57141 820

به گزارش پایروس به نقل از ایبِنا، شبکه تلویزیونی بلومبرگ گزارش داد، به دنبال بدتر شدن چشم‌انداز رشد اقتصادی در آلمان، اعتماد سرمایه گذاران در این کشور برای سومین ماه متوالی کاهش یافته است و این امر نگرانی‌ها در مورد رکود در بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا را تقویت کرده است.

شاخص احساس اقتصادی که توسط موسسه تحقیقات اقتصادی ZEW اندازه‌گیری می‌شود، از ۴.۱ در ماه آوریل به منفی ۱۰.۷ در ماه می‌کاهش یافته است که نشان‌دهنده ورود این شاخص به زیر صفر در سال جاری است.

این آمار در بحبوحه رکود تولید عمیق‌تر از انتظار در بیشتر صنایع آلمان اعلام شده است. سفارش‌های جدید شرکت‌های تولیدی در ماه مارس ۱۰.۷ درصد کاهش یافته که شدیدترین کاهش از آوریل ۲۰۲۰ تاکنون به شمار می‌رود.

آخیم وامباخ، رئیس موسسه ZEW گفت: «کارشناسان بازار مالی پیش‌بینی می‌کنند وضعیت اقتصادی نامطلوب در شش ماه آینده بدتر شود.»

وی تصریح کرد: «در نتیجه، اقتصاد آلمان می‌تواند وارد یک رکود، هرچند خفیف شود.»

اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که صنعت آلمان به جای امید به بهبودی، در حالت سکون باقی بماند و این امر چشم‌انداز تجدید حیات اقتصادی را کاهش می‌دهد.

کارستن برزسکی، رئیس بخش اقتصاد کلان در بانک ING طی گزارشی برای مشتریان این بانک نوشت: «موسسه ZEW، امروز پیامی نگران‌کننده ارسال کرد؛ سه افت متوالی روند جدیدی است، روندی در جهت اشتباه.»

صندوق بین‌المللی پول (IMF) در گزارش مربوط به آلمان که روز سه‌شنبه منتشر شد، هشدار داد، شرایط مالی سخت‌تر مالی و شوک‌های ناشی از افزایش قیمت انرژی، بر رشد اقتصادی کوتاه‌مدت برلین تاثیر گذاشته است.»

بنا بر پیش‌بینی این نهاد بین‌المللی، از آنجایی که اثرات سیاست‌های پولی انقباضی به تدریج از بین می‌روند و اقتصاد آلمان با شوک قیمت‌های انرژی سازگار می‌شود، تولیدناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۳ در نزدیکی صفر باقی می‌ماند و به تدریج در سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ به یک تا دو درصد افزایش خواهد یافت.