روند نوسانی قیمت طلای جهان

به گزارش پایروس، سرمایه‌گذاران از قدیم وقتی بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی وجود داشت به طلا پناه می‌بردند. طلا در زمان بی‌ثباتی اقتصادی، بحران‌های بازار سهام، درگیری‌های نظام بیماری‌های همه‌گیر منبع امن سرمایه‌گذاری است.

از این‌رو برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند با توجه به بی‌ثباتی در جهان و تنش‌های ژئوپلتیکی، جذابیت طلا به علت امنیت آن بیشتر می‌شود و قیمت طلا به زودی به ۲۵۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.

قیمت آتی طلا در چند هفته گذشته ۳ درصد افزایش یافته و سبب شد تا قیمت در روز سه‌شنبه به بالای ۲ هزار دلار در هر اونس برسد.

مارک نیوتن، تحلیلگر فنی بازار در یادداشتی که در بیزینس اینسایدر منتشر شد، نوشت، این افزایش قیمت، بالاترین میزان افزایش روزانه در این ماه بوده است و پس از اینکه قیمت‌ها با ۲۰۰۶ دلار در هر اونس بسته شد، بیشترین رشد هفتگی از بهار هم ثبت شد.

قیمت طلا رکورد جدیدی ثبت می کند؟

به گفته نیوتن، «این از نظر فنی تاحدی مثبت است و من فکر می‌کنم که طلا قیمت رکورد جدیدی بزند.»

وی معتقد است، افزایش به ۲۰۰۹.۴۱ دلار در هر اونس، راه را برای ورود به بازه قیمتی ۲۰۶۰ تا ۲۰۸۰ دلار در هر اونس باز کرده است.

این تحلیلگر می‌گوید، اگر سطح مقاومتی ۲۰۸۰ دلاری شکسته شود، این نشان‌دهنده یک «شکست فنی قطعی» است. وی پیش‌بینی کرد، حتی قیمت طلا سریع‌تر بالا رود.

پیش‌بینی فنی من ۲۵۰۰ دلار در هر اونس است و با توجه به کاهش نرخ بهره و چرخه‌های افزایشی و درگیری‌های ژئوپلتیکی مداوم، به نظر می‌رسد که طولانی‌مدت باشد.

این تحلیلگر متعهد شد، این رقم (۲۵۰۰ دلار) لزوما تا پایان سال محقق نخواهد شد بلکه یک «هدف نه چندان دور» است.

از زمان جنگ غزه، قیمت طلا افزایش یافته است و انتظار برای تشدید تنش‌ها و بی‌ثباتی‌ها، قیمت طلا را بالاتر هم می‌برد.