سخنگوی شرکت متا در فهرست افراد تحت تعقیب روسیه قرار گرفت

به گزارش پایروس ، خبرگزاری دولتی تاس روسیه و وب سایت خبری مدیازونا، نخستین منابع رسانه ای بودند که گزارش کردند اندی استون، مدیر ارتباطات متا، روز یکشنبه، در فهرست افراد تحت تعقیب قرار گرفت. مقامات روسی در اکتبر، شرکت متا را به عنوان یک سازمان «تروریستی و افراطی»، طبقه‌بندی کرده بودند.

پایگاه داده وزارت کشور روسیه جزئیات پرونده علیه استون را ارائه نداده و تنها اشاره کرده که او به دلیل اتهامات جنایی تحت تعقیب است. شرکت متا به درخواست اظهار نظر رویترز در این خصوص، پاسخ نداد.

طبق گزارش وب سایت خبری مدیازونا، استون در فوریه سال ۲۰۲۲ در فهرست افراد تحت تعقیب قرار گرفت، اما مقامات در آن زمان اظهارات مرتبطی نداشتند و هیچ رسانه خبری تا هفته جاری، در این باره گزارشی نداد.

کمیته تحقیقات فدرال روسیه در مارس سال میلادی جاری، تحقیقات جنایی را درباره متا آغاز کرد و مدعی شد که اقدامات این شرکت پس از حمله نظامی مسکو به اوکراین در ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۲، تحریک خشونت علیه روس‌ها بوده است.

پس از ورود نیروهای روسی به اوکراین، استون تغییرات موقتی را در سیاست سخنان نفرت پراکنی متا اعلام کرد که اظهارات خشونت‌آمیز مانند «مرگ بر مهاجمان روسی» را مجاز می‌کرد. استون در همان بیانیه، افزود که درخواست برای خشونت علیه غیرنظامیان روسیه، همچنان ممنوع خواهد بود.

مدیازونا روز یکشنبه مدعی شد که یک دادگاه نامشخص روسیه در اوایل ماه جاری، حکم بازداشت استون را به اتهام «تسهیل تروریسم» صادر کرده است. این گزارش منبع این اطلاعات را که به طور مستقل قابل تایید نیست، مشخص نکرده است.

پلتفرم‌های شبکه اجتماعی غربی از جمله فیس‌بوک، اینستاگرام و ایکس (توییتر سابق)، قبل از حمله نظامی به اوکراین در سال ۲۰۲۲، در میان جوانان روس محبوب بودند، اما از آن زمان، در این کشور مسدود شده‌اند و تنها از طریق فیلترشکن قابل دسترس هستند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، روسیه در آوریل سال ۲۰۲۲، به طور رسمی ورود مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا به این کشور را منع کرد.