به گزارش پایگاه خبری پایروس؛بیشتر بازارهای سهام منطقه آسیا-‌اقیانوسیه در معاملات امروز جمعه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) منفی بودند، با این حال بورس ژاپن برای پنجمین روز معاملاتی پیاپی با رشد مواجه شد.

بر پایه آمارهای مارکت واچ، امروز شاخص نیکی ۲۲۵ بورس توکیو به میزان ۱.۵ درصد رشد کرد. شاخص BSE Sensex هند نیز ۱.۱۸ درصد افزایش را تجربه کرد.

با این حال،شاخص‌های اصلی سهام چین سیر نزولی داشتند. شاخص هنگ سنگ با ۰.۳۵ درصد افت به کار خود پایان داد. شاخص مرکب شانگهای نیز ۰.۱۶ درصد افت کرد.

دلیل افت بورس چین

این گزارش می‌افزاید، بحران بخش املاک و گزارش کاهش صادرات کالای چین از دلایل اصلی افت بورس‌های این کشور به شمار می‌روند.

همچنین، شاخص استریت تایمز سنگاپور ۰.۳ درصد و ASX ۲۰۰ استرالیا نیز ۰.۱ درصد افت را ثبت کردند. در بازار کره جنوبی، شاخص کاسپی ۰.۶ درصد کاهش یافت.

وضعیت بورس‌های اروپایی

در این میان، بورس‌های اروپایی روز پنجشنبه را درفضایی نامطمئن قرار داشتند اما انتظار می‌رود آخرین روز معاملات هفته را در فضایی مثبت به پایان برند. در پایان معاملات پنجشنبه، شاخص استوکس ۶۰۰ به میزان ۰.۸ درصد و سی اس سی ۴۰ بورس پاریس ۰.۵ درصد افت کردند. اما در معاملات امروز همه شاخص‌ها مثبت بودند به طوری که استوکس ۶۰۰ بیش از ۰.۵ درصد، فوتسی ۱۰۰ بیش از ۰.۶ درصد، سی ای سی۴۰ بیش از ۰.۶ درصد و دکس هم ۰.۵ درصد افزایش یافتند.

روند ناهماهنگ شاخص‌ها در بازار آمریکا

افزون بر این، در بازار آمریکا، شاخص‌های اصلی در پایان معاملات پنجشنبه روند ناهماهنگی داشتند. در حالی که شاخص داو جونز ۰.۰۴ درصد رشد کرد، اس اند پی ۵۰۰ به میزان ۰.۰۷ درصد کاهش یافت و نزدک تقریبا بدون تغییر بود.

همچنین، از مهمترین اخبار اقتصادی می‌توان به گزارش تورم آمریکا، گزارش تجارت جهانی و اخبار جنگ در منطقه خاورمیانه اشاره کرد.

از سویی دیگر، نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر به میزان ۰.۳ درصد رشد کرد که بیش از انتظار بود. بر این اساس، نرخ تورم سالانه به رقم ۳.۴ درصد رسید.

افزون بر این، حجم تجارت جهانی در ماه دسامبر ۲۰۲۳ به میزان ۱.۳ درصد کاهش یافت که علت اصلی آن، جنگ در دریای سرخ بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *