3944178 1

به گزارش پایروس به نقل از وبگاه اینتل ریپابلیک، بلاروس امروز چهارشنبه توافقنامه تأسیس مراکز آموزشی رزمی مشترک با روسیه را تصویب کرد.

بر اساس اعلام این رسانه، وزارت دفاع روسیه و بلاروس در مورد ترکیب مراکزی که برای وحدت رویه در فرایند آموزشی کار کرده و امکان تبادل تجربیات بین دو ارتش را فراهم می کنند؛ تصمیم گیری خواهند کرد.

همکاری های میان روسیه و بلاروس به ویژه پس از شورش ۲۴ ساعته و نافرجام گروه واگنر علیه کرملین ابعاد تازه ای یافته است.

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس دیروز سه شنبه در سخنانی اعلام کرد: وزیر دفاع روسیه گاهی مورد انتقاداتی قرار می گیرد که مستخق آن ها نیست. من با وزیر دفاع موافقم که نیروهای ما به واحدی مانند واگنر نیاز دارند. شاهد نشانه هایی هستیم مبنی بر اینکه غرب درباره حرکت واگنر به سوی کشور ما بسیار محتاطانه رفتار می کند. من مانع پیوستن بلاروسی ها به گروه واگنر نمی شوم. من به پریگوژین پیشنهاد دادم تا از نیروهای واگنر در یکی از پایگاه های نظامی متروکه بلاروس میزبانی کند. گروه واگنر از سلاح های هسته ای در بلاروس محافظت نخواهد کرد. از تجربه واگنر استفاده خواهیم کرد؛ تجربه جنگی آنها برای بلاروس مفید خواهد بود.

پریگوژین جمعه پیش مدعی شد که ارتش روسیه با دستور سرگئی شویگو، وزیر دفاع و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه مقر نیروهای واگنر در خاک اوکراین را هدف قرار دادند و نزدیک ۲ هزار نفر از آنها را کشته‌اند. پریگوژین بعد از طرح این ادعا نیروهای خود را در شهر روستوف مستقر و پس از آن برای «اجرای عدالت و مجازات وزیر دفاع و رئیس ستاد کل ارتش» به سمت مسکو حرکت کرد.

وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای این ادعای پریگوژین را رد و او را به «شورش و خیانت» متهم کرد و از نیروهای واگنر خواست تا از دستورات پریگوژین پیروی نکنند.

به‌دنبال بالا گرفتن تنش بین یوگنی پریگوژین، فرمانده ارتش خصوصی واگنر وابسته به مسکو و وزارت دفاع روسیه و تحریک به شورش مسلحانه از سوی واگنر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نطقی تلویزیونی خطاب به مردم روسیه گفت: از داخل به ما خیانت شده و آنها باید تاوانش را بپردازند. روسیه به سختی برای آینده‌اش در نبرد است و برای این منظور لازم است که از شر هر چیزی که ما را تضعیف می‌کند، خلاص شویم.

پوتین این اقدام پریگوژین را «خیانت و خنجر از پشت» نامید و گفت: باید تمام نیروهایمان را متحد کنیم. از پشت ما خنجر زدند و باید تاوانش را بپردازند. پاسخ ما به این شورش مسلحانه سخت خواهد بود.

در کمتر از ۲۴ ساعت در روز شنبه با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، پریگوژین حاضر به مصالحه شد و در عوض تضمین امنیت خود و نیروهایش، مجبور به عقب‌نشینی شد.