آخرین وضعیت خرید سوخو ۳۵ روسیه از زبان وزیر دفاع

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از فارس، وزیر دفاع در نشست خبری خود خاطر نشان کرد: مطالبات کشورها برای دریافت پهپاد متعدد است و کشورهای زیادی درخواست دارند، شرایط نامتعادل جهان کشورها را سوق به تقویت بنیه دفاعی میدهد، بعضی پهپادهای ما نمونه‌های آن در دنیا وجود ندارد و همه پذیرفته‌اند که پهپاد جمهوری اسلامی ایران بی‌نظیر است، ما در مسیر توسعه فناوری‌ها در حوزه پهپادی قرار داریم، حتما سلاحهای جدیدتری را در اینده ارائه میدهیم که در دست اقدام است

اولین نشست خبری امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز (دوشنبه ۱۵ اسفند) با حضور جمعی از رسانه‌های داخلی و خارجی آغاز شد.

وزیر دفاع در سخنان ابتدایی خود ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: ما در مسائل داخلی مناطقی و بین‌المللی فارغ از هر گونه نگرش احساسی به گونه‌ای حرکت کردیم که نشانگر استقلال و استحکام بوده است و این برای دشمن بسیار سخت بوده و دشمن را عصبانی کرده است و همه اقداماتی که اکنون انجام میدهند از روی ضعف و استیصال انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه ایران به عنوان یک نظام قدرتمند به گونه‌ای حرکت کردیم که دشمن را به استیصال رساندیم اظهار داشت: امروز جوانان ما به سطحی از اقتدار فناوری و اعتماد به نفس رسیدند که هیچ نیروی اهریمنی در دنیا نمیتواند در برابر آنها سد و مانع ایجاد کند و ما از مراحلی که آنها احساس میکردند با تحریم میتوانند جلوی جوانان را بگیرند، گذر کردیم.

امیر آشتیانی تاکید کرد: در دیدارهای بین‌المللی که داشتم مقامات آنها از دستاوردهای ایران شگفت‌زده می‌شوند، همه دستاوردها به دو ولیل با پیشرفت مواجه شده است؛ اول با هدایت‌های مقام معظم رهبری و دوم همت و اراده نیروهای خلاق وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران این توفیقات به دست آمده است.

وزیر دفاع با اشاره به تدوین دو برنامه و ابلاغ آن خاطرنشان کرد: دوبرابر بیشتر از برنامه‌ای که تدوین شده است دست پیدا کردیم؛ مهمترین ماموریت ما تسلیح نیروهای مسلح است که نسبت به سال گذاشته ۱.۵ برابر بیشتر کالا و سلاح ارسال شده است .

وی افزود: در تولید قطعه بالغ بر ۳۸۰۰۰ هزار قطعه را بومی سازی کرده‌ایم و صرفه جویی ارزی بالایی داشتیم، بالغ بر یک میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی داشتیم. ما در رزمایشهای نیروهای مسلح به دو منظور شرکت می‌کنیم جهت مشاوره و آموزش تسلیحات و همچنین بازخوردگیری تسلیحاتی که ارائه شده است.

مقام عالی وزارت دفاع در خصوص صادرات گفت: ما رشد نزدیک به دو و نیم برابری در این زمینه داشتیم و ۱۵ هزار فرصت شغلی – نسبت به سال قبل – بیشتر ایجاد کرده‌ایم. در زمینه بومی‌سازی قطعات که با سه هدف رفع تحریم‌ها، مقابله با خرابکاری صنعتی دشمن و صرفه‌جویی ارزی دنبال می‌شود، به تولید ۳۸ هزار قطعه و مواد مورد نیاز خود رسیدیم.

وزیر دفاع تصریح کرد: در رزم موشکی بحث دقت افزایی تاکتیک پذیری و ماندگاری و عمر افزایی ، توان افزایی و رادار گریزی، موشکهای بالستیک نقطه زن داریم و این را میتوانیم برای اهداف زمینی و دریایی استفاده کنیم. موشکهای کروز توان رزم نیروهای مسلح را به صورت چشمگیری افزایش داده است.

امیر اشتیانی در پاسخ به سوالی در خصوص جنگنده‌های سوخو ۳۵ گفت: جمهوری اسلامی این حق را برای خود قائل است که در زمینه ارتقا توان دفاعی کشور با کشورهای دیگر همکاری کند، این خرید اقدامی بوده که از گذشته پیگیری میشده، اکنون تجهیزاتی گرفته نشده است و همچنان در حال پیگیری است.

امیر آشتیانی در خصوص درخواست پهپادی از ایران گفت: مطالبات کشورها برای دریافت پهپاد متعدد است و کشورهای زیادی درخواست دارند، شرایط نامتعادل جهان کشورها را سوق به تقویت بنیه دفاعی میدهد، بعضی پهپادهای ما نمونه‌های آن در دنیا وجود ندارد و همه پذیرفته‌اند که پهپاد جمهوری اسلامی ایران بی‌نظیر است، ما در مسیر توسعه فناوری‌ها در حوزه پهپادی قرار داریم، حتما سلاح های جدیدتری را در اینده ارائه میدهیم که در دست اقدام است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی