باقی می ماند و بخشی از آن به کشورهای دیگر می رسد.

ظاهراً کمیسیون اروپا بر این باور است که این اتحادیه می تواند با تکیه بر تامین کنندگان جایگزین و صرفه جویی در انرژی و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است، پایان تحویل روسیه را تحمل کند.

تبلیغات