با قرارگاه مهارت‌آموزی ستاد کل؛ از مشوق‌های جدید سربازی تا اعطای وام

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا همواره بر تعلیم، تربیت و مهارت آموزی سربازان تأکید دارند لذا در سال ۹۶ برای تحقق اوامر مقام معظم له ، گام عملی برداشته شد. 

ابتدا شورای عالی مهارت‌آموزی به ریاست سردار ریاست ستاد کل نیروهای مسلح با حضور فرماندهان ارتش، سپاه، فراجا، وزیر دفاع و ۸ وزارت‌خانه و ۹ سازمان دولتی در خصوص آموزش و اشتغال جوانان تشکیل شد و در ادامه نیز قرارگاهی در ستادکل نیروهای مسلح تحت عنوان قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی راه اندازی شد که این قرارگاه در تمامی سازمان‌های ارتش، سپاه، فراجا و وزارت دفاع تا پایین‌ترین رده را به خود اختصاص داده است.

دو هدف از تشکیل قرارگاه مهارت آموزی مدنظر قرار داشته است؛ یکی در ارتباط با توانمندسازی و مهارت آموختن جوانان است و هدف بعدی هم موضوع اشتغال سربازان بعد از ترخیص است به عبارتی در مهارت‌آموزی فقط موضوع آموزش مطرح نیست، بلکه تلاش داریم که منجر به اشتغال جوانان شود چرا که این حق جوانان است که وقتی دو سال در خدمت نیروهای مسلح قرار می‌گیرند، نیروهای مسلح تلاش کنند؛  آنها را آموزش دهند؛ به عبارتی ارائه خدمات دوطرفه است؛ یعنی سرباز در نیروهای مسلح به عنوان مدافع کشور امنیت آفرین است و نیروهای مسلح تلاش می‌کند به این جوان سرباز مهارت یاد دهد و این کار با استفاده از ظرفیت و بسترهای موجود در نیروهای مسلح و با همکاری و حضور سازمان‌های مربوطه آموزش‌ها و دوره‌ها را برگزار و گواهینامه‌ مهارت‌آموزی برای کارکنان وظیفه صادر کند.

تمام تلاش ما این است که هیچ سربازی بعد از خدمت بدون مهارت شغلی نباشد و در این راستا هر سربازی که از خدمت مقدس سربازی ترخیص می‌شود سه نوع گواهینامه بگیرد: گواهینامه یا کارت پایان خدمت سربازی، گواهینامه مهارت آموزی عمومی و تخصصی و گواهینامه سابقه کار که بتواند بعد از اتمام خدمت از آن  در راستای استخدام استفاده کند.

** آموزش ۵۲۰ هزار سرباز تا پایان سال جاری

* آخرین آمار سربازان مهارت‌آموخته در سال جاری از چه قرار است؟ چه تعداد سرباز مهارت عمومی و چه تعداد مهارت تخصصی فرا گرفته‌اند؟

قطار مهارت‌آموزی خوشبختانه سرعت گرفته و مسیر خود را پیدا کرده و طبق برنامه پیش می‌رود. در سال جاری برای آموزش ۵۲۰ هزار سرباز برنامه‌ریزی کرده بودیم؛ ۲۲۰ هزار سرباز در رسته تخصصی و ۳۰۰ هزار سرباز در رشته‌های عمومی.

الحمدلله در رسته تخصصی از ۱۰۰ درصد پیش‌بینی به صورت کامل این امر تحقق پیدا کرد و در رابطه با رسته عمومی مشکلاتی پیش آمد و آموزش حدود ۲۰۰ هزار نفر تحقق پیدا کرد اما در نهایت تا پایان اسفند و طبق برنامه سال ۱۴۰۱ تعداد آموزش انشاالله ۵۲۰ هزار نفر سرباز تحقق پیدا خواهد کرد.

**۷۵۰هزار سرباز، گواهینامه مهارت دریافت کرده اند 

* تاکنون چه تعداد سرباز مهارت دیده، گواهی مهارت را دریافت کرده اند؟

ما تعداد افرادی را که از سازمان‌های فنی و حرفه‌ای،‌ جهاد کشاورزی و سازمان‌های دیگر _که به عنوان متولی آموزش با ما همکاری می‌کردند_ بخواهیم حساب کنیم مشخص می‌شود که تا امسال یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سرباز آموزش مهارتی دیده‌اند؛ پیش‌بینی می‌شود برای سال آینده این تعداد به یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر برسد.

باید گفت که از تعداد فوق ۷۵۰ هزار نفر گواهینامه دریافت کرده اند.

** آموزش  100درصدی سربازان در مهارت‌های عمومی در دستور کار

*برای مهارت آموزی سربازان در سال آینده چه برنامه‌‌ای دارید؟

برای سال ۱۴۰۲ در نظر داریم که حدود ۹۰ درصد سربازان را تحت پوشش آموزش های تخصصی و چیزی نزدیک به ۱۰۰درصد سربازان را آموزش عمومی دهیم.

** ثبت نام ۶۳هزار سرباز ماهر برای دریافت وام اشتغال

* از تسهیلات بانکی چه خبر؛ چه تعداد سرباز منقضی خدمت برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کرده اند؟

از آنجا که ما پرداخت‌کننده نیستیم و صرفا در این زمینه تسهیل‌گر هستیم بعد از ثبت‌نام ۶۳ هزار نفر در این طرح و انجام بررسی، پرونده ۴۰ هزار نفر را آماده و برای دریافت تسهیلات آماده و فعلا ده هزار نفر امضا و تحویل شده است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی