پیش بینی قیمت طلا و سکه ششم آذر

به گزارش پایروس،به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت طلا و سکه امروز در روند کاهشی قرار گرفت و افزایش روز گذشته را جبران کرد. نوسانات کاهشی ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی بازار طلا در روز جاری متاثر از کاهش ۱۰۰ تومانی قیمت دلار رخ داد. گفتنی است قیمت انس جهانی طلا در تعطیلات پایانی هفته قرار دارد و با رقم ثابت ۲۰۰۲ دلاری در حال معامله است.

Screenshot 2023-11-26 at 6.25.30 PM

بازار داخلی چشم‌انتظار بازگشایی بازارهای جهانی 

در همین راستا سهراب اشرفی کارشناس و فعال بازار طلا و جواهر با اشاره به اثر روند صعودی طلای جهانی در هفته گذشته بر بازار طلای داخلی به تجارت‌نیوز گفت: « در روز جمعه و همزمان با بسته شدن بازار طلای داخلی قیمت طلای جهانی به منطقه ۲۰۰۳ دلاری رسید. ادامه این نوسانات، از فردا صبح به وقت ایران با شروع به کار بازارهای جهانی مشخص می‌شود.»

وی با تاکید بر اینکه روند قیمت طلای جهانی به رخدادهای  روزهای آینده و شاخص‌های اقتصادی که در روزهای آینده منتشر می‌شود بستگی دارد خاطرنشان کرد: «این ماه آخرین ماه میلادی است و تسویه حساب‌های پایان سال ممکن است بر بازار جهانی طلا اثر داشته باشد. برای ادامه روند طلای جهانی در سال جدید میلادی مهم است که قیمت آن در پایان سال میلادی بالای منطقه  ۲۰۰۰ دلار و یا کمتر از این عدد بسته شود.»

افت قیمت طلا معامله‌گران را محتاط می‌کند!

این فعال بازار طلا و جواهر با تاکید بر تاثیر دلار بر بازار داخلی طلا اظهار داشت: «دولت و بانک مرکزی موفق شدند قیمت دلار را در محدوده ۵۰ هزار تومانی نگه دارند. همیشه آذر و دی، ماه‌های پرتلاطمی برای بازار ارز است و اینکه بانک مرکزی بتواند مانند چند ماه گذشته این ماه‌ها را مدیریت کند مساله مهمی است. زیرا افزایش قیمت دلار به طلا و سکه تسری پیدا می‌کرد و باعث افزایش قیمت آنها می‌شد.»

وی در خصوص روند قیمت طلا و سکه گفت: «از اسفند سال گذشته تا کنون در بازار طلا روند کاهشی داشتیم. اسفند سال گذشته قیمت یک گرم طلا به بالای سه میلیون تومان رسید و بعد از آن ‌روند کاهشی ادامه‌ داشت. قیمت تا کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پایین آمد. روند کاهشی قیمت‌ها باعث شد خریدارها مقداری از بازار فاصله بگیرند.»

اشرفی در ادامه خاطرنشان کرد: «در شرایط افت قیمت، معامله‌گران محتاط می‌شوند و بسیاری از بازار خارج می‌شوند که این کار اشتباه است و نباید از بازار خارج شوند. در کوتاه‌مدت شاید نتوان پیش‌بینی دقیقی از بازار طلا داشت اما در طولانی‌‌مدت مطابق سال‌های گذشته روند قیمت در بازار طلا افزایشی است.»

افزایش قیمت ربع سکه در روند کاهشی بازار

امروز پنجم آذر ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی کاهش ۱۰۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۲۸ میلیون و ۸۴۹ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بهار امروز با افت ۱۰۹ هزار تومانی با قیمت ۲۵ میلیون و ۶۰۶ هزار تومان معامله شد.

امروز قیمت نیم‌سکه کاهش ۵۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۱۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان معامله شد. ربع سکه تنها قطعه افزایشی امروز بود و با رشد ۵۰ هزار تومانی با قیمت ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. سکه گرمی با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی روی قیمت پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومانی ایستاد.

توازن حباب سکه با روند قیمت

امروز قیمت طلا کاهشی شد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با کاهش ۶۶ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۵۵۱ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۱۵ هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۴۳۵ هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم نیز کاهش داشت و به دو میلیون و ۴۰۳ هزار تومان رسید.

امروز حباب تمام قطعات سکه به غیر از ربع‌ سکه کاهش داشت. حباب سکه‌‌ امامی ۲۵ هزار تومان، سکه بهار ۴۴ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۰ هزار تومان و سکه گرمی ۹۰ هزار تومان کاهش داشت. حباب ربع سکه افزایش ۷۰ هزار تومانی داشت.