برنامه دولت سیزدهم چیست؟

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) پس از بهره برداری از کلان بیمارستان هوشمند یک هزار تختخوابی حضرت مهدی (عج) ضمن تبریک نیمه شعبان اظهار داشت: جلسه‌ای که به برکت نام حضرت مهدی (عج) جلسه با برکتی است که یک بیمارستان مجهز برای خدمت به مردم افتتاح می‌شود.

وی عنوان کرد: از همه دست اندرکاران که در دولت‌های گذشته زحمت کشیدند، وزرای سابق بهداشت و درمان و آقای عین اللهی و از خیرین، طراحان، مهندسان، کارگران و شرکت‌های پیمانکاری کمال سپاس و تشکر را دارم و قدردادن همه عزیزان هستیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: این بهره برداری برای خدمتگزاری به مردم کار با ارزشی است و از افتخارات کشور محسوب می‌شود. در دولت اعلام کرده بودیم بنا داریم کارهای نیمه تمام را به بهره برداری برسانیم و آنها را به سامان برسانیم. می‌گفتندکارها به نام چه کسی تمام می‌شود عرض کردم این کارها در سند افتخارات جمهوری اسلامی است و به نام هر کسی می‌خواهد ثبت شود.

رئیسی افزود: کسی که با فکر و اندیشه خود کاری را با فکر به مردم صورت داده ارزشمند است و آن کار در سبد جمهوری اسلامی قرار دارد و باعث افتخار است.

وی با بیان اینکه حسن برگزاری این جلسات این است که ما نمایندگان مجلس و نمایندگان مردم در استان‌ها را می‌بینیم، گفت: رسانه‌های خبری ممکن است بخواهند در دوره‌ای شخصی را ارتقا بدهند اما کار بزرگ از آن کسی است که انگیزه والا داشته باشد و کار او مصداق خدمت به مردم باشد.

رئیس جمهور ضمن تقدیر و تشکر از کادر درمان برای حفاظت و صیانت از جان مردم، خاطرنشان کرد: این حرکت ماندگان عزیزان در حوزه پزشکی برای برخورد با کرونا ایثار ارزشمندی بود. اینکه تجهیزات اتاق عمل توسط دانشمندان و متخصصان ما باعث شود با تجهیزات دنیا رقابت کنند کار قابل تقدیر و ارزشمندی است.

رئیسی بیان کرد: در سفرهای خارجی محصولات شرکت دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی را ارائه می‌دهم. اینکه ۹۷ درصد داروی کشور در داخل تولید شود بسیار ارزشمند است. در بازدیدی که از یکی از شرکت‌های داروسازی در پارک‌های علم و فناوری داشتم گفتند کاری کنید مهاجرت معکوس شود. کار هست و زمینه صادرات نیز فراهم است.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان می‌گویند شرکت‌های آنها قابلیت کار آفرینی دارند. عزیزان دانشجو که آماده کار و شغل هستند از این موضوع استقبال کنند.

وی افزود: اینکه این بیمارستان را بیمارستان هوشمند نامیدند و قریب به ۴۰۰ عضو هیئت علمی در آن فعالیت دارند باعث افتخار است. اساتید کیفیت کار را حفظ کنند. ممکن است مراجعه و درخواست زیاد باشد اما سعی کنید از کیفیت کار کاشته نشود. کیفیت کار پزشکی همان است که پزشکی ما را نه در منطقه بلکه در دنیا نام آور کرده است.

رئیسی گفت: قطب سلامت ما در شیراز، مشهد، تهران و سایر نقاط بسیار حائز اهمیت است تا جایی که تمایل دارند از خارج از ایران برای درمان به کشور ما بیایند.

وی اضافه کرد: حساسیت‌های دولت و مجلس به ویژه کمیسیون بهداشت و درمان که کار را دنبال می‌کنند بسیار ارزشمند است. احداث بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها و مراکز درمان در کشور پروژه‌هایی هستند که دچار عقب ماندگی هستند و مردم چشم انتظار راه اندازی آنها هستند و اینها کارهای دولت هستند که باید تمام شوند و تمام خواهند شد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما با کمک دولت و خیرین حتماً پروژه‌های نیمه تمام را به سامان خواهیم رساند. برای همه تلاش‌ها تشکر می‌کنم اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ساخت بیمارستان و کلینیک ضروری است اما ما باید نسبت به حوزه بهداشت، یکسری اقدامات انجام دهیم. دانشمندان ما مطالعات دارند اما ما تا کجا قصد داریم پیش برویم؟ آیا قصد داریم کار متفاوتی انجام دهیم؟

رئیسی خطاب به حاضرین در جلسه تصریح کرد: از شما می‌خواهم در رابطه با بهداشت کار متفاوتی انجام دهید تا کار اصلاً به بیمارستان و اتاق عمل کشیده نشود. برای مثال در برخی مناطق آلایندگی‌هایی وجود دارد و برای کاهش آنها باید زمینه کارهای بهداشتی را مدنظر قرار داد تا کمتر به بیمارستان احتیاج داشته باشیم. سرمایه گذاری در حوزه بهداشت حتماً برای ما اهمیت و ضرورت دارد و باید برای پیشگیری و درمان راه و روش داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این کارهای بزرگ باید با همت بلند حرکت کنیم. این بیمارستان نشانه بزرگی از همت بلند است. عنوان «ابر پروژه» و «کلان پروژه» نشان دهنده آن است که کار بزرگ و متفاوتی انجام شده است و اینها خیلی خوب و ارزشمند است. کشور ما ظرفیت کارهای بزرگ بسیاری دارد و نباید به کارهای گذشته متوقف ماند. ظرفیت این کشور و ظرفیت نیروی انسانی اهل فکر و خلاق و مبتکر و کارآمد سرمایه‌های بسیار ارزشمندی است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه علم پزشکی باید ارتقا پیدا کند تا مشخص شود دانش پزشکی از کشور ما از این مقطع به نقطه بالاتری ارتقا پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: گرایش جوانان به دانش پزشکی را یک فرصت می‌دانیم. ما باید حرف برتری در کشور داشته باشیم و در جهان و منطقه مرجعیت علمی پیدا کنیم. حرف‌های جدید در حوزه دانش را باید بررسی کرد. راه را برای حرف‌های جدید باز بگذاریم و نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها را بپذیریم و مورد توجه قرار دهیم.

رئیسی عنوان کرد: ممکن است کسی در عالم هستی نظریه‌ای بدهد و باید شنیده شود. شاگرد ممکن است حرف متفاوتی از استاد بزند و از حرف‌های استادش برتر باشد و باید راه باز گذاشته شود تا حرف‌های جدید زده شود و مورد بررسی قرار گیرد. نباید در ذوق شخص زده شود.

وی تاکید کرد: بحث‌های آکادمیک و علمی جای همین چیزهاست. آقای حداد باز ایراد نگیرند که فلان کلمه نباید استفاده می‌شود. در عمل باید به حرف متقن عمل کرد. نسبت به کارهای نو و ارتقای علمی تاکید دارم تا بتوان است کارها را همواره نو نگه داشت.

رئیس جمهور اظهار داشت: به عنوان سال تولید، اشتغال و دانش بنیان ان شاءالله دانایی‌ها زمینه توانایی‌ها شود تا مردم ما راضی شوند. رضایت مردم زمینه رضایت حق تعالی است. امروز سلامت و بخش درمان، بخش قابل توجهی از زندگی و سبد هزینه خانواده است و باید تلاش کنیم سقف هزینه را با بیمه یا روش‌های دیگر کاهش دهیم تا خانواده‌ها احساس آرامش بیشتری داشته باشند.‌

رئیسی در پایان گفت: خانم دکتر وحید و پدرشان کارهای بسیاری در خدمات به کشور و مردم انجام دادند، دکتر باقر لاریجانی، دکتر سیم فروش و بسیار دیگری از آقایان زحمت کشیدند و از همه آنها تقدیر دارم.

تبلیغات