آذربایجان و ترکیه، ضامن صلح


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز سه شنبه مدعی شد که باکو و ترکیه ضامن صلح و امنیت در منطقه هستند.

خبرگزاری «آذرتاج»، «الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در پیامی به شرکت کنندگان در بیست و ششمین نشست اقتصادی اوراسیا گفت: «امروز جمهوری آذربایجان و ترکیه به عنوان دو کشور برادر و متحد راهبردی در حال خلق واقعیت‌های تاریخی جدید در منطقه هستند و با تصمیمات مشترک و پروژه‌های جهانی به صلح، امنیت و همکاری در فضای اوراسیا کمک‌های مستمر می‌کنند.»

علی اف در ادامه مدعی شد: «استحکام اتحاد جمهوری آذربایجان و ترکیه تضمین کننده صلح عادلانه در منطقه است. در عین حال، دو کشور شرکای قابل اعتمادی هستند که نقش راهبردی در امنیت انرژی اروپا دارند.»

ارتش ترکیه در جریان نبرد باکو با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی کمک‌های نظامی و اطلاعاتی قابل توجهی به باکو کرد و پهپادهای «بیرقدار» ترکیه در خدمت ارتش جمهوری آذربایجان و علیه ارمنستان بودند.

وزارت دفاع ترکیه با هدف کمک به ارتش جمهوری آذربایجان، در عملیات مین زدایی و آموزش در سرزمین‌های آزاد شده جمهوری آذربایجان نیز مشارکت دارد.

اخیرا نیروهای مسلح ترکیه و ۸ کشور دیگر رزمایشی را نزدیک مرز با ارمنستان برگزار کرده‌اند. در این رزمایش یگان‌های نیروهای مسلح ترکیه و ۸ کشور دیگر از جمله جمهوری آذربایجان در در منطقه «قارص»، نزدیک مرز با ارمنستان مستقر شدند.

چندی قبل نیز ژنرال «ذاکر حسن‌اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان تاکید کرد که ارتش جمهوری آذربایجان همیشه در کنار ترکیه خواهد بود. (جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی