4272002


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از اسپوتنیک «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز سه شنبه اعلام کرد: جزایر کوریل بخش جدایی ناپذیر روسیه است.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در واکنش به موضع توکیو درباره «اشغال غیرقانونی» جزایر کوریل در این خصوص ادامه داد: چنین عباراتی غیرقابل قبول است؛ این جزایر بخش جدایی ناپذیر از روسیه هستند.

پیش از این، دولت ژاپن در «کتاب آبی دیپلماسی» برای سال ۲۰۲۳، مجددا از عبارت جزایر کوریل «بخش جدایی ناپذیر ژاپن است» و «به طور غیرقانونی توسط روسیه اشغال شده است» استفاده کرده بود.

شهریور ماه سال گذشته، دولت روسیه اعلام کرد در پاسخ به حمایت ژاپن از اوکراین و تحریم‌ های توکیو علیه مسکو، به توافق پیشین با ژاپن بر سر جزایر مورد مناقشه پایان داده است.

بنا بر توافقی که سال ۱۹۹۹ بین دو کشور منعقد شده بود، ساکنان پیشین جزایر «کوریل» و اعضای خانواده آنها می‌توانستند بدون دریافت روادید به این جزایر مسافرت کنند. دولت روسیه اکنون این توافق را فسخ کرده است.

پس از جنگ جهانی دوم، کنترل مجمع الجزایر کوریل به اتحاد جماهیر شوروی سابق واگذار شد، اما دولت ژاپن در سال‌های اخیر ادعای مالکیت این جزایر را دارد و می‌گوید «روسیه به صورت غیرقانونی این جزایر را اشغال کرده است». ژاپن مدعی است که تکلیف این جزایر باید با یک توافق جهانی مشخص شود و معلوم شود که متعلق به کدام کشور است. هم اکنون دو کشور، مذاکراتی را برای همکاری‌های اقتصادی مشترک در منطقه انجام داده‌اند.

«یوشیماسا هایاشی» وزیر امور خارجه ژاپن، در واکنشی اعتراضی، این تصمیم دولت روسیه را «کاملا بی اساس و غیرقابل قبول» خواند. وی دراین‌باره مدعی شد که اعمال تحریم‌های ژاپن علیه روسیه با وضعیت اوکراین مرتبط است و مسکو هنگام تصمیم گیری در مورد همکاری‌ های دوجانبه، ظاهراً در تلاش است مسئولیت را به ژاپن منتقل کند.