توافق ژاپن و آلمان در حوزه دفاعی

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از کیودو، فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن در توکیو میزبان اولاف شولتس صدراعظم آلمان بود که شامل جلسه مشترک کابینه و گفتگوهای دوجانبه بین وزرای دفاع، اقتصاد، دارایی، حمل و نقل و امور خارجه دو کشور است.

کیشیدا در ابتدای این نشست گفت: روابط بین این دو متحد گروه هفت هرگز نزدیک‌تر نبوده است و چارچوب جدید روابط را حتی در زمینه‌هایی مانند امنیت اقتصادی و زنجیره‌های تامین تقویت خواهد کرد.

شولتس نیز گفت: رهبران دو کشور و وزیران در مورد همکاری و هماهنگی بیشتر در مورد موضوعاتی از هیدروژن سبز گرفته تا فناوری حفاظت از آب و هوا و دفاع گفتگو خواهند کرد.

هر دو دولت در پایان روز شنبه بیانیه مشترکی صادر خواهند کرد که انتظار می رود جنگ روسیه علیه اوکراین را محکوم می کند.

کشورهای بزرگ توسعه یافته مانند آلمان و ژاپن به شدت برای منابع کمیاب با یکدیگر رقابت می کنند و دسترسی به فلزات و خاک های کمیاب برای گذار به اقتصادهای پاک تر و از نظر فناوری پیشرفته تر حیاتی است.

ژاپن به طور فزاینده ای بر امنیت اقتصادی متمرکز شده است و وزیری را برای پیگیری آن منصوب کرده و لایحه ای در مورد ایجاد زنجیره های تامین انعطاف پذیر برای کالاهای کلیدی مانند خاک های کمیاب تصویب کرده است.

در یک استراتژی جدید امنیت ملی ژاپن که در دسامبر منتشر شد، دولت کیشیدا متعهد شد که وابستگی بیش از حد به کشورهای خاص را مهار کند.

آلمان در مراحل پایانی تدوین استراتژی امنیت ملی خود است که در آن تاب آوری اقتصادی و کاهش وابستگی های یک جانبه در زمینه هایی مانند انرژی و مواد خام نیز نقش کلیدی ایفا خواهد کرد.

تمرکز شولتس بر ژاپن تصادفی نیست، زیرا او بارها اعلام کرده است که کشورهای دموکراتیک باید برای مقابله با نفوذ رقبای اقتصادی با سیستم‌های سیاسی مختلف، نزدیک‌تر با یکدیگر همکاری کنند.

خودروسازان آلمانی و تامین کنندگان آن‌ها در تلاش هستند تا دسترسی مستقیم به مواد خام مانند لیتیوم و کبالت مورد نیاز در تولید سلول های باتری خودروهای الکتریکی را تضمین کنند.

در اوایل ماه مارس، یک شرکت و یک سازمان دولتی ژاپن توافق کردند که بودجه خود را برای زمین‌های کمیاب لیانز استرالیا به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای کاهش وابستگی به چین در زنجیره تامین حیاتی خود افزایش دهند.

تنها تولیدکننده خاک‌های کمیاب آمریکا با قراردادی برای ارسال محصول از کارخانه فرآوری جدید خود به ژاپن موافقت کرده است.

به گفته افراد متخصص، ژاپن همچنین برای پیوستن به ایالات متحده برای تشدید کنترل ها بر صادرات ماشین آلات ساخت تراشه های پیشرفته به چین، اعلام آمادگی کرده، اگرچه جزئیات آن به اطلاع عموم نرسیده است.

تمرکز شولتس بر ژاپن نشان دهنده تغییر واضحی نسبت به صدراعظم پیش از او آنگلا مرکل است که در طول ۱۶ سال قدرت خود تنها سه بار برای گفتگوهای دوجانبه از توکیو بازدید کرد، در حالی که تقریبا هر سال با هیئت های تجاری بزرگ به چین پرواز می کرد.

جنگ روسیه در اوکراین خطرات ناشی از اتکای بیش از حد به یک تامین کننده واحد برای واردات انرژی را آشکار کرد و ائتلاف حاکم شولتس مایل است از وابستگی های مشابه در مورد نفت خام اجتناب کند.

تبلیغات