“بحران آب” مادر تمام بحران‌های محیط زیست!

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از تسنیم، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1992 روز 22 مارس (دو فروردین) را روز جهانی آب نامگذاری کرده است و هدف از این کار، توجه هرچه بیشتر به مایع حیات زمین بوده است.

شعار سال 2023 روز جهانی آب، نیز “شتاب در تغییر از طریق مشارکت و همکاری” نامگذاری شده است.

در این رابطه علی شهباز؛ کارشناس محیط زیست به تسنیم گفت: حیات کره زمین از آب‌ها شروع شده و هیچ موجود زنده‌ای نیست که بی‌نیاز از آب باشد. آب مهم‌ترین عنصر محیط زیست است و در واقع بحران آب مادر تمام بحران‌های محیط زیست است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بخش عظیمی از طوفان‌های گرد و غبار ناشی از خشکی دریاچه‌ها و تالاب‌هاست و فرونشست زمین نیز ریشه در استحصال بی‌رویه آب‌های زیرزمینی دارد.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به شعار امسال روز جهانی آب گفت: همانطور که در شعار شتاب در تغییر از طریق مشارکت و همکاری” تأکید شده است، باید اقداماتی که در زمینه مدیریت منابع آبی انجام می‌شود، شتاب پیدا کند. این امر به ویژه در کشور ما که در شرایط بحرانی به سر می‌رود و همزمان از سوء مدیریت منابع آبی و اثر شدید خشکسالی و تغییر اقلیم رنج می‌برد، اهمیت ویژه‌ای دارد.

شهباز تأکید کرد: پیش‌بینی‌ها حاکی از ادامه خشکسالی و کاهش بارش‌ها در کشور است و مصرف آب‌های سطحی به بالاترین حد خود رسیده است همچنین نیمی از آبخوان‌های کشور نیز در آستانه خشک شدن کامل قرار دارند که این مسئله می‌تواند معیشت و تأمین آب شرب میلیون‌ها ایرانی را تحت تأثیر قرار دهد. فرونشست نیز 49 درصد مردم را درگیر کرده و 380 شهر و 9200 روستا در معرض خطر فرونشست زمین واقع شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: همه این آمارها نشان از شرایط وخیم آبی کشور دارد و باید در بدنه حاکمیت مسئله آب به عنوان یکی از رئوس اصلی برنامه‌ها قرار بگیرد. کاهش مصرف آب و افزایش بازدهی در کشاورزی، اصلاح شبکه‌های انتقال آب، روش‌های آبیاری فضای سبز، تجدیدنظر در برخی سیاست‌های کلان آبی و… باید مورد توجه قرار بگیرد تا از رقم خوردن فاجعه آبی در کشور جلوگیری شود.

تبلیغات