تنفس راحت توسط یک پودر

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از مهر، مجرای تنفسی بیمار دارای یک غشای مخاطی است که به طور پیوسته ذرات تنفس شده مانند گرد گل ها، دود و تا حدی ویروس و باکتری را به دام می اندازد. این موارد بعدا از راه های تنفسی فرد حذف می شوند زیرا مخاط یا بلعیده یا با سرفه از بدن خارج می شود.

متاسفانه بیشتر اوقات ویروس ها می توانند از این لایه مخاطی فرار کنند و سلول های ریه در لایه زیرین را مبتلا کنند. در همین راستا محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی پودر SHIELD را ابداع کردند. این پودر در حقیقت ذرات ریزی است که از ژلاتین خوراکی و اسید اکریلیک با یک استر غیر سمی(معمولا یک اسید غیر آلی ) ساخته شده است.

هنگامیکه پودر از طریق یک دستگاه استنشاق می شود و در معرض رطوبت مسیر تنفسی و ریه ها قرار می گیرد، ذرات ریز متورم می شوند و به شکل یک هیدروژل چسبناک در می آیند که به لایه مخاطی موجود می چسبند.

گذر ویروس ها از این مانع اضافی سخت تر است. نکته مهم تر آنکه این روند تاثیر منفی روی فرایند تنفسی ندارد. علاوه بر آن ژل مذکور به طور کامل ظرف ۴۸ ساعت تجزیه و از بدن خارج می شود.

SHEILDروی موش ها آزمایش شد و توانست ۴ ساعت پس از استنشاق از ورود ۷۵ درصد ویروس های SARS-CoV-۲ را به طور موثر جلوگیری کند. کارآمدی پودر مذکور پس از ۲۴ ساعت به ۱۸ درصد کاهش یافت. نتایج آزمایش تاثیرگذاری این پودر در مقابل ویروس های ذات الریه وآنفلوانزاH۱N۱ نیز مشابه بود.

همچنین پودر روی میمون هایی آزمایش شد که شاخه های اصلی و دلتای ویروس کرونا را نیز استنشاق کرده بودند.

بار ویروس در بدن حیواناتی که قبلا این پودر را استنشاق کرده بودند ۵۰ تا ۳۰۰ بار کمتر از گروه کنترل بود. علاوه بر آن در هیچ یک از میمون هایی که پودر را دریافت کردند، نشانی از عفونت هایی مانند التهاب ریه مشاهده نشد. همچنین لایه محافظتی به مدت ۸ ساعت فعال بود.

این تحقیق در ژورنال «نیچر متریالز» منتشر شده است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی