افزایش ۲۰ درصدی تجارت بین ایران و روسیه

سرگئی کاتیرین، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع روسیه گفت: تجارت دوجانبه میان روسیه و ایران در سال ۲۰۲۲ با ۲۰ درصد افزایش به ۴.۹ میلیارد دلار رسید.
به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از خبرگزاری “تاس “, وی گفت: با این حال، ما انتظار داریم که در سال‌های آینده این تجارت به ۴۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی تاکید کرد: شرکت‌های روسیه علاقه زیادی برای ورود به ایران دارند. ایران یک پل ارتباطی برای تجارت با خاورمیانه، جنوب و جنوب شرق آسیا است. نکته دوم این است که ایران تجربه منحصربه‌فردی از سال‌ها فعالیت در میان تحریم‌های غرب دارد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع روسیه ادامه داد: در حال حاضرشرایط لازم برای تقویت همکاری‌ها با ایران در تقریباً در همه زمینه‌ها، از کشاورزی گرفته تا فناوری‌های پیشرفته، انرژی، مهندسی، نساجی و گردشگری وجود دارد. سرمایه گذاری متقابل، همکاری در مناطق ویژه اقتصادی ظرفیت بالایی دارد.

بخش مطبوعاتی وزارت توسعه اقتصادی روسیه روز چهارشنبه پس از برگزاری پنجمین نشست وبیناری کارگروه همکاری‌های بین منطقه‌ای ایران و روسیه اعلام کرد دوکشور آماده ایجاد اتاق بازرگانی مشترک هستند.

در گزارش این وزارتخانه از این نشست آمده است: نمایندگان هر دو کشور تمایل خود را نسبت به تسریع فرآیند شکل دهی یک چارچوب قانونی برای همکاری‌ بین منطقه‌ای و ادامه پروژه بازگشایی مراکز تجاری استان‌های ایران در مناطق مختلف روسیه و بالعکس ابراز کردند.

بنا بر گزارش وزارت توسعه اقتصادی روسیه، طرفین همچنین در مورد تعامل مناطق ویژه اقتصادی دو کشور، همکاری کسب‌وکارها و راهکارهای افزایش گردشگری گفت‌وگو کردند.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین بر همکاری در حوزه حمل و نقل و پشتیبانی درخصوص استفاده موثر از گذرگاه (کریدور) حمل و نقل بین المللی شمال جنوب تاکید کردند.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی