ایران و پاکستان

به گزارش پایروس به نقل از روابط عمومی دفتر نخست وزیری پاکستان در اسلام‌آباد، دیدار سران ایران و پاکستان در سطح هیات‌های بلندپایه در نقطه مرزی پشین-مند برگزار شد.

در این دیدار علاوه بر «شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان وزیران امور خارجه، انرژی، اطلاع رسانی، وزیر مشاور امور نفت، سروزیر ایالت بلوچستان و قائم‌ مقام وزارت امور خارجه این کشور نیز حضور داشتند.

نخست وزیر پاکستان طی دیدار با «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران راه‌های تقویت همکاری‌های دوجانبه به ویژه در حوزه‌های تجاری، اقتصادی و مرزی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

دفتر نخست وزیری پاکستان اعلام کرد که رهبران دو کشور بر لزوم استمرار تبادل هیات‌های بلندپایه و تلاش مشترک برای افزایش حجم تجارت دوجانبه تاکید کردند.

این سومین دیدار دوجانبه شهباز شریف نخست وزیر پاکستان و آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور ایران طی یکسال اخیر محسوب می‌شود. سران دو کشور سال گذشته نیز در سمرقند و سازمان ملل در نیویورک دیدار رسمی انجام دادند.

براساس این گزارش، نخستین بازارچه مرزی ایران در پیشین سیستان و بلوچستان با پاکستان ساعاتی پیش توسط آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جهمور و شهباز شریف نخست وزیر پاکستان به بهره‌برداری رسید.

دفتر نخست وزیری پاکستان امروز گفت که فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی موجب بهبود زندگی ساکنان مرزی و توسعه استان‌های همجوار شده و به غلبه بر پدیده قاچاق کمک بزرگی می‌کند.

دولت پاکستان اعلام کرد که این کشور در حال کار بر روی ۵ بازارچه دیگر نیز است که به زودی گشایش خواهد یافت. همچنین پروژه انتقال برق ایران نیز گامی موثر برای غلبه بر کمبود انرژی در بلوچستان پاکستان است و سطح برق دریافتی از کشور همسایه با افتتاح این پروژه به ۲۰۳ مگاوات افزایش می‌یابد.