آخرین اخبار از وضعیت بورس در هفته پایانی سال

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از گسترش نیوز، بازار سهام طی چهار روز معاملاتی هفته سوم اسفند ماه، سه روز را با خالص جریان پول حقیقی منفی و یک روز با ورود پول حقیقی همراه بود. در این هفته ۹۳۷ میلیارد تومان از مالکیت سهامداران حقیقی به کد‌های حقوقی واگذار شد.

ورود و خروج سهامداران در بورس

بورس تهران در این هفته چهار روز معاملاتی داشت که در دو روز شاخص کل مثبت بود و دو روز دیگر کاهش تراز داشت. با وجود رشد شاخص کل در دو روز، بورس تهران این هفته تنها یک روز را با ورود پول حقیقی همراه بود. خالص جریان پول حقیقی این هفته منفی ۹۳۷ میلیارد تومان بود که نشان می‌دهد بازار سهام بطور متوسط، روزانه ۲۳۴ میلیارد تومان خروج پول حقیقی داشته است.
جریان پول حقیقی و ارزش معاملات خرد این هفته در مقایسه با هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که بازار سهام از شرایط رکودی اخیر خود به خوبی فاصله گرفته است و با کاهش خروج پول و فراتر از آن یعنی شکل‌گیری جریان پول حقیقی مثبت؛ ارزش معاملات خرد بازار با افزایش قابل توجه‌ای همراه می‌شود.

همانطور که در معاملات روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند و روز‌های معاملاتی قبل از آن شاهد بودیم؛ شاخص‌های آماری و ارزش معاملات خرد با وجود خروج پول در هفت روز معاملاتی قبل از سه‌شنبه کاهش شدیدی نداشتند، اما با مثبت شدن جریان پول حقیقی در روز سه‌شنبه نه تنها ارزش معاملات خرد ۳۶ درصد به نسبت روز معاملاتی قبل افزایش داشت؛ بلکه شاخص‌های سهامی نیز با رشد قابل توجه‌ای همراه بودند.

با شرایطی که گفته شد؛ تحلیل‌گران بازار سهام معتقدند در صورتی که جریان پول حقیقی در ابتدای هفته پیش‌رو مثبت باشد؛ بازار سهام می‌تواند با رشد تراز شاخص کل دفتر معاملات سال ۱۴۰۱ را به انتها برساند.

تبلیغات