کلیسای کاتولیک مریم مقدس روسیه

کلیسای کاتولیک مریم مقدس روسیه

به گزارش پایگاه خبری پایروس؛ روسیه که بزرگترین کشور جهان است، طیف گسترده ای از تجربیات سفر را ارائه می دهد، از پیاده روی در دامنه کوه های پوشیده از یخچال گرفته تا مکان های تاریخی و فعالیت های فرهنگی در شهرهای بزرگ کشور نیز فراوان است.

در جای جای آن بناهای مذهبی و تاریخی فراوانی وحود دارد، که گردشگران بسیاری  را تهیه کرده اند را هرساله مجذوب خود می کند. یکی از آن بناها کلیسای کاتولیک مریم مقدس است.
کلیسای کاتولیک مریم مقدس در روسیه به دوران  بیزانس بر می گردد.  کلیساهای روسی از نظر تاریخی سلسله مراتب اسقفی خود را در اگزارستان حواری کاتولیک روسیه و اگزارستان حواری کاتولیک را در هاربین داشتند.
همچنین در سایر کلیساهای کاتولیک شرقی، کشیشان ارتدوکس شرقی سابق، و کشیشان کاتولیک کلیسای لاتین به صورت دوگانه خدمت می‌ کنند. کلیسای کاتولیک روسیه در حال حاضر توسط اسقف جوزف ورث رهبری می شود.
روسیه عمدتاً ارتدوکس هستند، و کاتولیک های روسیه در قرن هجدهم پس از الحاق بخش‌ های بزرگی از لهستان و لیتوانی به دست آورد.
از نظر تاریخی، اکثر کاتولیک ها در بخش های غربی روسیه زندگی می کنند. بسیاری از کاتولیک ها از لهستان، لیتوانی و اوکراین به سیبری فرستاده شدند.
بسیاری از کلیساهای کاتولیک بسته شدند و بسیاری از کشیشان دستگیر شدند. در اواخر دهه ۱۹۳۰، تنها دو کلیسای کاتولیک در اتحاد جماهیر شوروی باز ماندند که هر دو به عنوان “کلیساهای سفارت فرانسه” شناخته می شدند.
در مورد کلیسای جامع مسکو، این کلیسای جامع به یک ساختمان سکولار با چهار طبقه تبدیل شد که به عنوان دفاتر برای شرکت های دولتی خدمت می کرد.
تنها در دهه ۱۹۹۰، پس از مذاکره با دولت شهر، و به لطف کمک واتیکان و جامعه بین المللی کاتولیک، مردم محلی کلیسای کاتولیک مریم مقدس را پس گرفتند

تاریخ کلیسای کاتولیک مریم مقدس بیزانس روسیه به فیلسوف، ولادیمیر سولوویف (۱۸۵۳ – ۱۹۰۰) برمی گردد. او مفهوم جهانی بودن را در قالب وحدت کلیسا ارائه کرد.
قبل از زمان سولوویف، تنها گروه ‌های منزوی و سازمان ‌یافته مسیحیان وجود داشتند که با کلیسای رم در ارتباط بودند. سولوویف معتقد بود که کلیسای ارتدکس روسیه هرگز رسما از رم جدا نشده است.
تولستوی، کشیش ارتدوکس روسی، در سال ۱۸۹۳ با رم ارتباط برقرار کرد. پس از بازگشت به مسکو، او

جامعه ای از کاتولیک های ملکیتی را تأسیس کرد.این ایده مورد توجه قرار گرفت و جماعت های بیشتری در سنت پترزبورگ و مسکو ظاهر شدند. این گروه از کاتولیک ها از حمایت شاهزاده پیتر و پرنسس الیزابت ولکونسکی برخوردار بودند.

کلیسای کاتولیک مریم مقدسکلیسای کاتولیک مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس مسکو با الهام از سبک معماری کلیساهای میلان و وست مینیستر ساخته شده است. تلفیق دو سبک رمانسک و گوتیک در طراحی این بنا، جلوه بسیار زیبایی به کلیسا بخشیده است. ساختمان اصلی کلیسا شکل صلیب است و شامل سه شبستان و یک محراب می‌شود. یک برج هشت ضلعی به ارتفاع ۳۰ متر نیز در کنار بنا ساخته شده است. پنج طاق‌نما در راهروی اصلی کلیسا به چشم می‌خورند. این راهرو، ۶۵ متر طول دارد و هر بازوی آن، ۱۳ متر است.

راهروهای اصلی در مجموع با ۱۰ تکیه‌گاه تقویت شده‌اند که این عدد نماد ۱۰ فرمان است. درگاه کلیسا ۱۱ پله دارد که ۱۰ پله اول نماد ۱۰ فرمان و پله یازدهم نماد حضرت عیسی است. یکی دیگر از شاخصه‌های کلیسای مریم مقدس، ناقوس‌های آن است که در پشت بام قرار گرفته‌اند. بزرگ‌ترین ناقوس، ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد. پنجره‌های رنگی و بلند، آجرهای قرمز، تزئینات متعدد، تندیس‌ها و نقاشی‌های داخل کلیسا، آن را به یک مکان مقدس منحصربه‌فرد تبدیل کرده‌اند.

کلیسای مریم مقدس روسیه بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ بازسازی و تعدادی صلیب بر فراز آن اضافه شد. اگر به تاریخ و معماری علاقه دارید، حتما از این جاذبه گردشگری در مسکو بازدید کنید.

 تفاوت های ارتدکس و کاتولیک ها در کلیسای مریم مقدس

در حالی که قرن‌ها پیش این دو مذهب رقیب سرسختی بودند، امروزه تفاوت‌ها بین مسیحیان ارتدکس و روس‌های کاتولیک جزئی به نظر می‌ رسد. همه کسانی که تا به حال به یک کلیسای ارتدکس رفته اند می توانند مراسم مشابهی را در این کلیسای جامع کاتولیک که مملو از درختان کریسمس است تشخیص دهند.
برخی تفاوت‌ های ظاهری توجه را جلب می‌ کند. برای مثال زنان کاتولیک سر خود را نمی‌ پوشانند، علامت صلیب را متفاوت می‌ سازند، کشیش‌ ها بی ریش هستند و لباس‌ های متفاوتی می ‌پوشند. بدیهی است که تضادهای جدی تری نیز وجود دارد. برای ارتدوکس ها، پاپ رئیس همه مسیحیان نیست، این دو اعتراف در مورد ماهیت تثلیث مقدس اختلاف نظر دارند.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی