اولف کریسترسون

به گزارش پایروس، به نقل از خبرگزاری رویترز، سوئد و فنلاند پس از حمله روسیه به اوکراین خواستار عضویت در ائتلاف نظامی ناتو شدند. فنلاند در ماه آوریل عضو این ائتلاف نظامی شد اما سوئد همچنان به دلیل مخالفت ترکیه و مجارستان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد طی مصاحبه با رسانه SVT اظهار کرد: سوئد عضوی از ناتو خواهد شد. هیچکسی نمی‌تواند وعده بدهد که عضویت ما در ناتو چه زمانی انجام خواهد شد؛ آیا این اتفاق در نشست ویلنیوس رخ خواهد داد یا پیش از آن. اما به هر حال اشتیاق و تمایل خود را مبنی بر عضویت در ناتو با دیگر اعضای این بلوک نظامی به اشتراک می‌گذاریم.

وی افزود: ما همچنین گفته‌ایم به این مسئله که ترکیه خود در این خصوص تصمیم می‌گیرد، احترام می‌گذاریم و خوب است که در حال حاضر جلسه دیگری داریم و شاید بتوانیم به این علامت سوال عجیب پیش از نشست ویلنیوس رسیدگی کنیم.

هفته گذشته رئیس مجلس ترکیه درباره احتمال تایید عضویت سوئد در ناتو توسط آنکارا در اجلاس ویلنیوس گفت، ترکیه منتظر اقدامات ویژه از سوی استکهلم است.

اجلاس رهبران ناتو در ویلنیوس قرار است ۱۱ و ۱۲ ژوئیه (۲۰ و ۲۱ تیرماه) برگزار شود و به گفته ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، سوئد به طور کامل به تعهداتش نسبت به ترکیه عمل کرده است.