بازار اکسیژن مایع در ایران و جهان


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ارانیکو، طبق گزارشی که توسط موسسه تحقیقات بازار مارکت ریسرچ فیوچر انجام شده است بازار جهانی اکسیژن مایع تا سال ۲۰۲۵ به ۱.۶۴ میلیارد دلار می رسد که این رشد ناشی از رشد اقتصاد جهانی و هچنین افزایش میزان شهر نشینی در دنیا می باشد.

صنایع متقاضی خرید اکسیژن مایع

از سوی دیگریکی از عوامل اصلی رشد بازار جهانی اکسیژن مایع، افزایش تقاضا در صنعت مراقبت های بهداشتی است. اکسیژن مایع به عنوان یک کمک تنفسی برای درمان بیماری های تنفسی مثل آسم و ذات الریه استفاده می شود ، همچنین از اکسیژن مایع در بخش های مراقبت های ویژه و بخش های جراحی و همچنین در بخش های اورژانس که بیماران از مشکلات تنفسی رنج می برند استفاده می شود. بنابراین افزایش تعداد بیماری های تنفسی در جهان می تواند باعث رشد بازار اکسیژن مایع شود.

از اکسیژن مایع در جوشکاری و برشکاری در صنعت ساخت فلز نیز استفاده می شود. تقاضا برای خدمات جوشکاری به دلیل افزایش فعالیت ساختمانی در سراسر جهان افزایش یافته است. از جوشکاری در ساخت ساختمان ها و پل ها و همچنین در ساخت اتومبیل ها و کشتی ها استفاده می شود. این امر باعث افزایش اکسیژن مایع به عنوان سوخت برای فرآیندهای جوشکاری و برش شده است و از انجایی که ایران در منطقه ای واقع شده که کشورهای اطراف ان همچون سوریه ، عراق ، قطر ، امارات ، پاکستان ، افغانستان فعالیت های گسترده ای در حوزه ساخت و ساز و راه سازی دارند این فرصت برای شرکت ها و تولید کنندگان ایرانی وجود دارد تا از ظرفیت موجود در راستای صادرات اکسیژن مایع به کشورهای اطراف استفاده کنند. بنابراین اگر از ظرفیت مناسبی در بازارهای کشورهای همسایه برای فروش اکسیژن مایع برخوردار هستید و قصد خرید اکسیژن مایع شرکت پیشران زمهریر اسمان را دارید می توانید برای دریافت اطلاعات فنی محصول و اطلاع از قیمت ان با این شرکت به عنوان یکی از تامین کنندگان عمده اکسیژن مایع در ارتباط باشید.

یکی دیگر از عوامل مهم موثر بر رشد بازار اکسیژن مایع، افزایش تقاضا از سوی صنعت هوانوردی است. اکسیژن مایع به عنوان یک اکسید کننده در موتورهای موشک استفاده می شود و برای اکتشافات فضایی ضروری است. ناسا از دهه ۱۹۵۰ از اکسیژن مایع در موشک های خود استفاده کرده و انتظار می رود با گسترش اکتشافات فضایی، تقاضا برای اکسیژن مایع همچنان افزایش یابد. شرکت‌های خصوصی اکتشاف فضایی مانند شرکت امریکایی اسپیکس ایکس از جمله خریداران و مصرف کنندگان این محصول در حجم بالا هستند.

علاوه بر این، تقاضا برای اکسیژن مایع در صنایع شیمیایی نیز در حال افزایش است. از اکسیژن به عنوان یک عامل اکسید کننده برای تولید مواد شیمیایی مختلفی مانند اکسید اتیلن، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی ویژه استفاده می شود. انتظار می رود رشد مداوم صنعت شیمیایی بر اندازه بازار اکسیژن مایع در طول دوره پیش بینی تاثیر بگذارد.

چالش های تولید و صادرات اکسیژن مایع از ایران

بزرگترین چالش برای بازار اکسیژن مایع هزینه بالای تولید و ذخیره سازی است. فرآیند تقطیر برودتی که برای تولید اکسیژن مایع استفاده می شود انرژی بر است و هزینه حمل و نقل آن به دلیل نیاز به مخازن مخصوص ذخیره سازی بالا است. قیمت بالا به نوبه خود بر قیمت اکسیژن مایع تأثیر می گذارد و می تواند به مانعی برای استفاده از فرصت های در حال رشد برای صادرات این محصول به دست کسب و کارهای کوچک ایرانی جلوگیری کند..

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی