ایران و قرقیزستان در زمینه تولید انرژی همکاری می کنند

تولید-انرژی-ایران-و-قرقیزستان

وزیران نیرو و انرژی دو کشور ایران و قرقیزستان، از آمادگی دو کشور در زمینه همکاری جهت تولید انرژی و اجرای طرح‌های برق‌آبی با حضور پیمانکاران ایرانی در قرقیزستان خبر دادند.

به گزارش پایروس نیوز، به نقل از اسپوتنیک، علی اکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران در حاشیه چهارمین نشست وزیران انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در دیدار با طلای بک ایبرایف، وزیر انرژی قرقیزستان با اشاره به نزدیک بودن فرهنگ ایران و قرقیزستان، گفت: آینده تعاملات ایران و قرقیزستان روشن است و آمادگی خود را برای هر نوع همکاری اعلام می کنیم.

وزیر نیرو ضمن معرفی پتانسیل ایران در ذخائر هیدروکربوری شامل نفت و گاز افزود: در حوزه برق، ایران سالانه حدود ۳۶۰ میلیارد کیلووات ساعت تولید برق دارد.

محرابیان با بیان اینکه در صنعت انرژی، (برق و صنایع نفت و گاز) کشوری صاحب تکنولوژی هستیم و به بسیاری از کشورها خدمات می دهیم، ادامه داد: شرکت فراب تخصص ساخت نیروگاه برق آبی دارد و در کشور تاجیکستان، عراق و سریلانکا تجربه اجرای طرح را داشته است.

وی با اشاره به اینکه سد و نیروگاه راغون با ارتفاع ۳۵۰ متر بزرگترین سد جهان است، یادآور شد: در آن پروژه ۵ شرکت ایرانی، بخشهای اصلی کار را اجرا می کنند و شرکت‌های ایرانی آمادگی برای اجرای پروژه‌های قرقیزستان بویژه برق آبی را دارند.

ایران برای قرقیزستان پالایشگاه و نیروگاه برق می‌سازد

۲طلای بک ایبرایف، وزیر انرژی قرقیزستان در این دیدار با اشاره به اینکه کشور ایران توانمندی عرضه نفت و فراورده های نفتی را دارد و در این زمینه آمادگی همکاری داریم، گفت: تجربه خوبی در زمینه احداث و بهره‌برداری از نیروگاه برق آبی و نیروگاه‌های در مقیاس کوچک داریم. ۱۳ درصد ظرفیت این نیروگاه ها آبی تولید می کند و توان تولید ۱۴۲ میلیارد کیلووات برق دارد.

وی به احداث یک مگاپروژه به عنوان بزرگترین پروژه در آسیای میانه در قرقیزستان اشاره کرد و یادآورشد: این طرح با ظرفیت ۱۸۶۰ مگاوات و ارتفاع سد با ۲۵۶ متر در دست اجراست و کل سرمایه‌گذاری این پروژه ۴.۵ میلیارد دلار است.

وی از همکاری با ایران در پروژه‌های انرژی، خورشیدی و بادی، ساخت نیروگاه هسته ای و عرضه نفت و فناوری نفتی خبر داد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی