افت قیمت طلا در بازارهای جهانی

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از تسنیم، اطلاعیه بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا برای افزایش بیشتر نرخ بهره جهت مهار تورم تقاضا برای خرید طلا را پایین آورده و باعث کاهش قیمت این فلز گرانبها در روز دوشنبه شده‌است. زمانی از طلا به‌عنوان پشتوانه‌ای ایمن دربرابر افزایش قیمت‌ها یاد می‌شد.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۹ درصد کاهش به ۱۸۵۴ دلار و ۸۱ سنت رسید.

 بالا رفتن نرخ بهره تمایل سرمایه‌گذاران برای قرار دادن پول خود در سرمایه‌های غیر سوددهی مثل طلا را پایین می‌آورد.

 سرمایه‌گذاران درحال‌حاضر منتظر شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا در کنگره در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه و همچنین گزارش لیست حقوق‌بگیران در ماه فوریه در روز جمعه هستند که تعیین‌کننده سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا خواهد بود.

 ماری دیلی، رئیس فدرال رزرو سان‌فرانسیسکو در روز شنبه گفت اگر اطلاعات مربوط به تورم و بازار کار همچنان بالاتر از حد انتظار باشد، نرخ بهره بازهم افزایش خواهد یافت و مدت طولانی‌تری در سطح بالا باقی می‌ماند. توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند هم در روز جمعه گفته بود نرخ بهره در محدوده ۵.۵ تا ۵.۷۵ درصد خواهد بود.

 ادوارد میر، تحلیلگر بازار فلزات در مارکس در یادداشت ماهانه خود نوشت:«نرخ تجارت طلا بین ۱۷۷۵ تا ۱۹۰۰ دلار خواهد بود. انتظار می‌رود تصمیمات اجلاس کمیته بازار آزاد فدرال که در ماه مارس برگزار می‌شود سختگیرانه‌تر از انتظار سرمایه‌گذاران باشد».

 کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا هم گفت تورم در منطقه یورو در کوتاه‌مدت در همین سطح بالا باقی می‌ماند. بنابراین نرخ بهره در این ماه احتمالاً ۵۰ واحد افزایش خواهد یافت.

 قیمت نقره امروز با ۰.۵۰ درصد افزایش به ۲۱ دلار و ۳۵ سنت رسید و پلاتین با ۰.۴۳ درصد کاهش ۹۷۸ دلار و ۴۶ سنت معامله می‌شود.

تبلیغات