بازار سیاه بلیت فروشی‌ها

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از مهر، هرسال نزدیک به ایام نوروز بحث سفر و گردشگری در خانواده‌ها داغ است و یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها است در این راستا، افزایش بی‌رویه قیمت‌ها است که تقریباً از اواسط اسفند شروع می‌شود و تا پایان تعطیلات ادامه دارد به نظر می‌رسد مافیای فروش بلیط هواپیما در این ایام نیز سرشان شلوغتر از مابقی روزهای سال است تا بیشترین سود را از افزایش قیمت‌ها ببرند؛ در این آشفته‌بازارهمواره سخن از نظارت‌ها در میان است؛ اما در عمل هیچ ترتیب اثری داده نمی‌شود.

در ماه‌های گذشته تغییر قیمت بلیت از سوی ایرلاین‌ها رخ داد اما مسؤولین این افزایش را تخلف دانسته و قیمت‌ها به قبل از افزایش بازگشت با این وجود در حال حاضر قیمت بلیت هواپیما شناور بوده است.

هرچند در حال حاضر سازمان هواپیمایی اعلام کرده که مسافران پروازهای داخلی و بین‌المللی که از شرکت‌های هواپیمایی داخلی یا حتی خارجی برای سفرهای خود می‌توانند از طریق سایت سازمان هواپیمایی کشوری به نشانی اینترنتی https://www.cao.ir و در بخش سامانه حقوق مسافر شکایت خود را ثبت کنند، اما واقعیت این است که این شکایت‌ها هم خیلی نتیجه بخش نیست به هر حال دیگر سازمان هواپیمایی هم به عنوان متولی باید پاسخگوی این نابسامانی‌ها باشد.

البته در شرایط کنونی ممکن است که سازمان هواپیمایی و ایرلاین‌ها دلیل این تکمیل ظرفیت بالا و آشفتگی در فروش بلیت را کمبود ناوگان هواپیمایی عنوان کنند، اما با توجه به اینکه مردم در سال‌های گذشته با همین تعداد ناوگان هواپیمایی تردد می‌کردند آشفتگی امسال جای سوال دارد.

فروش بسته‌های اجباری تخلف است

جعفر یازرلو، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص بسته‌های اجباری ایرلاین‌ها به مهر گفت: مسیرهایی که دارای بسته هستند به زودی اعلام خواهد شد و طبق مجوزهای داده شده ایرلاین‌ها حق فروش این بسته‌ها را دارند منتهی در مسیرهای پر فروش معمولاً بسته‌ای ارائه نمی‌شود و اگر کسی برای خرید بلیت مراجعه کند ایرلاین نمی‌تواند مجبور کنند تا بسته‌ای خریداری شود.

وی در ادامه بیان کرد: فروش این بسته‌ها بدون رضایت مشتری خلاف است و ایرلاین‌ها نمی‌توانند به صورت بسته‌ای اجبار به فروش بلیت کنند و حتی نمی‌توانند خارج از عرف که قیمت‌ها اعلام شده بلیتی را به فروش رسانند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در حال حاضر گشت‌های نوروزی و تعزیرات حکومتی برای رسیدگی به شکایات مردم و همچنین رسیدگی به تخلفات ایرلاین‌ها کار خود را آغاز کرده‌اند و اگر تخلف ایر لاینی محرز شود از سوی سازمان هواپیمایی کشوری مجوز ایر لاین ابطال می‌شود و از سوی نهادهای دیگر هم که متولی رسیدگی به تخلفات هستند قطعاً جریمه نقدی همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر؛ در حال حاضر با توجه به اعلام برخورد با متخلفین باید دید در هفته آخر سال آژانس‌های مسافرتی بازهم مرتکب تخلف خواهند شد یا مشکل بلیت‌های نوروزی با گشت‌های تعزیراتی به پایان خواهد رسید با توجه به اینکه روز گذشته سازمان تعزیرات نامه‌ای به سازمان هواپیمایی کشوری داده مبنی بر خورد قاطع با متخلفین که به بهانه نوروز مردم را مجبور به خرید بسته‌های اجباری یا فروش بلیت در بازار سیاه کرده اند. حال باید دید که در هفته پایانی سال بازار بلیت فروشی چطور خواهد شد.

تبلیغات