ورود روسیه به عرصه رقابت هوش مصنوعی

مسکو هم می‌خواهد که یک قدرت در حوزه هوش مصنوعی باشد، اما به دلیل جنگ در اوکراین که باعث شد بسیاری از متخصصان نخبه، روسیه را ترک کنند و تحریم‌های غرب که مانع واردات فناوری پیشرفته به این کشور شده، تلاش‌هایش در این عرصه عقب مانده است.

رئیس‌جمهور روسیه در یک کنفرانس هوش مصنوعی در مسکو گفت: با وجود مسائل اخلاقی مطرح و پیامدهای اجتماعی نگران‌کننده فناوری‌های جدید، تلاش برای ممنوع کردن هوش مصنوعی غیرممکن است. پوتین درباره هوش مصنوعی گفت: شما نمی‌توانید چیزی را ممنوع کنید. اگر آن را ممنوع کنیم، جای دیگری توسعه پیدا می‌کند و ما عقب می‌افتیم.

پوتین خاطرنشان کرد: شماری از سیستم‌های جست‌وجوی آنلاین غربی و مدل‌های مولد، زبان و فرهنگ روسی را نادیده گرفته یا حتی لغو کرده‌اند. چنین الگوریتم‌های غربی اساسا فکر می‌کنند روسیه وجود ندارد. البته انحصار و تسلط بر چنین سیستم‌هایی، آنها را غیرقابل قبول و خطرناک می‌کند.

طبق اکثر رتبه‌بندی‌ها، چین و آمریکا در زمینه تحقیقات هوش مصنوعی بسیار جلوتر از سایر کشورها هستند و در رتبه بعدی، کشورهای اروپایی و همچنین هند، روسیه، رژیم صهیونیستی، کره جنوبی و ژاپن قرار دارند.

با این حال، برای روسیه، جنگ در اوکراین و تلاش‌ها برای بسیج سربازان، باعث خروج تعداد زیادی از افراد تحصیل‌کرده شد و همزمان، تحریم‌های غرب باعث قطع همکاری بین‌المللی با مراکز قدرتمند هوش مصنوعی در غرب شده است.

برنامه‌ریزی روسیه برای توسعه هوش مصنوعی

پوتین درباره هوش مصنوعی گفت: در تمام زمینه‌های زندگی ما، بشریت در حال آغاز فصل جدیدی از وجود خود است. در آینده بسیار نزدیک، به عنوان یکی از اولین اقدامات، فرمان ریاست جمهوری امضا خواهد شد و نسخه جدیدی از استراتژی ملی توسعه هوش مصنوعی تصویب خواهد شد.

رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد: استراتژی جدید، تغییرات قابل توجهی از جمله توسعه تحقیقات بنیادی و کاربردی در زمینه هوش مصنوعی مولد و مدل‌های زبانی بزرگ، ایجاد خواهد کرد. محققان روسی باید دسترسی بهتری به ابررایانه‌ها داشته باشند و همزمان، آموزش علمی سطح بالای روسی در خصوص هوش مصنوعی باید بهبود پیدا کند. روسیه باید قوانین را تغییر دهد، همکاری‌های بین‌المللی را تقویت کند و سرمایه گذاری بسیار بیشتری را برای توسعه هوش مصنوعی تضمین کند.

بر اساس گزارش رویترز، پوتین از شرکت‌های اسبربانک و یاندکس برای توسعه هوش مصنوعی و مدل‌های زبانی خود  که به گفته او، باید بیشتر توسعه پیدا کرده و در بخش‌های اقتصاد بکار گرفته شود، ستایش کرد.