عوارض صادرات کالا از ایران به افغانستان از سال‌های دور با عنوان «دوزبُلاغ» از ایرانی‌ها گرفته می‌شد. در زمان استقرار جمهوری افغانستان مقرر شد، این عوارض برای ایران حذف شود؛ وعده‌ای که تاکنون محقق نشده است. اما ظاهرا در مذاکرات جدید ایران با افغانستان قرار «دوزبُلاغ» در تجارت ایران و افغانستان حذف شود. به باور تحلیلگران این رویداد باعث میشود، هزینه تجارت دو کشور کاهش پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری پایروس؛ به نقل از شهرخبر، خبر حذف «دوزبُلاغ» در مذاکرات اخیر ایران با افغانستان را رئیس هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان داده است. محمود سیادت اعلام کرد: دو ماه پیش در تهران و در پی سفر ملابرادر و هیات همراه جلسه ای تشکیل شده بود که اعضا در آن جلسه به توافقات خوبی رسیدند که از جمله توافقات حاصله در این کمیسیون افزایش زمان کار گمرکات مرزی بود. در آن دیدار در مورد حذف دوزبُلاغ نیز صحبت شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان ادامه داد: افغانستانی‌ها علاوه دوزبُلاغ رقمی دیگر را با عنوان رودپاس برای تردد ماشین‌ها می‌گیرند. رودپاس را وزارت خارجه افغانستان و کنسولگری‌ها اخذ می‌کنند و سازمان حمل و نقل افغانستان نمی‌تواند دخالتی در این موضوع داشته باشد، با این حال اکنون دوزبلاغ افغانستان حذف شده اما رودپاس همچنان گرفته می‌شود.

به نقل ایلنا و به گفته سیادت، اکنون در پی توافقات حاصله عوارض گمرکی میان ایران و افغانستان کاهش پیدا کرده است و طرف ایرانی هم به همان اندازه‌ای که طرف افغانستانی عوارض گمرکی را کاهش داده عوارض را کم کرده است تا تجارت دو کشور تقویت شود.

طبق اظهارات رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان، طرف افغانستانی از صفر شدن عوارض گمرکی میان دو کشور استقبال کرده است و بستر برای به صفر رسیدن این عوارض آماده است. او گفت:  با وجود تنازعاتی که میان افغانستان با پاکستان وجود دارد، افغانستان ترجیح می‌دهد ترانزیت بیشتری از مسیر ایران انجام دهد. با این تفاسیر و با حسن نیتی که من از دو طرف دیده‌ام صفر شدن عوارض گمرکی میان ایران و افغانستان  را دور از انتظار نمی‌بینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *