جاذبه‌های گردشگری روستای لالان

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از سلام نو، روستای لالان در واقع، محل تلاقی طبیعت‌گردان، گردشگران و کوه‌نوردانی است که هر یک با نیتی به این منطقه آمده‌ سفر کرده اند و از آنجا که جاذبه‌های متعددی در روستای بکر لالان وجود دارد، از رودها و تنگه‌های زیبا گرفته تا گل‌ها و گلپرهای فراوان در ابتدای مسیر، چشمه تلخاب و آبشار لالون، قله‌های خلنو و… هرکس با هر سلیقه و توانایی بدنی و فنی، می تواند از جای جای این روستای بی نظیر دیدن کند و لذت ببرد.

آشنایی با روستای لالان و جاذبه‎‌های آن
«لالان» (Lalan) یا لالون از جاهای دیدنی لواسان و از روستاهای بخش رودبار قصران در شهرستان شمیران استان تهران است که به‌جهت وجود گل های لاله، به لاله گون مشهور بوده و به مرور زمان به لالان تبدیل شده است. این روستای چشم‌نواز، در فاصله‌ی ۴۵ کیلومتری شمال تهران و ۱۱ کیلومتری شمال فشم قرار دارد و از همین رو برای سفر یک‌روزه و طبیعت‌گردی مناسب است؛ به‌خصوص که می‌توان برای ساعاتی از شلوغی و ترافیک و آلودگی هوای کلان‌شهر تهران به دامن طبیعت پناه برد و هنگام پیاده‌روی در روستا از چشم‌انداز کوه‌ها و قله‌ها، صدای گوش‌نواز پرندگان و جویبارها نهایت لذت را برد.

جاذبه‌های گردشگری روستای لالان را از دست ندهید!

لالان جاذبه‌های دیدنی متعددی را در خود جای داده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تنگه لالان، چشمه آب معدنی تلخاب، رودخانه لالان و آبشار زیبای لالان اشاره کرد که طرفداران زیادی بین گردشگران دارند. با اینکه چشمه‌های فراوانی در این روستا وجود دارد، چشمه آب معدنی تلخاب شهرت زیادی برای خود دست‌وپا کرده است. دره لالان هم به همان اندازه مشهور است و گردشگرانی که بازدید از آن را در برنامه‌ی خود قرار دهند، می‌توانند از باغستان، تنگه، سرچشمه، چشمه آب گازدار و برفچال نیز دیدن کنند.

لالون، محل تلاقی طبیعت‌گردان، گردشگران و کوه‌نوردانی است که هر یک با نیتی به این منطقه آمده‌اند و از آنجا که جاذبه‌های متعددی در لالان وجود دارد، از رودها و تنگه‌های زیبا گرفته تا گل‌ها و گلپرهای فراوان در ابتدای مسیر، چشمه تلخاب و آبشار لالون، قله‌های خلنو و… هرکس با هر سلیقه و توانایی بدنی و فنی، راضی به خانه برمی‌گردد. در واقع، از روستای لالون، مسیرهای کوه‌نوردی زیادی جهت صعود به قله‌های معروف منطقه وجود دارد؛ نظیر قله خلنو که سومین قله مرتفع البرز مرکزی است.


لالان که در منطقه‌ی رودبار قصران واقع شده، یک روستای کوهستانی است که آب‌وهوای خنک و مطبوعی دارد. به همین جهت سفر به این منطقه در تابستان می‌تواند شما را از گرمای تهران برهاند و خنکای بهاری را برایتان به ارمغان آورد.

در فصل بهار هم این منطقه پر از بوته‌های گلپر است و جالب اینکه با وجود گل‌های وحشی در پایین‌دست، در ارتفاعات هنوز برف وجود دارد. تابستان معمولا بسیار گرم است؛ ولی با کاهش آب رودخانه، عبور از آن راحت‌تر می‌شود. پاییز هزار رنگ این منطقه بسیار زیبا و دیدنی است و در نهایت با فرارسیدن زمستان، هوا سرد می‌شود و در نتیجه اگر تجهیزات کامل ندارید، از رفتن به این منطقه خودداری کنید.

آبشار لالان

آبشار لالان که آن را با نام آبشار خلنو نیز می شناسند، یکی از دیدنی های طبیعت بکر البرز جنوبی می باشد که دارای ۲۰ متر ارتفاع است. آبشار لالان در منطقه رودبار قصران قرار دارد و آب این آبشار از کوهستان ورزاب تامین و تغذیه می شود.

آبشار خلنو در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال شرق فشم و ۴ کیلومتر بالاتر از زایگان قرار دارد و این آبشار حیرت انگیز به دلیل وجود چندین سطح صاف و دسترسی آسان به آب، محل اقامت شبانه‌ی بیشتر تیم‌هایی است که قصد صعود به قله خلنو را دارند و کوهنوردان زیادی در کنار و بالا دست آبشار، با برپایی چادر به استراحت می ‌پردازند.


قله خلنو

قله زیبای خلنو یکی از زیبا ترین جاذبه های دیدنی روستای لالان به شمار می رود. این قله زیبا و بلند، از مرتفع ترین قله های رشته کوه البرز به شمار می رود و دارای حدود ۴۳۷۵ متر ارتفاع می باشد.

قله خلنو در بخش های شمالی روستای لالون واقع شده است و از آنجا که این قله دارای ارتفاع زیادی است، در نتیجه صعود به این قله نیازمند به مهارت بالا و تجهیزات و وسایل و لوازم کامل و حرفه ای کوهنوردی می باشد.

چشمه تلخاب

چشمه تلخاب (تلخ آب) یا همان چشمه تلخون، یکی دیگر از جاهای دیدنی طبیعی روستای لالون فشم است. این چشمه بی نظیر در ارتفاع ۳۰۷۰ متری قرار دارد و شامل و در بر دارنده سه چشمه می باشد.

جاذبه‌های گردشگری روستای لالان را از دست ندهید!

تونل برفی روستای لالان

در مسیر رودخانه ای که در ته دره لالان جاری می باشد و دقیقا روی این رود، یک پل ضخیم از جنس برف و یخ به شکل یک طاق تشکیل شده است که فاصله بین این طاق و سطح رودخانه حدود ۳ متر می باشد. هنگامی که زیر این طاق بایستید، سرمای برف را کاملا احساس خواهید کرد، در حالی که رودخانه از زیر پایتان جریان دارد

دره لالان

دره لالان که لقب زیبایی را به آن نسبت داده اند و به آن درب بهشت می گویند، نمای کاملی از ارتفاعات اطراف را به ما نشان می دهد و انسان را به وجد می آورد. این دره به طوری است که در سمت شمال، قله‌های وزوا، برج و خلنو با ارتفاع بیشتر از ۴۲۰۰ متر متر و در سمت غرب تک قله سرکچال با ارتفاع ۴۲۱۰ متر به ‌خوبی دیده می ‌شوند.

جاذبه‌های گردشگری روستای لالان را از دست ندهید!

سرو های کهنسال روستای لالان


روستای زیبا و سرسبز و خوش آب و هوای لالان، یکی از مناطق قدیمی به شمار می رود و همانطور که گفتیم در این منطقه پوشش گیاهی بسیار انبوه و متنوعی وجود دارد و در هر گوشه از این خاک، یک گیاه سرسبز و بلند قامت سر بیرون آورده است.

تبلیغات