اسلامی: ایران به پادمان و ان‌پی‌تی پایبند است

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از ایرنا، محمد اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا به عنوان رییس سازمان انرژی اتمی ایران از آنچه در جریان سفر مدیر کل آژانس به ایران رخ داد، رضایت داریم یا نه افزود: باید بگویم رضایت ما در این جمله نهفته است که باید تعاملات ما با آژانس مستمر باشد و اجازه ندهیم جریان مخرب صهیونیستی و تروریستی از روابط ما سوءاستفاده کرده و بهانه‌هایی را ایجاد کند که با توسل به آن‌ها به کشور فشار آورند.

وی ادامه داد: طبیعی است بر اساس توافق برجام که طرف مقابل به آن پایبند نیست، نمی‌تواند ملاک عمل ما باشد، زیرا ملاک عمل جمهوری اسلامی ایران در اصل قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس شورای اسلامی و لغو تحریم‌های ظالمانه است.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: مسوولیت‌ها و فعالیت‌های خود را مطابق قانون اقدام راهبردی انجام می‌دهیم؛ همچنین نکته مهم این است که اقدامات خود را بر اساس این قانون و در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی انجام می‌دهیم و به آن متعهد هستیم در مقابل آن‌ها با استاندارد دوگانه می‌خواهند این موارد را مغالطه کرده و جوّسازی راه بیاندازند.

وی افزود: جوسازی‌های اخیر و موارد مورد اختلاف حاصل تقابل نگاه‌های مختلف به این موضوع است، آن‌ها می‌خواهند با فشار و زورگویی، ما به برجام عمل کنیم و در عین‌حال آن‌ها به تعهدات خود عمل نکنند.

اسلامی گفت: روز گذشته (شنبه) اعلام کردیم به پادمان و ان‌پی‌تی پایبند هستیم و آژانس بر عملکرد ما ارزیابی و نظارت دارد که این نظارت‌ها باید در قالب چارچوب‌ها و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران انجام شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: همان‌طور که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت آورده شده، آژانس مکلف است هر سه ماه یکبار به شورای حکام و هر ۶ ماه به شورای امنیت گزارش دهد و در این قطعنامه قید شده که کاهش تعهدات ایران برای گرفتن مزیت اقتصادی و تبادل و روان‌سازی تجارت و تبادلات مالی و پولی با دنیاست.

وی گفت: اگر قرار باشد که آن‌ها تحریم‌ها را رفع نکنند و ما مزیتی نداشته باشیم در نتیجه دلیلی ندارد که ما همچنان پایبند باشیم. کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران هم در چارچوب برجام و طبق بند‌های ۲۶ و ۳۶ انجام شده است.

اسلامی افزود: درباره موارد اتهامی مطرح شده علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و نیز مکان‌های ادعایی باید گفت که درباره این موارد پاسخ داده‌ایم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتظار دارد که ما درباره این موضوع و گزارش‌هایی که ارسال کرده‌ایم با آن‌ها در تعامل بیشتر باشیم که باید تاکید کنم در خصوص این مساله تعامل داشته و خواهیم داشت و در سفری که معاون آقای گروسی در روز‌های آینده به ایران خواهد داشت، معاونان بنده و سایر مسوولان مرتبط این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

معاون رییس جمهور گفت: درباره موارد ادعایی و جنجالی در مورد ذرات اورانیوم ۸۴ درصدی، این مورد در گزارش آژانس به شورای حکام مواردی قید شده بود و آنجا نیز به صراحت نوشته‌اند که ذرات ۸۴ درصد را مشاهده کرده‌اند، ولی با توجه به بررسی‌های مجدد و بازرسی‌هایی که انجام شد و نیز با تعاملی که صورت گرفت، مقرر شد که ملاک عمل اندازه‌گیری میزان ذخیره‌ای که از خط تولید احصاء شده، باشد.

وی افزود: در مخازنی که به صورت فعال در جریان است و طبق پادمان، آژانس بر کل فرایند آن نظارت دارد؛ غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد اتفاق نیافتاده است و عملا این موضوع را بسته شده اعلام کرده‌اند. موضوع ذرات اورانیوم ۸۴ درصد بسته شده و تکلیف آن مشخص است.

اسلامی تصریح کرد: درباره فشار‌هایی که رسانه‌های غربی می‌آورند، این فشار‌ها را باید نتیجه جریان صهیونیستی دانست؛ آن‌ها از سفر آقای گروسی ناخرسند و ناراحت هستند و به صورت تشدید شده به وی فشار می‌آورند. طبیعی است که در اثر عصبانیت از سفر مدیر کل آژانس به ایران فشار‌های رسانه‌ای وارد کنند. شب گذشته همزمان با رسیدن آقای گروسی به فرودگاه وین سعی کردند با سوالات افراطی از سخنان وی، نکات و کلماتی برای جنجال آفرینی دربیاورند که موفق نشدند.

رییس سازمان انررژی اتمی گفت: مذاکرات فنی در جریان بوده و تعاملات بین بازرسی و سیستم مدیریتی با آژانس وجود دارد. این روند در ۲ ماه گذشته برقرار بوده و اکنون نیز ادامه دارد تا بتوان موارد را یکی پس از دیگری مختومه کند.

وی افزود: درباره افزایش بازرسی‌ها از برخی سایت‌ها نظیر فردو و … بازرسی در چارچوب ان پی تی و پادمان بوده و بر اساس توافق مشخص می‌شود که بازرسی‌ها با چه ضریبی انجام شود. هرجا که فرایند غنی‌سازی وجود دارد و تولید مواد هسته‌ای صورت می‌گیرد، براساس ضوابطی مشخص، آژانس باید از آن‌ها بازرسی کند. تعداد و چگونگی بازرسی‌ها بر اساس توافق است، آنچه در گذشته انجام شده اکنون نیز در حال انجام است. ما نگفته‌ایم که بازرسی‌ها بیشتر شود بلکه بازرسی‌ها بر اساس برنامه است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی