انویدیا دومین شرکت با ارزش جهان

انویدیا-دومین-شرکت-با-ارزش-جهان

سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی ایالات متحده، روز چهارشنبه با ارزش بازار از اپل پیشی گرفت.

به گزارش پایروس نیوز، مدیر عامل انویدیا، جنسن هوانگ (R) یک همکاری توسعه یافته هوش مصنوعی با خدمات وب آمازون را در نوامبر ۲۰۲۳ اعلام کرد.

غول تراشه آمریکایی انویدیا پس از اینکه ارزش این طراح نیمه هادی از مرز ۳ تریلیون دلار گذشت، از اپل پیشی گرفت و به دومین شرکت با ارزش جهان تبدیل شد.

رویترز خاطرنشان کرد که صعود انویدیا از اپل، تغییری را نشان می دهد، که از زمان عرضه آیفون در سال ۲۰۰۷ بر آن مسلط بوده است.

ارزش بازار انویدیا دقیقاً پس از شرکت فناوری نرم افزار مایکروسافت قرار داشت. سازنده سیستم عامل ویندوز همچنین یک بازیگر کلیدی در صنعت هوش مصنوعی (AI) است و بزرگترین سرمایه گذار در OpenAI  سازنده ChatGPT است.

انویدیا-دومین-شرکت-با-ارزش-جهان
انویدیا-دومین-شرکت-با-ارزش-جهان

اما در هفته گذشته، قیمت سهام انویدیا با افزایش ۵.۲ درصدی به بیش از ۱۲۲۴ دلار رسید و ارزش این شرکت به ۳.۰۱۲ تریلیون دلار رسید. ارزش بازار اپل در آن روز ۳.۰۰۳ تریلیون دلار بود. در روز پنجشنبه، سهام هر دو شرکت اندکی کاهش یافت و ارزش بازار آنها را به همان سطح ۲.۹۸ تریلیون دلار رساند. مایکروسافت با ۳.۱۶ تریلیون دلار تا روز پنجشنبه با ارزش ترین شرکت جهان باقی مانده است.

افزایش انویدیا به برنامه های این شرکت برای تقسیم سهام ده به یک نسبت داده شده است. سرمایه گذارانی که سهام انویدیا را در پایان معاملات روز پنجشنبه دارند، واجد شرایط دریافت ۹ سهم اضافی برای هر سهمی که دارند، خواهند بود. ارزش سهام با ضریب ۱۰ کاهش می یابد و سهام را برای سرمایه گذاران کوچک تر مقرون به صرفه تر می کند.

 

به نقل از رویترز، جیک دلارهید، از شرکت مشاوره سرمایه گذاری Longbow Asset Management، گفت: «انویدیا در حال حاضر در حال کسب درآمد از هوش مصنوعی است و شرکت هایی مانند اپل و متا برای هوش مصنوعی هزینه می کنند. او افزود که ممکن است یک “نتیجه قطعی” باشد که انویدیا از مایکروسافت نیز پیشی بگیرد.”

 

رویترز گزارش داد که سهام انویدیا تا کنون ۱۴۷ درصد در سال جاری افزایش یافته است، در حالی که تقاضا برای پردازنده های برتر آن بسیار بیشتر از عرضه است، در حالی که مایکروسافت و متا برای گسترش قابلیت های محاسباتی هوش مصنوعی خود رقابت می کنند.

انویدیا که در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد، در ابتدا تراشه‌های رایانه‌ای برای پردازش گرافیک، به‌ویژه برای بازی‌های رایانه‌ای ساخت. سپس شروع به افزودن ویژگی‌هایی به تراشه‌های خود کرد تا به یادگیری ماشین کمک کند و سهم بازار خود را افزایش دهد. موج سرمایه گذاری در فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی منجر به رشد انفجاری این شرکت شده است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی