به گزارش پایگاه خبری پایروس؛“نیکولای پاتروشف” دبیر شورای امنیت ملی روسیه، امروز(جمعه) گفت که غرب به دنبال ایجاد یک بستر بزرگ برای بی‌ثباتی در آسیای مرکزی و ثبات‌زدایی از قفقاز جنوبی است.

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد که پاتروشف در نشست دبیران شورای امنیت ملی کشورها در بیشکک درباره افغانستان بیان کرد: برنامه‌های غرب شامل ایجاد یک بستر بزرگ بی‌ثباتی در آسیای مرکزی است.
او همچنین گفت که کشورهای غربی برای نجات دادن هژمونی خود در تلاشند تنش‌ها در قفقاز جنوبی را تشدید کرده و صلح ارمنستان-آذربایجان را بر هم زنند.
قفقاز جنوبی یکی از مناطق جهان است که درگیری‌های زیادی در آن رخ داده دست و عمده آن‌ها به دلیل مناقشه طولانی‌مدت ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ بوده است.
آذربایجان در سپتامبر ۲۰۲۳ کنترل این منطقه را در دست گرفت که بیشتر ساکنان بومی آن ارمنستانی بودند. این درگیری منجر به گریختن تقریبا تمام ساکنان قره‌باغ به ارمنستان شد.
مقامات قره‌باغ اعلام کردند که موجودیت این کشور به رسمیت شناخته نشده از ۱ ژانویه ۲۰۲۴ پایان می‌یابد.
«الهام علی‌اف» رییس جمهور آذربایجان در ۱ فوریه ۲۰۲۴ گفت که معاهده صلح میان دو کشور تنها در صورت اصلاحات در قانون اساسی ارمنستان امکان‌پذیر است.
آسیای مرکزی نیز به دلیل درگیری‌های مرزی که عموما میان قرقیزستان و تاجیکستان رخ می‌دهد، از مناطق پرتنش است. در اواسط اوت ۲۰۲۳، روابط میان قزاقستان و قرقیزستان نیز با متوقف شدن تامین آب آبیاری توسط بیشکک به این همسایه خود بدتر شد. آستانه نیز در پی این اقدام، تمامی گذرگاه‌های مرزی را مسدود کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *