تلاش هند و چین برای بدست آوردن نفت روسیه

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، رویترز به نقل از منابع صنعتی نوشت، پالایشگاه‌های خصوصی چین با همتایان هندی خود برای خرید نفت ESPO روسیه در ماه آوریل رقابت می‌کنند.

به نوشته این گزارش، پس از اینکه مشتریان غربی از خرید مستقیم صادرات انرژی روسیه اجتناب کردند، چین و هند به خریداران عمده نفت خام روسیه تبدیل شدند.

چین که معمولا کل حجم نفت خام ESPO حمل شده از بندر کوزمینو در اقیانوس آرام را به دلیل نزدیکی به آن خریداری می‌کند، انتظار می‌رود حجم بی‌سابقه‌ای در ماه مارس وارد کند.

«ریلاینس اینداستری» و «نایارا انرژی»، پالایشگاه‌های مستقل هندی حداقل پنج محموله از تقریباً ۳۳ محموله بارگیری شده با نفت خام ESPO را برای ماه آوریل به دلیل قیمت‌های پایین آنها خریده‌اند. این درحالی است که تنها یک محموله برای تحویل در ماه مارس خریداری شده است.

به گفته منابع آگاه، قیمت نفت خام ESPO برای بارگیری در ماه آوریل به مقصد هند ۵ دلار در هر بشکه از شاخص دبی کمتر بوده است.

بر اساس برآوردهای رویترز، افزایش تقاضا برای نفت با سولفور پایین روسیه توسط پالایشگاه‌های هندی، قیمت ها را به بالای سقف قیمتی ۶۰ دلار در هر بشکه توسط گروه ۷ بر محموله‌های نفتی روسیه رسانده است. چین نیز محموله‌های ESPO را با قیمت بالای سقف قیمتی این گروه می‌خرد.

واردکنندگان نفت روسیه به منظور کاهش خطر احتمالی، از سایر ارزها به جای دلار برای تسویه این محموله‌ها استفاده می‌کنند و همچنین از فروشندگان می‌خواهند که حمل و نقل و بیمه را انجام دهند.

به گفته منابع آگاه، رقابت از سوی هند سبب شده تا تخفیف‌ها برای محموله‌های ESPO که برای ماه آوریل بارگیری می‌شوند، به ۶.۸۰ دلار در هر بشکه در برابر قیمت نفت برنت کاهش یابد. رقم تخفیف برای ماه مارس ۸.۵۰ دلار در هر بشکه بود.

پیش‌بینی  می‌شود، محموله‌های نفتی روسیه به چین برای ماه مارس به رقمی بی سابقه یعنی حدود ۳ میلیون بشکه برسد که ۲۰ میلیون بشکه آن نفت ESPO است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی