تورم به بانک مرکزی رسید

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از اقتصادنیوز، درحالی که آمارهای بانک مرکزی پیش از این خبر از کنترل قیمت ها داده و کاهش محسوسی را نسبت به مرکز آمار داشت، در آخرین ماه 1401 اما داده های این نهاد نیز خبر از رکوردی مهم داشته است.

در روزهای ابتدایی سال 1402، بانک مرکزی با وجود سکوت چهار ساله اش در بیان آمار سرعت رشد قیمت ها در شب عید، این بار پیش دستی کرد و زود تر از مرکزآمار تورم را منتشر کرد. 

نخستین نکته در خصوص مهار تورم افسار گسیخته در اقتصاد کشور و کنترل قیمت ها اطلاع شفاف از وضعیت  شاخص قیمت مصرف کننده  و سایر شاخص های مهم اقتصادی است.

این در حالی است که مرکز آمار که روال هر ساله اش اعلام تورم اسفند ماه در روز نخست سال بوده این سنت را در سال جاری شکسته و هنوز پس از گذشته 6 روز تورم را اعلام نکرده است.

در خلال سکوت ممتد مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده اما بانک مرکزی پرده از وضعیت تورم ماهانه  اسفند 1401 برداشت. تورمی که راوی رکوردی مهم در آخرین ماه سال 1401 بود. 

طبق اعلام بانک مرکزی، تورم ماهانه نقاط شهری کشور در آخرین ماه سال برابر با 6.6 درصد بوده است. این تورم در دو سال و نیم گذشته یک رکورد محسوب شده و دومین قله در این محدوده به حساب می آید. طبعا نخستین رکورد به خرداد ماه 1401 تعلق دارد که در آن زمان دولت با حذف  ارز 4200 تومان از برخی کالاهای خوراکی شوک جدی به قیمت ها وارد کرد.

اکنون در اسفند ماه نیز رکوردی دیگر در رشد قیمت ها ثبت شده است . مقایسه آخر سال گذشته با تمام سال های قبل نشان می دهد ثبت تورم 6.6. درصدی در اسفند 1401 تقریبا بیشتر جهش ماهانه قیمتها در پایان سال در دامنه بیست سال اخیر بوده است. به عبارت دیگر بیست سال بود که تورم ماهانه شب عید در سطح پایینی رقم می خورد. سنتی که در ابتدای سال 1402 شکسته شد.

در کنار رکوردزنی های ماهانه تورم اما  تورم نقطه ای  نیز در پایان سال 1401 خیز جدی برداشته است.

در بررسی تورم نقطه ای محاسبه می شود وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده در هر مقطع از سال در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال قبل چه تغییری داشته است. بررسی ها نشان می دهد در اسفند ماه امسال، تورم نقطه ای برابر با 63.9 درصد بوده و تقریبا به بالاترین سطح دو ساله خود رسیده است. 

در حالی که آمارهای تورم در میانه سال گذشته خبر از کنترل قیمت ها و روند نزولی آن داشته اما داده های آماری در این خصوص نشان می دهد وضعیت تورم در نیمه دوم سال گذشته مسیر صعودی پیدا کرده و در پایان بالاترین سطح خوددر دو سال اخیر رسیده است.

این روند افزایشی در تورم دوازده ماهه نیز قابل مشاهده بوده و با ثبت رکورد 46.5 درصد بیشترین سطح را در بازه یک ساله داشته است.

تبلیغات