افتتاح مرکز تاب‌آوری زلزله غرب و مرکز آسیا


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایسنا، مرکز منطقه‌ای آموزشی و پژوهشی مدیریت ریسک و تاب‌آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا بر اساس پیشنهاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با مصوبه مجمع عمومی یونسکو (پاریس)، هیات دولت و مجلس شورای اسلامی تاسیس شده است.

ارائه خدمات فنی و تخصصی در زمینه کاهش ریسک زلزله، مدیریت بحران و ارتقای تاب‌آوری در برابر زلزله‌های احتمالی به کشورهای واقع در غرب و مرکز آسیا (بر اساس ویژگی‌های کالبدی، اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی این کشورها) و تسهیل همکاری‌های بین‌المللی در زمینه ایمنی در برابر زلزله و مخاطرات طبیعی از مهمترین اهداف تشکیل این مرکز است.

براساس امضای موافقت‌نامه‌ای بین دبیر کل یونسکو و و دولت جمهوری اسلامی ایران، مهمترین ماموریت این مرکز کمک به دولت‌های منطقه برای توسعه نقشه راه و تدوین طرح جامع کاهش خطرپذیری زلزله در سطوح مختلف به منظور ارتقای تاب‌آوری در برابر زلزله و نیز شناسایی اولویت‌های ملّی و منطقه‌ای در زمینه کاهش خطرپذیری سوانح و پاسخ به نیازهای مرتبط تعریف شده است.

تقویت ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ملّی تا منطقه‌ای در زمینه کاهش خطرپذیری زلزله، برگزاری دوره‌های آموزشی و تحصیلی جهت ارتقای آگاهی عمومی و دانش تخصصی در منطقه، همکاری با کشورها در اجرای پروژه‌ها و فعالیت‌های آموزشی مشترک (نظیر اجرای مانورهای منطقه‌ای زلزله) و نیز جلب مشارکت حامیان محلّی و بین‌المللی برای پشتیبانی از پروژه‌های کاهش خطرپذیری سوانح در منطقه از دیگر ماموریت‌های این مرکز عنوان شده است.

فعالیت‌های این مرکز مورد نیاز تمامی کشورهای منطقه است؛ از این رو این مرکز می‌تواند ظرفیت‌های مضاعفی را در زمینه فعالیت‌های مرتبط با کاهش ریسک و مدیریت بحران زلزله در منطقه ایجاد کند.

مرکز منطقه‌ای آموزشی و پژوهشی مدیریت ریسک و تاب‌آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا به عنوان مرکز منطقه‌ای تحت حمایت یونسکو است که بعد از ظهر امروز، سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱، در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله افتتاح شد.

انتهای پیام

تبلیغات