جنگ غزه ۵۰ میلیارد دلار برای صهیونیست ها خرج دارد

به گزارش پایروس، در حالی که سی روز از آغاز عملیات طوفان الاقصی می‌گذرد، روزنامه «کالکالیست» رژیم صهیونیستی گزارشی درباره هزینه بالای جنگ این رژیم علیه فلسطینیان منتشر کرد.

 این روزنامه اقتصادی چاپ فلسطین اشغالی در گزارش خود به برخی آمارهای مقدماتی وزارت دارایی رژیم صهیونیستی اشاره کرده و تخمین زده که جنگ با غزه بیش از ۵۰ میلیارد دلار (۲۰۰ میلیارد شِکِل) خرج روی دست این رژیم خواهد گذاشت.

در گزارش روزنامه کالکالیست آمده که این میزان معادل ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی است البته با این فرضیه که جنگ بین ۸ تا ۱۲ ماه طول بکشد، این جنگ تنها به غزه محدود باشد و بدون مشارکت کامل حزب الله لبنان، ایران یا یمن انجام گیرد و حدود ۳۵۰۰۰۰ اسرائیلی که به عنوان سرباز ذخیره نظامی به خدمت سربازی فرستاده شده‌ و به زودی به سر کار باز می گردند.

این رسانه چاپ فلسطین اشغالی تخمین وزارت دارایی رژیم صهیونیستی درباره خرج ۵۰ میلیارد دلاری برای جنگ غزه را «خوشبینانه» توصیف کرده است اما وزارت دارایی گفته که به داده‌های استنادی کالکالیست پایبند نیست.

هشدار درباره هزینه بالای جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه در شرایطی مطرح شده که برخی منابع رسانه‌ای روز شنبه (دیروز) خبر دادند که حجم حملات این رژیم به غزه از ابتدای حملات معادل قدرت ۲ بمب اتمی است.

گفته می‌شود که رژیم اسرائیل بیش از ۱۲ هزار حمله هوایی به غزه انجام داده و مناطق غیرنظامی مانند تأسیسات عمومی، مدارس و بیمارستان‌ها را هدف قرار داده است. بیش از ۲۱۲ هزار خانه آسیب دیده و ۳۵ هزار خانه ویران شده است. ۸۵ ساختمان و تأسیسات دولتی از جمله مرکز فرهنگی ویران شده‌اند. ۲۱۴ مدرسه آسیب دیده‌اند و ۴۵ مدرسه به طور کامل نابود شده است. رژیم صهیونیستی ۱۰۲ موسسه بهداشتی را هدف قرار داد و ۱۳۵ کارمند بهداشت، ۴۰ روزنامه نگار، ۱۸ کارمند اداری و ۴۹ مقام مذهبی را کشته است.

بنا بر گزارش کالکالیست، نیمی از هزینه‌های جنگ رژیم صهیونیستی مربوط به مخارج نظامی است که روزانه حدود یک میلیارد شِکِل است. حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد شِکِل بقیه، ناشی از از دست رفتن درآمدها، بین ۱۷ تا ۲۰ میلیارد شِکِل غرامت برای مشاغل و ۱۰ تا ۲۰ میلیارد شِکِل برای بازسازی.