آخرین وضعیت مسمومیت سریالی دانش آموزان

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از روزنامه اطلاعات، وقوع حوادث مسمومیت زنجیره‌ای دانش‌آموزان دختر در مدارس از حدود ۱۰۰ روز قبل در مدرسه‌ای در قم آغاز شد و همچنان در اقصی نقاط کشور ادامه دارد که به نظر می‌رسد در صورت تداوم روند تاسف انگیز فعلی و تاخیر در شناسایی عاملان آن، باید همچنان شاهد این ماجرای تلخ باشیم.

روزنامه اطلاعات نوشت: نکته قابل تامل، تسری این واقعه به اکثر استان‌های کشور است که طی حدود ۲ هفته اخیر با سرعت بیشتری تداوم یافته است؛ اما به راستی ارتکاب این جنایت چگونه می‌تواند طی فقط یک روز (دیروز) در چند مدرسه دخترانه در نقاط مختلف کشور به سرعت تکرار شود؟

بررسی اینگونه جرائم که همانند قتل‌های سریالی، «تکرار» نقطه اشتراک آن‌ها محسوب می‌شود در وهله نخست شاید کار پیچیده و دشواری به نظر برسد، اما کشف انگیزه احتمالی مسببان آن می‌تواند مسیر شناسایی و دستگیری عاملان مسمومیت‌های زنجیره‌ای را سهل و آسان کند.

بر همین اساس می‌توان از اظهارات معاون وزیر بهداشت مبنی بر سعی و تلاش عاملان مسمومیت زنجیره‌ای دانش‌آموزان دختر برای به تعطیلی کشاندن مدارس دخترانه، به انگیزه مسببان دست یافت و مسیر دستگیری شان را هموار کرد.

شناسایی عاملان ارتکاب اعمال متحجرانه بدون شک مستلزم اقدامات و تحقیقات گسترده‌ای است که توسط ماموران و در یک شاخه از فرضیه‌ها دنبال می‌شود و به طور حتم با دستگیری حتی یک نفر از مسببان، می‌توان راز پرونده را فاش کرد.

سرنخ دیگر در این پرونده بی نظیر، می‌تواند کشف ارتباط عاملان آن با یکدیگر باشد؛ در حقیقت مسببان مسمومیت‌های زنجیره‌ای در قالب یک شبکه واحد و به طور کاملا برنامه ریزی شده و هماهنگ، دست به این اعمال غیرانسانی می‌زنند و بر اساس انگیزه شان، هیچ ترس و واهمه‌ای هم از انجام این کار ندارند؛ لذا بررسی ارتباطات مشکوک بین استانی و شهری، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از سویی دیگر بسیاری از مدارس دخترانه‌ای که با این اقدامات سوء مواجه شده اند، از دوربین مداربسته برخوردارند و بررسی فیلم آن‌ها می‌تواند همانند پرونده‌های دیگر، سرنخ‌های خوبی را در اختیار تیم‌های بررسی حادثه قرار دهد.

نکته قابل بررسی در تحقیقات، تکرار مسمومیت‌ها نه فقط در مراکز استان ها، بلکه در شهرستان‌های دور از مرکز است. این مساله بدان معنی است که مسببان از قدرت دسترسی بسیار زیادی برای ارتکاب اعمال خود برخوردارند و به راحتی می‌توانند در نقاط دوردست هم نقشه شیطانی شان را با مسموم کردن دختران بیگناه اجرا کنند.

گواه این موضوع، مسمومیت شماری از دانش آموزان دختر در «کوار» است. این شهرستان که نام آن هم برای بسیاری از هموطنانمان ناشناس است، در استان فارس واقع شده، ولی از دیروز به سبب مسمومیت دختران دبیرستانی، نامش برسر زبان‌ها افتاده است.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان کوار گفت: شماری از دانش‌آموزان یک دبیرستان دخترانه، با علائمی نظیر سرگیجه و سردرد، مواجهه و توسط اورژانس به مرکز درمانی منتقل شدند.

علی‌اصغر رشیدی در توضیح جزئیات این خبر گفت: ساعت ۹صبح دیروز شنبه ۱۳اسفندماه دانش‌آموزان یک کلاس درس در دبیرستان دوره دوم متوسطه فاطمه الزهرا (س) شهرستان کوار اعلام کردند که موادی داخل بخاری کلاس ریخته شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از آموزش و پرورش فارس، رشیدی تاکید کرد: معلمی که در حال تدریس در کلاس یاد شده بود، بلافاصله اقدام به تخلیه کلاس کرد و سایر دانش‌آموزان هم، از کلاس‌های درس خارج شدند که در این اثنا ۳ نفر از دانش‌آموزان یک کلاس دیگر، اعلام کردند حالت سردرد و سرگیجه دارند که بلافاصله توسط عوامل اورژانس به مرکز درمانی کوار منتقل شدند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان کوار استان فارس گفت: شمار دیگری از دانش‌آموزان این دبیرستان هم که یا دارای بیماری زمینه‌ای مانند آسم یا آلرژی بودند یا دچار استرس شده بودند، به مرکز درمانی منتقل شدند

رشیدی ادامه داد: ۲۷دانش آموز این آموزشگاه به مرکز درمانی اعزام شدند که به جز یک نفر که تحت نظر پزشک قرار گرفت، بقیه مشکل خاصی نداشتند و حال عمومی آنان خوب گزارش شده است. به گفته این مقام مسئول تیم‌های بهداشتی با حضور در مدرسه؛ به بررسی علت مسمومیت‌ها پرداختند.

مسمومیت دانش‌آموزان ۲ مدرسه دخترانه همدان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان از بروز مسمومیت در ۲ مدرسه دخترانه در همدان و کبودرآهنگ خبر داد.

علیرضا توقیری در توضیح خبر گفت: در پی تماس با فوریت‌های پزشکی استان خدمات امدادرسانی و انتقال مصدومان به بیمارستان انجام و با به‌کارگیری همه امکانات اورژانسی اقدامات لازم آغاز شد.

وی با بیان اینکه همه ظرفیت‌های درمانی و فوریت‌های پزشکی و بیمارستان‌های استان در حال آماده باش هستند، اظهار داشت: حال عمومی دانش آموزان مطلوب و جزئیات این موضوع در حال بررسی است.

توقیری در گفتگو با ایسنا، ادامه داد: ۳۳دانش‌آموز در مدرسه علاقبندیان شهر همدان مسموم شدند که بیشتر آن‌ها مرخص شدند و شماری هم تحت نظر هستند. وی با بیان این که مسمومیت دانش‌آموزان شهرستان کبودراهنگ هم در مدرسه شبانه روزی فاطمه‌الزهرا (ع) رخ داد، تاکید کرد: ۴۴دانش‌آموز این مدرسه دچار مسمومیت شدند.

البرز باردیگر هدف قرار گرفت

صبح دیروز و برای دومین دفعه در استات البرز، دانش‌آموزان یک مدرسه دخترانه در کرج با مسمومیت مواجه و به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گزارش ایسنا، چهارشنبه گذشته هم دانش‌آموزان دو مدرسه شهرستان فردیس مسموم شده بودند، البته مسمومیت در مراکز آموزشی در استان البرز فقط مختص مدارس نبوده است و شب پنجشنبه ۱۱اسفند، دانشجویان در یک خوابگاه دخترانه در کرج هم مسموم شدند.

مسمومیت در “هفتکل” خوزستان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از مسمومیت شماری از دانش‌آموزان دختر دبیرستانی در هفتکل استان خوزستان خبر داد. دکتر حبیب حی‌بر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در نقاط مختلف کشور اظهار داشت: مسمومیت ۱۰دانش‌آموز دختر دبیرستانی در هفتکل گزارش شده است. وی با بیان این که جزئیات بیشترمتعاقبا اطلاع‌رسانی می‌شود، افزود: یک تیم ویژه برای بررسی موضوع از اهواز به هفتکل اعزام شد.

دانش آموزان ۳ مدرسه تبریز هم در امان نماندند

شماری از دانش آموزان دختر مدارس شهرستان تبریز هم دیروز به علت مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند.

به گزارش مهر، دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد: دانش آموزان ۳ مدرسه در شهرستان تبریز ظهر شنبه به علت مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. این دانش آموزان مربوط به مقاطع یک مدرسه ابتدایی و ۲ دبیرستان دخترانه در مناطق تبریز، باسمنج و ستارداداشی بودند. برخی از این دانش آموزان حالت تهوع، ضعف و سرگیجه داشتند که بلافاصله توسط آمبولانس‌های اورژانس به بیمارستان سینای تبریز اعزام شدند که حال عمومی این دانش‌آموزان خوشبختانه خوب گزارش شده است.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی مراکز درمانی، پلیسی و قضایی شماری از دانش آموزان دختر در تعدادی از مدارسپرند، پاکدشت، ارومیه، زنجان، بجنورد، ایلام، املش، شهرستان محلات اراک، قم، اسلامشهر مشکین‌شهر و گرمی هم دیروز شاهد مسمومیت دانش آموزان دختر بودند.

اتهامات خنده‌دار است

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به مسمومیت دانش آموزان دختر در مدارس، گفت: هیچ آدم عاقلی تصور نمی‌کند این جریان کار نظام باشد؛ نظامی که افتخار می‌کند زنان را از قید جهالت پهلوی نجات داد. حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی در مشهد، با بیان این که در نظام ما مدیران به یاری دین خدا می‌پردازند و همچنین به مردم لایق ایران خدمت می‌کنند، ادامه داد: غرب زن را ابزاری برای سود بیشتر می‌بیند و پهلوی هم نسبت به زنان همین نگاه را داشت. انقلاب اسلامی زنان را از دوگانه ضعف و انحراف نجات داد و به جایی رساند که امروز زنان بخشی از جمعیت تاثیرگذار در کشور مان هستند؛ لذا اتهام نظام به مانع‌افکنی برای تحصیل دختران، خنده‌دار است. اما اگر کسی تسلیم جریان محاسباتی شیطان شد، این اتهامات خنده‌دار را هم باور می‌کند.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی