روسیه تحریم‌های سازمان ملل علیه مالی را وتو کرد

به گزارش پایروس، پس از آنکه روسیه پیشنهاد فرانسه و امارات برای تمدید تحریم‌های سازمان ملل علیه کشور مالی را وتو کرد، تمامی این تحریم‌ها امروز (پنجشنبه) پایان خواهند یافت. «واسیلی نبنزیا» سفیر روسیه در سازمان ملل اعلام کرد، این پیشنهاد کاملا نگرانی‌های باماکو و مسکو را نادیده گرفته بود.

پیشنهاد فرانسه-امارات هم تحریم‌ها و هم مدت ماموریت گروه کارشناسی سازمان ملل را که بر تحولات در کشور مالی نظارت داشت به ترتیب تا اوت و سپتامبر سال ۲۰۲۴ میلادی تمدید می‌کرد. این طرح ۱۳ رای مثبت در شورای امنیت کسب کرد اما با وتوی روسیه ناکام ماند. چین در این روند رای ممتنع داد.

شورای امنیت طرح جایگزین مسکو را رد کرد؛ طرحی که به حکم ماموریت گروه کارشناسی سازمان ملل فورا پایان می داد و تنها تحریم‌ها را برای ۱۲ ماه دیگر تمدید می‌کرد. این طرح با یک رای منفی ژاپن و ۱۳ رای ممتنع رد شد.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسکو با گروه کارشناسی سازمان ملل مخالف است چرا که در آخرین گزارش آن از گروه واگنر انتقاد و آن را به انجام اقدامات خشونت‌آمیز علیه زنان و دیگر اشکال نقض شدید حقوق بشر و قوانین بشردوستانه بین‌المللی برای ایجاد وحشت در بین مردم متهم کرد.

این در حالی است که کشور مالی تاکید کرد مشاوران امنیتی روسیه در برابر شورشیان بسیار مؤثرتر از مشاوران فرانسه یا سازمان ملل بودند.

نبنزیا پس از این رای‌گیری در توضیح وتوی روسیه گفت: این طرح فرانسه-امارات به هیچ وجه نگرانی‌های کشورهای مالی و روسیه را در نظر نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد، کشور مالی در سال ۲۰۱۷ میلادی شخصا خواستار تحریم هشت تن به عنوان بخشی از یک روند صلح شده بود.

نبنزیا افزود: طرح روسیه موضع اعضای آفریقایی شورای امنیت را دال بر اینکه این تحریم‌ها باید برای مدتی اعمال شوند تا به اجرای این توافق صلح کمک کنند اما نباید به ابزاری برای نفوذ خارجی بر روندهای سیاسی داخلی در کشور مالی تبدیل شوند، در نظر گرفته است.

وی تصریح کرد: امیدواریم در آینده حامیان قطعنامه‌ها یک رویکرد عمل‌گرایانه و منافع کشور میزبان را در اولویت قرار دهند تا از رویارویی‌های غیرضروری در شورای امنیت جلوگیری شود.