توصیه هایی برای بستن چمدان سفرهای نوروزی

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از همشهری، نحوه بستن چمدان‌ها در سفر خیلی مهم است. برای بستن چمدان‌ها باید همه چیزهایی را که در سفر نیاز دارید به خوبی سازماندهی کنید و همه آن‌ها را طوری در چمدان خود بچینید که فضای زیادی نگیرد و در عین حال وسایل‌تان در برابر نشت یا آسیب‌های دیگر محافظت شود.  

چگونگی چیدن وسایل در چمدان

۱. چک لیستی از تمام وسایلی که قصد دارید در سفر خود ببرید تهیه کنید. این چک لیست شامل لباس، کفش، لوازم آرایش و حتی احتمالاً نقشه‌ها، کتاب‌های راهنما، مطالب خواندنی و اطلاعات هتل هم می‌شود. این چک لیست همچنین موقع برگشت از سفر هم به شما در هنگام بستن چمدان کمک می‌کند تا چیزی را جا نگذارید. 

۲. لباس‌هایی را که می‌خواهید در سفر استفاده کنید از قبل مشخص کنید تا از بردن بیش از حد لباس خودداری کنید. اگر اطلاعات درستی از آب و هوای مقصد سفر خود دارید، می‌توانید در انتخاب لباس بسیار دقیق باشید. در غیر این صورت یک ژاکت کش باف پشمی یا ژاکت سبک که به بیشتر لباس‌های شما می‌آید، چند پیراهن و شلوار جین همراه داشته باشید. در کل مناسب فصل لباس بردارید و تا حد امکان لباس‌هایی را انتخاب کنید که بتوانید چندبار بپوشید.   

۳. صرف نظر از طول سفرتان، یک کیف مناسب برای لوازم آرایش و بهداشتی خود بخرید. تا مسواک، خمیر دندان و غیره را در آن قرار دهید. لازم نیست چند تا صابون بردارید. زیرا صابون و خمیردندان را همیشه می‌توان از یک مغازه محلی مجدد بخرید.  

۴. اگر از گمرک عبور می‌کنید، چمدان خود را قبل از بسته بندی چک کنید. از خالی بودن کامل آن اطمینان حاصل کنید، زیرا به محض اینکه در بازرسی امنیتی قرار می‌گیرید، هیچ کس جز شما مسئول محتویات آن نیست. معمولاً چمدان‌ها دارای زیپ‌های مخفی در امتداد مرکز یا کناره هستند. این‌ها را باز کنید و یک بار آن را خوب چک کنید تا به هر دلیل پشیمان نشوید.

۵. اقلام سنگین را در پایین چمدان خود قرار دهید، مخصوصاً اگر چمدانتان مدل عمودی نگه می‌دارید.

۶. لباس‌ها را با استفاده از تکنیک رول کردن ببندید. دو یا سه مورد را روی هم قرار دهید، تا صاف تا صاف شوند، و آنها را مانند کیسه خواب بغلتانید تا در فضای چمدان صرفه جویی و از چین و چروک جلوگیری کنید.

۷. ژاکت‌ها را در کیسه‌ها فشرده سازی کنید، با این کار می‌توانید تا ۷۵درصد فضای بیشتری در چمدان خود ایجاد کنید. این کیسه‌ها برای نگهداری لباس‌های کثیف نیز کاربرد دارند. برای فشرده سازی کیسه می‌توانید با استفاده از یک جاروبرقی هوای آن را خالی کنید.

۸. وسایل شکستنی مانند جواهرات یا شیشه را در جوراب بپیچید و داخل کفش قرار دهید. این کار ایمنی آنها را تضمین می‌کند.


۹. می‌توانید حلقه‌هایی با گیره پهن بخرید. مانند حلقه‌های پرده دوش. می‌توان آن را باز کرد و سپس روی چیزی برای اتصال بست. چیزهای مهمی مانند کیف پاسپورت را در کیف دستی قرار دارید و آن را به چمدان با استفاده از این حلقه‌ها ببندید. این گونه از شر سارقان در امانید. اسناد، مدارک شناسایی، پول و اقلام گرانقیمت را هم روی شانه خود آویزان کنید یا حتی جایی توسط کیسه‌هایی کوچک در لباس خود پنهان کنید. با این حال، چیزی را که فوراً به آن نیاز دارید پنهان نکنید.

۱۰. در صورت گرسنه شدن، تنقلات همراه داشته باشید. برای سفرهای سریع یا مکان‌هایی که می‌توانید وعده‌های غذایی بخرید، میان‌وعده‌های سبک همراه داشته باشید و برای اتوبوس‌ها در مسیرهای طولانی، میان‌وعده‌های سبک‌تر همراه داشته باشید.

بسته بندی چمدان برای سفر با قطار

۱. وسایل سنگین را به طور مساوی بین کیسه‌ها تقسیم کنید. چون بار را باید در بیشتر قطارها در جایی بالای سر خود قرار دهید. اما از آنجا که ممکن است به جای چمدان‌های کوچک با چمدان‌های بزرگ سروکار داشته باشید، بلند کردن آنها می‌تواند مشکل باشد. مطمئن شوید که کیسه، کیف یا چمدان شما شبیه یک تن آجر بار نداشته باشد. برای باندکردن این نوع چمدان‌ها زانوهای‌تان هم آسیب می‌بیند و یا آنقدر بلندکردنشان سخت می‌شود که مجبور می‌شوید از غریبه‌ها بخواهید تا شما را نجات دهند.

۲. اشیای باارزش را کنار خود نگه دارید. به خصوص اگر قصد دارید پاهای خود را دراز کنید، تنقلات بخورید یا چرت بزنید.

۳. مطمئن شوید که قطار میان وعده‌هایی را ارائه می‌دهد. اکثر قطارها این کار را انجام می‌دهند، اما اگر به کشوریا شهری سفر می‌کنید که با آداب و رسوم یا پروتکل قطار آشنایی ندارید، این کار را انجام دهید.  

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی