به گزارش پایگاه خبری پایروس؛این آمار مربوط به میانگین تورم در منطقه یورو شامل 20 کشور اروپایی است که واحد پول آنها یورو است.

بر اساس ارقام منتشر شده در روز پنجشنبه توسط آژانس آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) تورم در منطقه یورو در ژانویه (ماه گذشته) شاهد کاهش جزئی بود و به 2.8 درصد به صورت سالانه رسید. تورم در ماه قبل از آن (دسامبر 2013 – دو ماه قبل) 2.9 درصد بود.

این رقم بالاتر از تورم 2 درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی اروپاست.

این تورم با کاهش قیمت مواد غذایی از جمله الکل و دخانیات به نسبت  5.7 درصدی به طور سالانه در مقایسه با 6.1 درصد در ماه دسامبر (دو ماه قبل)، علاوه بر تورم معتدل تر در قیمت کالاهای صنعتی بدون احتساب منابع انرژی (افزایش 2 درصدی) مرتبط است.

در همین حال، قیمت انرژی به کاهش ( منفی 6.3%) ادامه داد اما با سرعت کمتری نسبت به ماه قبل (منفی 6.7%). افزایش قیمت خدمات در ژانویه 4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل باقی ماند.

فنلاند (0.7٪) ، ایتالیا (0.9٪)، لتونی (1٪)، لیتوانی (1٪) کمترین نرخ تورم را در ماه ژانویه در بین 20 کشوری که واحد پول مشترک یورو دارند، ثبت کردند.

بر اساس ارقامی که روز پنجشنبه توسط یورواستات منتشر شد، نرخ بیکاری در منطقه یورو در ماه دسامبر در 6.4 درصد تثبیت شد و همان میزان ماه قبل را حفظ کرد. این پایین ترین سطح تاریخی بیکاری در حوزه یورو است.

این آمار بیکاری کمترین میزان از سال 1998 تاکنون است یعنی از زمانی که اداره آمار اروپا در آوریل 1998 شروع به جمع آوری آمار کشورهایی واحد پول یورو  کرد.

نرخ بیکاری در ماه دسامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.3 واحد کاهش یافت.

هم اکنون 20 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا از واحد پول مشترک یورو استفاده می کنند. بانک مرکزی یورو در فرانکفورت آلمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *