تغییر در وضعیت استراتژیک خاورمیانه


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از اعتمادآنلاین، هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا در مقاله‌ای برای روزنامه واشنگتن پست به نقش رو به گسترش چین در سیاست جهانی که نقش محوری آمریکا در مورد رویکرد جهان تک‌قطبی را از بین می‌برد، پرداخت و نوشت: پکن در حال آماده‌سازی خاورمیانه‌ای چند قطبی است.

تحولاتی که در جریان هستند، در واقع تغییری اساسی در وضعیت استراتژیک خاورمیانه است. در حال حاضر عربستانی‌ها با بازی با کارت آمریکا در برابر چین در حال متعادل کردن امنیت خود هستند.

در بلند مدت حضور پکن به عنوان ایجادکننده صلح، مرجع دیپلماسی بین‌المللی را تغییر می‌دهد و آمریکا دیگر قدرتی قطعی در منطقه و یا تنها کشور قدرتمند یا منعطف برای میانجیگری در قراردادهای صلح محسوب نمی‌شود و تحولات اخیر نشان می‌دهد که چین خواستار سهمی از این قدرت داعیه‌دار است.

چین طی چند سال گذشته اعلام کرده که باید در ایجاد نظم جهانی مشارکت داشته باشد و اکنون نیز گام مهمی در این جهت برداشته است.

خاورمیانه که همواره منطقه درگیری بود، اکنون به یک ابزار متعادل‌کننده تبدیل شده است، در واقع عربستان دوست جدید چین و ایران است اما با آمریکا نیز همکاری دارد و مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار را به اوکراین و مبلغ ۳۷ میلیارد دلار را برای خرید ۷۸ فروند هواپیمای بوئینگ پرداخت کرده و علاوه بر آن از فناوری جدید ۵G و ۶G به نام O-RAN که می‌تواند جایگزین هواوی چین شود، پشتیبانی کرده است. همینطور امارات با چین تعامل نزدیک داشته و همزمان روابط دفاعی خود را با آمریکا حفظ می‌کند، امارات بر حل اختلاف‌نظرهای منطقه‌ای با قطر، ترکیه و لیبی تاکید دارد.

واقعیت این است که خاورمیانه تا زمانی که تک‌قطبی بوده و آمریکا بر سیاست‌های تقابل آن کنترل داشته و از سوی دو همپیمان خود یعنی عربستان و اسرائیل تشویق شود، منطقه چندان باثباتی نخواهد بود، خاورمیانه چند قطبی آتی با دگرگونی‌ها و تعادل مستمر خود، خطرات ویژه خود را دارد و بازی سیاسی جدیدی با اصول جدید آغاز خواهد شد.»

تبلیغات