به گزارش پایروس، مجتمع عظیم اوست لوگا که در خلیج فنلاند در فاصله حدود ۱۷۰ کیلومتری غرب سن پترزبورگ واقع شده است، برای ارسال محصولات نفتی و گازی به بازارهای بین‌المللی استفاده می‌شود. این مجتمع، میعانات گازی پایدار را به نفتای سبک و سنگین، کروسن و دیزل تبدیل می‌کند و این محصولات از راه دریا، صادر می‌شوند.

هنوز مشخص نیست این اختلال چه مدت طول خواهد کشید و چه تعداد نفتکش، خارج از این بندر متوقف خواهند ماند و چه تاثیری بر بازارهای انرژی بین‌المللی خواهد گذاشت. دولت منطقه ای در تلگرام اعلام کرد تاسیسات زیرساخت حساس در پیرامون منطقه لنینگراد در وضعیت آماده باش قرار گرفته اند و واحدهای امنیتی و نهادهای اجرای قانون، دستور یافته اند هرگونه پهپاد رهگیری شده را نابود کنند.

خبرگزاری اینترفکس-اوکراین با استناد به منابع آگاه، گزارش کرد این آتش سوزی نتیجه عملیات ویژه‌ای بود که توسط سرویس‌های امنیتی اوکراین اجرا شد.

الکساندر دروژدنکو، فرماندار منطقه لنینگراد در تلگرام اعلام کرد این آتش سوزی هیچ گونه خسارت جانی نداشت و همه کارکنان در سلامت کامل، تخلیه شدند.

خبرگزاریهای روسیه گزارش کردند که دو مخزن ذخیره سازی و یک ایستگاه پمپاژ، صدمه دیده اند اما این آتش سوزی تحت کنترل قرار گرفته است.

شرکت نواتک که بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) روسیه است، در بیانیه‌ای اعلام کرد بخشی از فعالیت‌هایش را در پی آتش سوزی که نتیجه نفوذ خارجی بوده، متوقف کرده است. پالایش فنی در اوست لوگا، متوقف شده و مقرهای عملیاتی دایر شده اند تا پیامدهای این حادثه را حذف کنند. ارزیابی خسارت بعدا انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، نواتک ۳.۴ میلیون تن میعانات گازی پایدار را در نیمه اول سال ۲۰۲۳ در این مجتمع فرآوری کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، ۰.۶ درصد افزایش داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *