ایران ، کشوری با گونه‌های نادر جانوری

رویداد کارگاه آموزشی انتقال تجربه میز‌های تخصصی ملی اکوتوریسم، حیات‌وحش و قرق گاه‌ها با حضور مدیر کل دفتر توسعه گردشگری در استان یزد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به این‌که حوزه قرق گاه‌ها و حیات‌وحش یک رویکرد متفاوت در گردشگری است که تاکنون کمتر موردتوجه واقع‌شده، گفت: قابلیت‌های خوب در تنوع گونه‌های نادر جانوری و گیاهی در استان یزد باعث شده تا نشست میز تخصصی این حوزه در یزد برگزار شود.

 سید مصطفی فاطمی روز سه‌شنبه ۹ اسفندماه در مراسم آغاز رویداد کارگاه آموزشی انتقال تجربه میز‌های تخصصی ملی اکوتوریسم، حیات‌وحش و قرق گاه‌ها که در محل کاروانسرای سر یزد مهریز برگزار شد، بابیان این‌که ایران کشوری است با اقلیم‌های گوناگون و تنوع زیستی مختلف افزود: همه این‌ها جاذبه‌ها و قابلیت‌های ایران در موضوعات مختلف است، از طرفی دیگر ایران دارای اقوام و فرهنگ‌های گوناگون هم هست که همین موضوع باعث شده که ما در حوزه فرهنگی یکی از غنی‌ترین کشور‌ها باشیم.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث­‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: برنامه وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی این است که از این میراث ناملموس، میراث طبیعی و میراث­‌فرهنگی در کنار یکدیگر استفاده شود و این ظرفیت‌ها به‌گونه‌ای خوب معرفی شود، لذا با همین رویکرد تعداد زیادی از میز‌های تخصصی گردشگری در وزارتخانه تشکیل شد.

فاطمی با بیان این‌که میز‌های تخصصی، نشست‌ها و جلسات خودشان را در استان‌های مختلف برگزار می‌کنند، گفت: جلسات کاملاً کارشناسی است و کارگاه‌های آموزشی باهدف رویکرد معرفی استان در حوزه تخصصی خاص خودش است و تا به امروز تعداد زیادی از استان‌ها در حوزه‌های تخصصی معرفی شدند، استان لرستان به‌عنوان یک مرکزی برای توسعه گردشگری کشاورزی، استان همدان گردشگری کودک، بوشهر گردشگری مقاومت و گردشگری دریایی فعالیت دارند و در استان‌های مختلف رویکرد‌های مختلف تعیین‌شده و امید است در سال ۱۴۰۲ با استفاده درست از ظرفیت‌ها، این محور‌ها به‌عنوان پتانسیل‌های جدید و جاذبه‌های جدید گردشگری در استان‌ها موردتوجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث­‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بابیان این‌که رویکرد گردشگری کشور قرار است یک رویکرد تخصصی باشد گفت: ما می‌توانیم از ظرفیت‌های گوناگونی که در کشور وجود دارد بهترین بهره و استفاده را ببریم، علی‌رغم اینکه کشور ما در حوزه میراث فرهنگی و آثار باستانی بسیار غنی است و در سایر حوزه‌ها هم پتانسیل‌های گوناگونی در کشور وجود دارد.

او با اشاره به این‌که حوزه قرق‌گاه‌ها و حیات‌وحش یک رویکرد متفاوت در گردشگری است و کمتر مورد توجه واقع‌شده، گفت: قابلیت‌های خوب در تنوع گونه‌های نادر جانوری و گیاهی در استان یزد باعث شد نشست میز تخصصی آن برگزار شود.

او در ادامه گفت: قرار است که این محور را تقویت کنیم به‌عنوان یک محور تخصصی در حوزه حیات‌وحش، زیرا مراکز متعددی طی سال‌های اخیر در استان یزد و مخصوصاً شهرستان مهریز افتتاح‌شده که قابلیت‌های خوبی را در این حوزه برای این نوع گردشگری به وجود آورده است.

فاطمی در پایان گفت: از کشور‌های مختلف علاقه‌مندانی هستند که با نگاه به این‌که گونه‌های نادر جانوری در ایران بیشتر است، به کشور ما توجه دارند و، اما استان یزد می‌تواند مرکزی باشد برای معرفی آن‌ها؛ در این دوره ما رویکرد تمام استان‌های کشور را در حوزه تخصصی گردشگری معرفی می‌کنیم تا در سال ۱۴۰۲ هر استان بتواند روی یکی از محور‌های تخصصی که معرفی می‌شود همایش‌هایی برگزار کند و جذب سرمایه‌گذار را توسعه دهد.

تبلیغات