برنامه های ویژه تلویزیون برای نوروز 1402

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از ایسنا، پخش فیلم های مستند، پویانمایی (انیمیشن)، مسابقه، برنامه های مفرح و سرگرمی، برنامه های معارفی ویژه ماه مبارک رمضان و … تدارک سیما در نوروز ۱۴۰۲ است. همچنین مجموعه‌ای از برنامه‌های آموزشی و سرگرمی در فهرست شبکه‌های سیما قرار گرفته است.

ویژه برنامه های تلویزیون برای نوروز و ماه رمضان به شرح زیر است:

شبکه یک سیما: بازگشت محمد دلاوری به آنتن

فصل جدید برنامه «رویان» ویژه تحویل سال نو با پرداختن به قهرمانان و چهره‌های مردمی از ابتدای اسفند (هر شب) آغاز شده و در نهایت به عنوان ویژه برنامه تحویل سال خواهد بود. این برنامه به مدت ۱۸۰ دقیقه ساعت ۲۳ به روی آنتن می رود.

«بی کرانه شو» در ۳۰ قسمت ۷۵ دقیقه ای در ساختار مستندگونه روایتی قهرمانانه از مناطق و سواحل جنوبی کشور (فرهنگ، اقلیم، زیست بوم، هویت تاریخی، استکبارستیزی و …) است.

برنامه «بی واسطه» با اجرای محمد دلاوری و به تهیه کنندگی سیدعلی صدری‌نیا در ایام نوروز ۱۴۰۲ روی آنتن شبکه یک تلویزیون می‌رود.

این برنامه در هر قسمت، بی واسطه سراغ یک سوژه و موضوع چالشی و دغدغه‌مند رفته و به همراه محمد دلاوری ماجراجویی جدیدی را برای مخاطبان به تصویر می‌کشد.

«بی واسطه» محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است که از ۲ فروردین هر روز از ساعت ۱۶ از شبکه یک پخش خواهد شد.

همچنین مستند «ایرانگرد» نیز در ایام نوروز از شبکه یک سیما پخش می شود.

شبکه دو سیما: طنز «سیدخندان» و باغ شادونه

ویژه برنامه نوروزی شبکه دو سیما از جمعه ۲۶ اسفند تا ۲۸ اسفند از ساعت ۲۱ تا یک و ۳۰ دقیقه بامداد و ویژه برنامه تحویل سال روز ۲۹ فروردین از ساعت ۱۳ تا ۲ بامداد به روی آنتن خواهد رفت.

برنامه «سندباد» ویژه ماه رمضان روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت ۲۲ پخش خواهد شد که به سنت های ماه رمضان در سایر کشورها می پردازد.

مسابقه «دو به دو» از اول فروردین با محوریت اطلاعات عمومی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۲ (بجز لیالی قدر) پخش خواهد شد.

برنامه طنز «سیدخندان» از اول فروردین هر شب ساعت ۲۳ (بجز لیلالی قدر) تا انتهای ماه رمضان پخش خواهد شد.

برنامه های «کافه بازی» ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه و «باغ شادونه» ساعت ۱۰ صبح به صورت ویژه برنامه نوروزی از اول فروردین تا پایان نوروز پخش خواهد شد.

برنامه «از مامان بگو» هم به صورت ویژه برنامه از اول فروردین تا پایان ماه رمضان هر روز ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه دو خواهد رفت.

برنامه «چند روایت معتبر» از سوم فروردین تا پایان ماه مبارک رمضان ساعت ۱۷ و ۱۵ دقیقه پخش خواهد شد. در این برنامه نظرات و تجربه زیسته افراد شرکت کننده با طراحی بازی های مختلف بیان می شود تا بتواند برای مخاطب نسبت به موضوع برنامه تصویر ذهنی ایجاد کند.

شبکه سه سیما: اولین اجرای یوسف تیموری و اعجوبه ها

مسابقه «قهرمان» با محوریت رقابت در زمینه آمادگی جسمانی است که در ایام عید نوروز ۱۴۰۲ به آنتن شبکه سه سیما می‌آید. استعدادهای ورزشی با حضور در این برنامه و پشت سر گذاشتن آیتم‌ های مختلف و دشوار، رقابتی دیدنی و پر هیجان را رقم خواهند زد. یوسف تیموری و ایمان قیاسی میزبان قهرمانان می‌شوند.

«قهرمان» کاری از گروه اجتماعی شبکه سه در ایام نوروز، هر شب روانه آنتن این شبکه خواهد شد.

مسابقه «اعجوبه ها» و برنامه های «خودمونی» و «رویانیوم» در ایام عید نوروز از شبکه سه سیما پخش می شود.

«محفل» عنوان پروژه قرآنی صداوسیماست که با فضایی نوآورانه تولید شده و در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان روی آنتن شبکه سه خواهد رفت. این برنامه با حضور قاریان و حافظان برتر قرآن و استعدادهای برتر قرآنی ایران و جهان همراه خواهد بود.

حامد شاکرنژاد، احمد ابوالقاسمی، حجت الاسلام و المسلمین قاسمیان، رضوان درویش از کشور سوریه و حسنین حلو از کشور عراق، کارشناسان ایرانی و بین المللی برنامه «محفل» هستند و اجرای این برنامه را رسالت بوذری بر عهده خواهد داشت.

زمان پخش این برنامه شب‌های ماه مبارک رمضان قبل از افطار از شبکه سه و ساعت ۲۳ از شبکه قرآن است.

شبکه چهارسیما: مستندهای علمی خارجی

مستند «چهارسوی علم» نیز در ایام نوروز ساعت ۱۹ پخش می شود. سه مستند با نام های «سیاره سبز» (۵ قسمت اول تا ۵ نوروز)، «سیاره ماقبل تاریخ» (۵ قسمت ۶ تا ۱۰ نوروز) و «مونتی دون در باغ های آدریاتیک» (۳ قسمت ۱۱ تا ۱۳ نوروز) در این برنامه پخش می شود.

مستند «اهل ایمان» نیز که روایتی از آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در سراسر ایران است هر روز ساعت ۱۶ به روی آنتن می رود.

شبکه پنج سیما: سری جدید مسابقه کهکشان

«به خانه بر می گردیم»، «دلبرونه»، «مهمان مامان» و مسابقه «کهکشان» از ویژه برنامه های شبکه پنج است.

برنامه «تماشاخانه» در ۱۳ قسمت ۸۰ دقیقه به فیلم های سینمایی کودک و نوجوان در قالب انیمیشن و رئال اختصاص دارد.

سری جدید مسابقه «کهکشان» ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۱۹ با اجرای محمد مختاری و با حضور هنرمندان و ورزشکاران روی آنتن شبکه پنج سیما می رود و همان شب ساعت ۲۳ و روز بعد ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه بازپخش می شود.

در سری جدید این مسابقه تلویزیونی محمد مختاری، ماشااله شاهمرادی، هستی فرحی، فریبا ترکاشوند، عرفان برزین، سیما مطلبی، علی کاظمی و محمد علی عزیزی ایفای نقش می کنند.

در هر قسمت از مسابقه بزرگ کهکشان یک گروه شرکت کننده، تاریخ ارتباطات بشر را از گذشته تا به امروز طی می کند و به این بهانه با چالش های انسان در مواجهه با رسانه ها در هر یک از کهکشان های ارتباطی شامل کهکشان شفاهی، کهکشان چاپ، کهکشان دیجیتال، کهکشان اینترنت مواجه خواهند شد.

این مسابقه به تهیه کنندگی کمیل سوهانی و کارگردانی محمد صادقی راد در گروه تهران شهروندی شبکه پنج سیما تولید و پخش می شود.

شبکه افق سیما: مسابقه های رخداد و فامیل بازی

سری جدید مسابقه تاریخی سیاسی «رخداد» یکی از ویژه ‎های شبکه افق سیما در ایام نوروز است. این مسابقه در ایام نوروز هر روز ساعت ۲۱ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۸ و ۱۵ پخش خواهد شد.

به دلیل هم زمانی ایام نوروز با ماه مبارک رمضان همچون سال‌های گذشته برنامه «انارستان» در حوزه طب سنتی از شبکه افق پخش می شود. در ویژه برنامه «انارستان» به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان موضوعات طب سنتی مرتبط با ماه مبارک مطرح خواهد شد. این برنامه از سوم فروردین هر روز ساعت ۱۶ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۹ صبح به روی آنتن می رود.

مسابقه «فامیل‌بازی» هم که در طول سال در جدول پخش برنامه‌های شبکه افق قرار داشته، در ایام نوروز با بخش‌های متنوع و مسابقه‌ همراه خواهد بود. این مسابقه در ایام نوروز هر روز ساعت ۲۲ و تکرار آن را روز بعد ۷ صبح پخش می شود.

مستند «یکی از میان جمع» هم در ایام نوروز از شبکه افق پخش می‌شود.

این مجموعه مستند به تهیه‌کنندگی مهدی محمد خانی و کارگردانی امیر نصیری تولید شده و در هر قسمت به سراغ یک کنشگر فعال اجتماعی می رود که فارغ از امور روزانه به دنبال دغدغه های فرهنگی و دینی و اجتماعی هستند و در این مستند هر قسمت روایتگر زندگی یکی از این افراد هستیم. «یکی از میان جمع» در ۵ قسمت تولید شده است.

این مجموعه مستند نوروز امسال روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه به روی آنتن می رود.

مستند «سرزمین ستاره‌ها» یکی دیگر از تولیدات شبکه افق سیما است که در ایام نوروز پخش می‌شود.

این مجموعه مستند به تهیه‌کنندگی علی اصغر سلطانی‌نژاد و کارگردانی مسعود زارعیان تولید شده و سفرنامه سه قاری بین المللی قرآن است که هر سه برادر هستند و به همراه هم با ماشین آفرود عازم شهرهای ایران می‌شوند. در این سفر که فضای شاد و قرآنی همراه با اتفاقات در مسیر سفر را روایت می‌کند در هر شهر به دنیال قاریان و حافظان برجسته همان شهر می‌روند و یک روز را با او سپری می‌کنند.

مستند «ماندگار» هم در ایام نوروز پخش می‌شود. این مجموعه مستند به تهیه‌کنندگی و کارگردانی میلاد مولازاده تولید شده و در هر قسمت تلاش می‌کند تا آثار ماندگار سینمایی، سریال و… که همچنان در اذهان مخاطبان به یادگار مانده است را مورد بحث و بررسی قرار دهد. «ماندگار» در ۱۳ قسمت ۵۲ دقیقه‌ای تولید شده است.

این مجموعه مستند در ایام نوروز هر روز ساعت ۲۰ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۱۰ پخش می شود.

«ایران‌نامه» نام مجموعه مستند تولیدی و جدید شبکه افق با رویکرد اقتصادی و گردشگری است که بر اساس کتاب سفرنامه جمشید حقگو تولید شده. این مجموعه مستند در ۱۰ قسمت ۴۲ دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی محمد تقی رحمتی ساخته شده است. این مجموعه مستند شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت ۱۹ و تکرار آن را روز بعد ساعت ۵ پخش خواهد شد.

شبکه آموزش: «مدرسه تلویزیونی» و «مدرسه کنکور»

مجموعه «مدرسه جنگلی» برنامه طنز نمایشی و عروسکی با ساختار آیتمی با محوریت تله های روانشناسی در دل جنگل که حیوانات مختلف در این مدرسه گرفتار آن می شوند هر شب ساعت ۲۲ پخش می شود.

برنامه «مدرسه تلویزیونی» (پیک نوروزی) هر روز ساعت ۱۴ آموزشی شاد و مفرح را در ایام نوروز برای دانش آموزان تدارک دیده است.

«مدرسه کنکور» هر روز ساعت ۱۹ با رویکرد عدالت آموزشی روزی سه ساعت کل مباحث کنکوری را به صورت رایگان تدریس می کند. این برنامه از اول خرداد هم برنامه‌ای جامع ویژه امتحان نهایی روی آنتن می برد.

«آوا نوا» ویژه نوروز و رمضان برنامه سحرگاهی ساعت ۰۰:۰۰ تا ۶ بامداد و «دکتر سلام» ویژه نوروز و رمضان ساعت ۱۳ پخش می شود.

«ژرفاخند» هر شب ۲۲ و ۳۰ و «مستند ۷» ویژه نوروز هر شب ۲۳ روی آنتن می رود.

برنامه جدیدی با نام «هوش یار» نیز با هدف پرورش استعدادهای درخشان از ۵ فروردین هر روز ساعت ۱۷ از شبکه آموزش پخش می شود.

شبکه جام جم: «مسابقه محله» در کشورهای خارجی و «نون خ۴»

مجموعه «فرشی از عشق» عنوان مستندی است که با محوریت تاریخ فرش ایران به تهیه کنندگی و کارگردانی «محمدرضا جعفری» در ۳ قسمت ۵۰ دقیقه ای برای پخش در ایام نوروز تولید شده است.

مستند «مه زاد» نام دیگر برنامه گروه فرهنگ، ادب و هنر است که با هدف انعکاس زندگی بانوان موفق و نخبه ایرانی در ۵ قسمت ۳۰ دقیقه ای در این ایام پخش می شود. زمان پخش این برنامه ۱۸ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران خواهد بود.

برنامه «میراث مشترک» نیز با حضور سه مجری ایرانی، افغانستانی و تاجیکستانی برای نوروز سه برنامه را پیش بینی کرده است. در این برنامه هریک از مجریان از آئین ها و سنت های موجود در کشور خود به مناسبت عید نوروز می گویند و این هویت و میراث مشترک پاس داشته می شود.

«گنجینه های ما» عنوان برنامه دیگری است که گروه فرهنگ، هنر و ادب برای ایام نوروز است. این برنامه در ۱۰ قسمت ۲۵ دقیقه ای به موضوع آثار جمع آوری شده توسط مجموعه داران شخصی همچون عروسک های محلی، قفل های قدیمی، ابزار مشاغل قدیم ایران، نقاشی های کلاسیک و قهوه خانه ای، مدال های ایران و ملل از دوران گذشته تا کنون، زیورآلات و … می پردازد. تهیه کننده و کارگردان این برنامه «احمد ظریف رفتار» است.

«میراث کهن» عنوان ویژه برنامه گروه تولیدات بین الملل شبکه جهانی جام جم است که در ۹ قسمت ۱۵ دقیقه ای با اجرای شمیم علیزاده از ایران و یک مجری از تاجیکستان پخش خواهد شد.

این برنامه هر روز ساعت ۲۳ و ۴۵ دقیقه به وقت تهران پخش خواهد شد.

«نمای نزدیک» نام برنامه دیگر گروه تولیدات بین الملل است که از مراسم جشن نوروز در آلمان، ترکیه، پاکستان، ازبکستان، افغانستان، هند و بوسنی توسط ایرانیان خارج از کشور گزارش خواهد داد. این میان برنامه در ۱۰ قسمت ۵ دقیقه ای پخش خواهد شد.

«ستارگان پارسی» عنوان مسابقه ای است که به تهیه کنندگی احمد کاوه در سه کشور ایران، هند و افغانستان تولید شده است. این برنامه که کاری از گروه تولیدات خارج از کشور است در ایام نوروز، روزهای شنبه ساعت ۲۱ و ۴۰ دقیقه به وقت تهران و ساعت ۱۹ و ۱۰ دقیقه به وقت وین از کانال های شبکه جهانی جام جم به روی آنتن خواهد رفت.

گروه کودک و نوجوان شبکه جهانی جام جم «مسابقه محله» را از میان جمع کودکان و نوجوانان ایرانی ساکن در کشورهای امارات متحده عربی، کویت و قطر روانه آنتن خواهد ساخت. این برنامه با حضور دانش آموزان ایرانی و والدین آنها و با اجرای «مسعود روشن پژوه» در ۱۳ قسمت  ۲۰ دقیقه ای پخش می شود.

زمان پخش این برنامه ۱۹ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران خواهد بود.

برنامه ترکیبی ـ نمایشی «نیمکت» هم از ۲۹ اسفند آغاز خواهد شد و تا ۱۳ فروردین ادامه خواهد داشت. این برنامه به تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به ویژه تشریح پیشرفت ها و موفقیت های کشور، سختی راهی که پیموده شده، شرایط کنونی ایران و نقش جوانان و نوجوانان در آینده ایران اسلامی می پردازد. این برنامه ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران پخش می شود.

شبکه جهانی جام جم با هدف پوشش سریع و هدفمند به شعار سال ۱۴۰۲ دو برنامه «کنکاش» را به این موضوع اختصاص داده است. در این برنامه زنده کارشناسان و صاحب نظران مطابق با عنوان شعار سال به تحلیل و تفسیر و ارائه دیدگاه های خود می پردازند.

واحد تامین برنامه شبکه در ایام نوروز به منظور ایجاد تنوع بیشتر در برنامه ها و مطابق با ذائقه مخاطبان خارج از کشور قصد دارد در ایام نوروز چهار مجموعه نمایشی را به روی آنتن ببرد. این سریال ها شامل «نون خ۴»، «گیلدا»، «نابرده رنج» و «پرده نشین» خواهد بود.

همچنین در ایام نوروز مستندهایی از شبکه جهانی جام جم پخش خواهد شد که از جمله آنها «بام ایران»، «همسفر» و «عملیات پلنگ» هستند.

در زمینه موسیقی نیز شبکه جهانی جام جم در ایام نوروز برنامه «ترمه» را روی آنتن خواهد برد. در این برنامه موسیقی های متنوعی با حضور خوانندگان سنتی، پاپ و محلی پخش خواهد شد.

افزون بر موارد ذکر شده واحد امور مخاطبان نیز در راستای تعامل با بینندگان خارج از کشور، تعداد فراوانی میان برنامه ۵ دقیقه ای از تبریک هموطنان خارج از کشور و شعرخوانی به مناسبت عید نوروز همچنین گزارش هایی از شهروند خبرنگاران در سراسر دنیا جهت پخش ارسال خواهد کرد.

شبکه قرآن و معارف سیما: «سفر قند (۳ )» در بوشهر

ویژه برنامۀ «نمادین» به تهیه کنندگی محمدهادی سرانجام با حضور فعالان حوزوی فعال در عرصه سینما به بیان رابطه دین و سینما می‌پردازند. رضا جوان آراسته، منصوره مصطفی‌زاده، پرستو عسگرنژاد، سیداحمد بطحایی و سیدحمیدرضا قادری از جمله میزبانان این برنامه هستند. «نمادین» هر شب پس از افطار پخش می شود.

برنامه «نفحات» هم در ایام نوروز به روی آنتن خواهد رفت.

برنامه «روایت انسان» به تهیه کنندگی عبدالحسین میرداماد به بیان تاریخ انسان از قبل از خلقت انسان تا خاتم پیامبران به صورت روایت داستانی و با کارشناسی حجت الاسلام نخعی در ایام ماه مبارک رمضان تهیه و تولید می شود.

برنامه «نجوای آسمانی» ویژه برنامۀ دیگر این ایام با موضوع اشعار قرانی است که با اجرای اسماعیل آذر هر روز پخش می شود.

برنامه «منم بچه مسلمان» با مخاطب کودک در ایام نوروز و از روز ۲۹ اسفند تدارک چیدن سفره هفت سین را در برنامه خواهند داشت. این برنامه از روز اول ماه مبارک با موضوعات مناسب برای کودکان در این ایام نورانی مهمان خانواده هاست و هر روز از ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه از شبکه قرآن و معارف سیما پخش خواهد شد. تهیه کننده این برنامه حسین عطار است.

مستند داستانی «سفر قند (۳ )» با عنوان «بود و نبود»، روایت نوجوانان سفرقند از انسان ها و اتفاقات مهم تاریخی و کنونی استان بوشهر است. تیم سفرقند با سفر به بوشهر و بازدید از موزه پزشکی، کشتی سازی، نیروگاه اتمی، پایگاه ششم شکاری، جزیره خارگ، موزه مقاومت و منزل رییسعلی دلواری، ناو شهید سلیمانی و گفتگو با علما، مورخین، اساتید قرآن، خلبانان، پزشکان، دریانوردان و … ضمن معرفی تاریخ پرافتخار کشور ایران در خطه بوشهر به معرفی و نقش انسان های مهم در هر جامعه ای پرداخته و با محوریت ملاک اهمیت انسان ها و وقایع به گفت و گو می نشنید. این برنامه تولید گروه کودک و نوجوان شبکه قرآن و معارف سیما است که هر روز ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه پخش و ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه و ۱۳ و ۳۰ دقیقه بازپخش می شود.  تهیه کنندگی این برنامه بر عهده امین سلمانزاده است.

شبکه امید: مجموعه انیمیشن «جوانمردان»

فصل سوم مسابقه «کهکشان» در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۰ و تکرار ساعت ۲۴ از شبکه امید پخش می شود که به صورت مشترک با شبکه پنج تولید شده است. این مسابقه با بیانی نمایشی و با محوریت سفر در زمان به گذشته افتخارآمیز تا آینده امیدوار ایران می پردازد. مجری این فصل کهکشان محمد مختاری است و جمع جدیدی از بازیگران در فصل جدید آن ایفای نقش می کنند.

مسابقه تلفنی «راز جزیره» مسابقه‌ای تلفنی تعاملی است که قابلیت برقراری تعامل با مخاطب هدف نوجوان خود را دارد. این مسابقه هر شب ساعت ۲۲ پخش می شود.

مجموعه طنز «خندیل» هم در این ایام ساعت ۱۹ پخش می شود. این برنامه یک مجموعه طنز آیتمی است که در تلاش است تا در هر قسمت مسائل نوجوانان را با بیانی طنز را از طریق استفاده از آیتم‌های نمایشی مختلف پیگیری کند. این برنامه به‌طور ویژه برای عید نوروز و ایام ماه مبارک تدارک دیده شده است.

مسابقه «بازی ویزیون» نخستین برنامه در حوزه بازی های رایانه ای با فضایی مفرح و شاد هر شب ساعت ۲۳ روی آنتن می رود.

ویژه برنامه صبحگاهی «صبکوک» هر روز ساعت ۷ با آیتم‌های مختلف نمایشی، غیر نمایشی، گزیده آثار انیمیشن و مجموعه‌های نمایشی جذاب روی آنتن می رود.

مجموعه انیمیشن «جوانمردان» هم هر روز ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه روی آنتن می رود. این مجموعه ماجرای گروهی از مردمان مقاوم ایران زمین است که در برابر اشغال ایران توسط مغولان ایستادگی کردند. این اثر از سوی مرکز صبا تهیه و در کنداکتور پخش شبکه امید قرار گرفته است.

مجموعه انیمیشنی «فرآیند» تولید مرکز صبا در ایام نوروز ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه روی آنتن می رود. این مجموعه اطلاعات عمومی گروه سنی دانش‌آموزان دوره متوسطه اول و دوم را با استفاده از تکنیک‌های جذاب بالاتر می‌برد.

انیمیشن های تامینی «اندی و ماجراجویی آبی» و «کوتاه و پویا» نیز در ایام نوروز ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه و ۱۶ و ۴۵ دقیقه از شبکه امید پخش می شود.

شبکه مستند: مجموعه های جدید حیات وحش

شبکه مستند سیما در سال ۱۴۰۲ با پخش مستندهای جدید ایرانی و خارجی نوروز را جشن می گیرد.

سری جدید مجموعه مستند «اهل سفر» با نام «مسافران آذران» در ایام نوروز ساعت ۲۲ روی آنتن خواهد رفت.

همچنین مجموعه هایی مانند «سلاح ایرانی» و «جاسوسان صنعتی» از دیگر برنامه های ویژه این شبکه برای نوروز است.

با توجه به همزمانی ایام نوروز و ماه مبارک رمضان، آثاری برای این مناسبت ها نیز تدارک دیده که مجموعه مستند «انسان سازان»، «قهرمان های معمولی» و «همسایه خوب» به ترتیب تا پایان ماه رمضان هنگام افطار از ساعت ۱۹ پخش خواهد شد.

همچنین مجموعه های خارجی مانند «مزرعه کلارکسون»، «رخنه در اسرار طبیعت» و… نوروز امسال نیز پخش خواهد شد. مجموعه های حیات وحش جدید با نام های «سیاره منجمد»، «بزرگ شدن جانوران»، «خرس قطبی» و…. مانند گذشته ساعت ۲۳ روی آنتن خواهد رفت.

شبکه نسیم: آقا رشید، «کودک شو» و «شهروند و مافیا»

«کودک شو» و «چهار شگفت انگیز» از ویژه برنامه های نوروزی شبکه نسیم هستند.

«سرنخ»، «دست فرمون»، «آقا رشید»، «شهروند و مافیا»، «موزه گرد»، «تهمتن»، «نسیم اوا»، «شکرستان» و «بگو بخند» از دیگر برنامه های این شبکه است که در این ایام روی آنتن می رود.

شبکه سلامت: فیلم های مناسب سازی شده برای ناشنوایان

شبکه سلامت برای عید نوروز و تعطیلات پیش رو برنامه هایی با محور سلامت جسم و روان تهیه و آماده پخش کرده است.

از ۲۷ اسفند ماه برنامه های «مادر کودک» شنبه تا جمعه ساعت ۹ با موضوعات متنوع مرتبط با نوزادان، کودکان و مادران، «پیرانه سر» شنبه تا جمعه ساعت ۱۰ صبح با موضوع سالمندی، «سینما اشاره» فیلم های سینمایی متنوع با زیرنویس و مناسب سازی شده برای ناشنوایان هر روز ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه، «ضربان» شنبه تا جمعه ساعت ۱۶ با موضوع ترویج سبک زندگی سالم و آموزش و پیشگیری خانواده ها در مورد بیماری های زمینه ای، «ناسلامتی» شنبه تا جمعه ساعت ۲۰ با موضوعات متنوع حوزه سلامت در قالب طنز، «حال خوب» شنبه تا جمعه ساعت ۲۱ با موضوع روانشناسی منعطف با حال و هوای عید، «بلا به دور» شنبه تا جمعه ساعت ۲۳ با موضوع شعر و ادبیات طنز در حوزه سلامت و برنامه زنده «مثبت سلامت» به موضوعات متنوع حوزه سلامت مرتبط با سال نو در پنج بخش ۹ و ۴۵، ۱۰ و ۴۵، ۱۱ و ۳۰، ۱۵ و ۴۵، ۱۶ و ۴۵ دقیقه از شبکه سلامت پخش خواهد شد.

برنامه «سلامتکده» با موضوع طب سنتی و دستورات لازم برای تغذیه ماه مبارک رمضان از ساعت ۱۷ تا ۱۷ و ۳۰ دقیقه به روی آنتن می رود.

برنامه «اورژانس» نیز هر روز ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه اتفاقات روزانه اورژانس در سفرهای نوروزی را به اطلاع مخاطبان می رساند.

در حوزه سلامت هم هر شب ساعت ۲۲ مستندهایی پخش می شود.

شبکه ورزش: رقابت فوتبالی چهره های ورزشی و هنری و مستندهای بایرن مونیخ و مارادونا

برنامه «فینالیست ها» رقابت های فینال رشته های مختلف ورزشی در رقابت های بین المللی مانند تنیس، فوتبال، والیبال و … که در سال ۱۴۰۱ برگزار شد، هر روز ساعت ۷ صبح پخش خواهد کرد.

همچنین علاقه مندان دنیای رالی و اتومبیل می توانند در قالب مجموعه مستند «رالی قهرمانی جهان» آخرین مسابقه WRC را مشاهد کنند.

«ورزش های ناشناخته» که هر روز ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه پخش خواهد شد به عجیب ترین و جذاب ترین ورزش های دنیا که کمتر به آنها پرداخته شده است می پردازد.

«سینما ورزش» هم هر روز ساعت ۱۲ و ۳۰ یک فیلم سینمایی با موضوع ورزش را پخش خواهد کرد. تیکی تاکا، برادران داسلر، نقطه آغاز و … از جمله فیلم های سینمایی هستند که در برنامه پخش خواهند شد.

برنامه «جهان ورزش» به مدت ۳۰ دقیقه به مرور اتفاقات و لحظات ماندگار ورزش جهان در سال ۱۴۰۱ که به صورت ماهیانه مرور می شود، می پردازد. این برنامه ساعت ۱۴ پخش می شود.

برنامه «منتخب جام جهانی» که هر روز ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه پخش می شود، به صورت خلاصه کلیه بازی های جام جهانی مرور می شود و به حواشی جذاب این مسابقات خواهد پرداخت.

شبکه ورزش ساعت ۱۵ از یکم تا هفتم فروردین با مستند «مارادونا در مکزیک» و از هفتم تا چهاردهم با مستند «باشگاه بایرن مونیخ» در کنار علاقه مندان مستندهای ورزشی است.

ویژه برنامه «نوروز فوتبالی» هم از ساعت ۱۶ تا ۱۸ از یکم تا سیزدهم فروردین با اجرای مهدی توتونچی و میهمانان فوتبالی به حواشی و اتفاقات فوتبال ایران می پردازد.

در مسابقه فوتبال «جام رمضان» هم چهره های ورزشی و هنری کشور دور هم جمع شده اند تا در زمین فوتبال شبکه ورزش با یکدیگر به رقابت بپردازند. علی فریادی مجری این برنامه و نیما تاجیک و سغید زلفی گزارشگران این مسابقه را تشکیل می دهند.

مسابقه «همه فن حریف» هم که به استعدادیابی بهترین های کشتی ایران می پردازد در ایام نوروز هر شب ساعت ۱۹ از شبکه ورزش پخش خواهد شد و برندگان نهایی مشخص خواهند شد.

مستندهای پرتره ورزشی که به چهره های برتر ورزش ایران و جهان می پردازد و برای اولین بار از قاب سیما پخش می شود، هر شب ساعت ۲۰ از شبکه ورزش پخش خواهد شد. این مستندها در مورد چهره هایی نظیر نیمار، دوید بکهام و … می باشد.

برنامه «قهرمان ایران» که از اسفند امسال شروع شد و به انتخاب برترین های ورزش ایران در سال ۱۴۰۱ اختصاص دارد در ایام نوروز به صورت زنده هر شب ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه پخش خواهد شد.

برنامه زنده «لذت فوتبال» هم از ساعت ۲۲ روی آنتن می رود. در ایام نوروز مسابقات زنده دیگری نظیر ایتالیا و انگلیس، فرانسه و هلند، مراکش و برزیل و … از شبکه ورزش سیما پخش خواهد شد.

همچنین مسابقاتی نظیر فرمول یک و موتوجی پی هم به صورت زنده پخش خواهد شد.

شبکه کودک: ۱۷ انیمیشن سریالی جدید

جشنواره تلویزیونی «عروسک خونه» هر روز ساعت ۱۳ با اجرای فاطمه امینی، مریم کاظمی و عروسک علی لوپتو روی آنتن می رود. در هر قسمت یک گروه عروسکی مهمان جشنواره عروسکی می شود و نمایش های خود را اجرا می کند و مخاطبان شبکه کودک بهترین های جشنواره را برای تولید برنامه های عروسکی در سال آینده انتخاب می کنند.

سریال عروسکی «خانه آب نباتی ۲» هم هر روز ساعت ۱۱ و ۲۳ پخش می شود. مینا و نیما (عروسک های برنامه) خیلی روزها با پدر و مادرشان به خانه پدربزرگشان (با بازی جواد انصافی) و مادربزرگشان (با بازی سوسن مقصودلو) می روند.

همچنین برنامه «دورت بگردم ایران ۵» هر روز ساعت ۱۶ و ۲۰ روی آنتن می رود.

طنز آیتمی «برپا» با معرفی یکی از دستاوردهای کشور با بیانی نمایشی در ۲۰ قسمت به تهیه کنندگی سیدحمید امامی برای پخش در کانال نهال در ایام نوروز تهیه و تولید شده است.

انیمیشن جدید «چل پله زیرزمین» که مجری طرح آن مرکز انیمیشن حوزه هنری است نیز در این ایام روی آنتن می رود.

طنز « قلقلک ۲» هم قرار است هر روز ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه روی آنتن می رود. هر قسمت با به تصویر کشیدن تصاویر طنز ارسالی از کودکان ایرانی، پخش انیمیشن و گفتگوی طنز با خردسالان لحظاتی مفرح را برای خردسالان فراهم می اورد.

۱۷ انیمیشن سریالی جدید نیز در ساعات مختلف شبانه روز از کشورهای مختلف دنیا و استان های مختلف کشور در این ایام پخش می شود. فصل ۳ انیمیشن «آرمن»، انیمیشن «میرزا بلد ۲»، «هوپری»، «جنگل آبی»، فصل جدید «پاندای کونگ فوکار»، «بچه رییس» و «پدینگتون» و … از جمله این انیمیشن ها است.

شبکه فراتر: کودک شو، سریال «گمشده در فضا»

مسابقه تلویزیونی «کودک شو» که از روز میلاد صاحب‌الزمان (عج) روی آنتن شبکه فراتر رفته و قرار است روزهای آخر هفته از همین شبکه پخش شود، در ایام نوروز تا روز سیزدهم هرشب در ساعت ۱۹ پخش خواهد شد و تکرار آن در ساعات یک بامداد و ۸ صبح روز بعد خواهد بود. این برنامه یک کلاکت ویژه برای تحویل سال ۱۴۰۲ تدارک دیده که در روز دوشنبه، ۲۹ اسفند همزمان با شبکه نسیم پخش خواهد شد.

هچنین شبکه فراتر در ایام نوروز هرشب ساعت ۲۲ پخش یک فیلم سینمایی جدید که قبلاً از این شبکه پخش نشده است را روی آنتن می برد. ساعت بازپخش فیلم‌های سینمایی نسبت به قبل تغییر کرده و اولین تکرار آنها روز بعد در ساعت ۱۰صبح و بازپخش دوم آن دو روز بعد در ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد خواهد بود و دیگر در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه بازپخش فیلم سینمایی نخواهیم داشت.

افزوده شدن ریل جدید سریال به آنتن شبکه فراتر، از دیگر اقدامات جدید این شبکه است. از روز یکشنبه، ۲۸ اسفند ماه تا روز سیزدهم فروردین ۱۴۰۲ در ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه قسمت‌های جدید سریال تلویزیونی پخش خواهد شد. اولین سریالی که شبکه فراتر اقدام به پخش آن خواهد کرد فصل اول سریال خارجی و ۱۰ قسمتی «گمشده در فضا» خواهد بود که یک درام ماجراجویی و تخیلی فضایی محصول ۲۰۱۸ نتفلیکس است. پس از آن از روز نهم فروردین ماه، فصل اول سریال ۸ قسمتی «مندلورین» پخش خواهد شد که تا روز سیزدهم فروردین در همین ساعت ادامه دارد. تکرار آن روز بعد در ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه صبح و ۱۴ و ۳۰ دقیقه خواهد بود.

همچنین از روز ۱۴ فروردین پخش اصلی سریالها فقط در روزهای شنبه تا سه‌شنبه خواهد بود که زمان آن متعاقباً اعلام می‌شود و در ایام پایانی هفته قسمت‌های مختلف سریال بازپخش می‌شوند.

فصل پنجم مجموعه مستند «ایرانگرد» که به تازگی تولید آن به پایان رسیده و در مراحل آماده‌سازی HDR است، از روز ۲۸ اسفند در ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه روی آنتن شبکه فراتر قرار خواهد گرفت. تکرار این مجموعه مستند روز بعد در ساعت ۵ صبح و ۱۳ و ۳۰ دقیقه خواهد بود.

همچنین مجموعه گفت‌وگو محور «قندون» در ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه روی آنتن خواهد رفت. این برنامه در ساعت ۹ و۳۰ دقیقه صبح روز بعد و ۱۶ بازپخش می‌شود.

مجموعه‌های مستند حیات وحش خارجی در ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه پخش می‌شوند که از روز یکشنبه با مجموعه ۶ قسمتی «به زمین خوش آمدید» آغاز شده و پس از آن از شنبه پنجم فروردین فصل اول مجموعه ۸ قسمتی «زاده‌های حیات وحش» روی آنتن می رود. ساعات بازپخش مستند حیات وحش ۱۵، ۶ و ۱۲ و ۵۰ دقیقه روز بعد خواهد بود.

مجموعه‌های پویانمایی ایرانی هم هر روز از شبکه فراتر پخش می‌شود.

مجموعه «من و نیکا» به تهیه‌کنندگی محمدمهدی مشکوری در ساعت ۷ و ۵۰ دقیقه پخش و در ساعت ۱۲ و ۳۵ دقیقه هر روز ظهر بازپخش خواهد شد. فصل دوم مجموعه «چیا» به تهیه‌کنندگی امیر سحرخیز هم هر روز ساعت ۱۲ و ۳۵ دقیقه پخش می شود. همچنین در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه مجموعه «دنیای آبی» به کارگردانی مهدی خرمیان از تولیدات مرکز پویانمایی صبا از این شبکه پخش خواهد شد.

تبلیغات