حضور ایران در نشست دوحه درباره افغانستان

حضور ایران در نشست دوحه

نشست مشترک ایران، چین، روسیه و پاکستان درباره افغانستان برگزار شد.

براساس پایروس نیوز، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، یک سال پیش «فرایند دوحه» را آغاز کرد؛ در حالی که شرکت‌کنندگان در این دور از مذاکرات موافقت کردند که به همکاری ادامه دهند، دی‌کارلو به رسمیت شناختن طالبان را در کابل رد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و رئیس هیئت طالبان در این مذاکرات پس از پایان نشست با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، نوشت: پیام افغان‌ها به تمامی شرکت‌کنندگان رسید؛ افغانستان، به همکاری کشور‌ها در بخش‌های خصوصی و مبارزه با مواد مخدر و کمک به معیشت نیاز دارد، که اکثر کشور‌ها در مورد همکاری در این بخش گفت‌وگو کردند.

این گفت‌وگو‌ها پشت در‌های بسته بدون دسترسی رسانه‌ها انجام شد، اما این امر مانع از آن نشد که هیئت طالبان ویدیو‌هایی از این جلسات را در ایکس با حضور مقامات خود منتشر کند.

 

آمریکا نباید مسئولیت خود را انکار کند

پایگاه «chinamil» درباره این نشست نوشت: واشنگتن نمی‌تواند از مسئولیت خود در اصلاح آسیب‌هایی که به افغانستان وارد کرده دست بکشد؛ این درخواست از سوی افکار عمومی افغانستان و جامعه بین‌المللی از طرف‌های شرکت‌کننده در دور سوم مذاکرات سازمان ملل در مورد افغانستان که در دوحه برگزار شد، مطرح شد.

جلال بازوان، کارشناس روابط بین الملل در دانشگاه کاردان مستقر در کابل، می‌گوید که آمریکا تعهد اخلاقی در قبال افغانستان و مسئولیت دارد تا در بازسازی اقتصادی افغانستان مشارکت کند.

صدیق شینواری، کارشناس نظامی افغانستان، گفت که بمب‌های منفجر نشده منجر به عواقب سنگینی برای کشاورزی افغانستان شده است که اقتصاد کشور محصور در خشکی عمدتا به آن وابسته است.

آمریکا باید مسدود کردن حدود ۷ میلیارد دلار دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان و اعمال تحریم ها، تشدید مخمصه افغانستان را متوقف کند؛ این اقدام‌ها باعث بی ثباتی بیشتر اقتصاد افغانستان، افزایش قیمت‌ها و کاهش کمک‌های بین المللی شده است.

واشنگتن باید بداند که فرار از مسئولیت کهنه و فریبکارانه‌اش منجر به سختی و ناآرامی ابدی در افغانستان شده است؛ زمان آن فرا رسیده که آمریکا با جامعه بین‌المللی همکاری کند تا اولین گام محکم را در دوحه بردارد و زمینه را برای ثبات و رفاه افغانستان فراهم کند.

 

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی