اتحادیه اروپا از کشورهای حوزه بالکان غربی باج‌خواهی می‌کند

به گزارش بامداد چهارشنبه پایروس به نقل از وزارت خارجه روسیه، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه، گفت: اتحادیه اروپا از فشار و باج‌خواهی سیاسی و اقتصادی استفاده می‌کند تا کشورهای حوزه بالکان غربی را به پیوستن به خط سیاسی تهاجمی خود نسبت به روسیه ترغیب کند.

زاخارووا با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا از کشورهای عضو می‌خواهد که مسئولیت جمعی را به اشتراک بگذارند، اظهار کرد: برنامه آنها این است که اعضا را مجبور کنند تا در کمک به رژیم نئونازی کی‌یف فعال‌تر باشند و از فرمول صلح پوچ زلنسکی حمایت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با یادآوری این نکته که اتحادیه اروپا مشکلات و آرزوهای واقعی مردم ساکن در کشورهای حوزه بالکان غربی را در نظر نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: این اتحادیه برای ادامه رویارویی خود با روسیه آماده است تا منافع توسعه و امنیت واقعی منطقه بالکان غربی را با نقض یکی از اصول اساسی منشور سازمان ملل مبنی بر احترام به حاکمیت و حق توسعه مستقل این کشورها قربانی کند.

وی افزود: اتحادیه اروپا در حالی ریاکارانه به نقض اصول امنیتی اروپا توسط روسیه اشاره می‌کند که پیش از این به همراه ایالات متحده این اصول را با مداخلات خود در یوگسلاوی (۱۹۹۹)، عراق (۲۰۰۳)، لیبی (۲۰۱۱) و سوریه (۲۰۱۴) زیر پا گذاشته‌ است.

زاخارووا گفت: همچنین این اتحادیه در حالی ریاکارانه خود را حامی اصل تمامیت ارضی اوکراین معرفی می‌کند که تلاش‌های خود برای جدا کردن کوزوو از صربستان را به کلی فراموش کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا در واقع یکی از شروط پذیرش اعضای جدید را اگر نگوییم شرط اصلی، تبعیت از سیاست ضدیت با مسکو تعریف کرده است، خاطرنشان کرد: اتخاذ این سیاست از سوی اتحادیه اروپا از مظاهر آشکار تفکر بلوکی ایدئولوژی‌محور است که به هیچ‌وجه بازگشت صلح و امنیت به قاره اروپا را تسهیل نمی‌کند.