آلمان پارلمانش را کوچک کرد

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از تسنیم، نشریه “دی‌سایت” آلمان در مطلبی نوشت: اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب چپ آلمان طرح کوچک کردن پارلمان برنامه‌ریزی‌شده توسط ائتلاف چراغ راهنمایی، را نقض قانون اساسی ارزیابی کرده است. مارکوس سودر از نمایندگان بلندپایه حزب سوسیال مسیحی از “حمله به دموکراسی” صحبت کرده است.

به این ترتیب توافق ائتلاف چراغ راهنمایی روی طرح اصلاح قانون انتخابات با مقاومت حزب سوسیال مسیحی و حزب چپ مواجه شده است. مارکوس سودر، رهبر حزب سوسیال مسیحی و ژانین ویسلر، رهبر چپ، تهدید کردند که از دادگاه قانون اساسی فدرال علیه این طرح‌ها که انتظار می‌رود روز جمعه توسط بوندستاگ تصمیم‌گیری شود، شکایت خواهند کرد. فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی در پارلمان آلمان پیشتر اعلام کرده بود که نمی‌خواهد با این اصلاحات موافقت کند.

هدف از این اصلاحات کوچک‌تر کردن پارلمان آلمان و کم کردن کرسی‌های نمایندگان است، پارلمان آلمان در زمان حاضر 736 نماینده دارد.

در اوایل ژانویه اولین پیشنهاد برای محدود کردن پارلمان آلمان به اندازه استاندارد ارائه شد، در آخر هفته، احزاب حاکم سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال دموکرات به‌روی کاهش تعداد کرسی‌های پارلمان به تعداد 630 به توافق رسیدند، علاوه بر این، بند اصلی دستوری که قبلاً امکان قرار دادن یک گروه پارلمانی در بوندستاگ را با سه مأموریت مستقیم به دست آورده بود لغو می‌شود.

“مارکوس زودر”، رئیس حزب سوسیال مسیحی هم در مورد این طرح ائتلاف چراغ راهنمایی گفت که حزب او در واقع آن را حمله‌ای به دموکراسی می‌داند.
وی افزود: حزب سوسیال مسیحی با این پیشنهاد موافقت نخواهد کرد و طرح دعوی خواهد کرد، این حزب این طرح‌ها را آشکارا خلاف قانون اساسی می‌داند و معتقد نیست که مقررات جدید در دادگاه قانون اساسی فدرال به تصویب برسد.
سودر همچنین از لغو برنامه‌ریزی‌شده بند دستور اساسی انتقاد کرد.

“ویسلر”، رهبر حزب چپ پارلمان نیز ائتلاف چراغ راهنمایی را متهم کرد که اصلاحات را بدون دخالت مخالفان پیش برده است.
وی تأکید کرد که از نظر قانون اساسی این بیش از حد سؤال‌برانگیز است، برای وی کاملاً واضح است که دعاوی قانون اساسی علیه این روند وجود خواهد داشت و چپ‌ها نیز در حال بررسی این موضوع هستند.

ساسکیا اسکن، رهبر حزب سوسیال دموکرات هم در سخنانی تأکید کرد که این سازش به‌طور فشرده مورد بحث قرار گرفته است و هدف آن کاهش دائمی اندازه پارلمان آلمان است.
به‌گفته وی به این ترتیب اختیارات مستقیم نیز می‌تواند بیشتر حفظ شود و اراده رأی‌دهندگان در اینجا اهمیت دارد.

ریکاردا لانگ، رهبر حزب سبز پارلمان هم گفت این واقعیت که ائتلاف بزرگ قبلی نتوانست هیچ گونه اصلاحی را در دوره قانونگذاری گذشته در این راستا آغاز کند، به‌قیمت اعتماد پارلمان تمام شده است.
به‌گفته وی مذاکره برای راه‌حلی که اکنون پیدا شده است آسان نبود.

تبلیغات