همزمان با برگزاری رزمایش دریایی ناتو به میزبانی فنلاند، منابع رسانه‌ای روز دوشنبه از رصد تحرکات آمریکا و اعضای ناتو در منطقه راهبردی دریای بالتیک خبر دادند.

به گزارش پایروس به نقل از فارس، منابع رسانه‌ای روز دوشنبه به پایش دقیق رزمایش دریایی اعضای ناتو با فنلاند توسط نیروهای مسلح روسیه خبر دادند.

وبگاه «استرایپس» نوشت، تفنگداران دریایی آمریکا در بین  بیش از ۴۰۰۰ پرسنل ناتو حاضر در رزمایش نظامی به میزبانی فنلاند هستند. روسیه  با دقت تحرکات ناتو را در دریای بالتیک زیر نظر دارد.

نیروی دریایی فنلاند در بیانیه‌ای اعلام کرد که اولین رزمایش بزرگ دریایی به رهبری این کشور از زمان پیوستن به ناتو را برگزار می‌کند. این رزمایش در خلیج فنلاند برگزار می‌شود.

روسیه هشدار داده که اگر ائتلاف نظامی ناتو از خاک فنلاند استفاده کند، مسکو هم تدابیر نظامی متقابل انجام می‌دهد. «سرگئی اورژونیکیدزه» معاون وزارت خارجه سابق روسیه گفت که این رزمایش می‌تواند به عنوان تمرینی برای تسلط فنلاند بر جزایر روسیه در بالتیک در صورت بروز درگیری باشد.

بر اساس این گزارش، عضویت فنلاند در ناتو خطر محاصره دریایی بالقوه کالینینگراد را در بر دارد.  منطقه کالینینگراد از دیرباز به عنوان منطقه راهبردی روسیه در صورت درگیری با کشورهای ناتو تلقی می‌شود.

نیروی دریایی فنلاند مدعی شده که این رزمایش ماهیت دفاعی دارد و شبیه به رزمایش‌های سال گذشته است .این  رزمایش شامل اقدامات مین گذاری، مین روبی و افزایش تجربیات بین اعضای کشورهای شرکت کننده است.

«یوهاپکا رائوتاوا» فرمانده نیروی دریایی فنلاند گفت:«این رزمایش نمایشی از علاقه و تعهد ناتو به حفاظت از زیرساخت‌هاست.»

خرابکاری خط لوله گاز طبیعی نورد استریم در سال گذشته، آسیب پذیری خطوط ارتباطی زیر آب و خطوط انرژی در دریای بالتیک را نشان داده است. از نقاط قابل توجه در این رزمایش عدم حضور کشتی‌های نظامی آمریکا در میان ۳۰ کشتی شرکت کننده در این رزمایش از جمله سوئد، فرانسه، آلمان، هلند، انگلیس و لهستان است. نیروی دریایی فنلاند از حضور جنگنده‌های «اف-۱۸ سوپرهورنت» خود در این رزمایش خبر داده است.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه  اخیرا گفت که اگر ائتلاف نظامی ناتو از خاک فنلاند استفاده کند، مسکو هم تدابیر نظامی متقابل انجام می‌دهد.

زاخاروا توضیح داد:‌ «ما برنامه‌های ناتو در مورد فنلاند را از نزدیک دنبال می‌کنیم. ما تایید می‌کنیم که روسیه مجبور خواهد شد اقدامات تلافی جویانه‌ای را از نظر نظامی-فنی برای مهار تهدیداتی که در این رابطه علیه امنیت ملی ما بروز می‌کند، انجام دهد.»