واردات کالاهای اساسی

به گزارش پایروس به نقل وزارت جهاد کشاورزی، سید سعید راد افزود: پارسال نزدیک به ۱۰.۵ میلیون تن انواع کالاهای اساسی شامل بیش از ۸.۵ میلیون تُن گندم و حدود ۲ میلیون تُن روغن خام، برنج و شکر خام در کشور ذخیره‌سازی شد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: سال ۱۴۰۱، افزون بر هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تُن گندم از کشاورزان کشور خریداری شد که نسبت به سال ۱۴۰۰ که ۴.۵ میلیون تُن گندم خریداری شده بود، حدود ۶۰ درصد افزایش داشت و امسال نیز تاکنون ۱۰ میلیون و ۳۳۱ هزار تُن گندم از کشاورزان خریداری شده که نسبت به سال گذشته، بیش از ۴۴ درصد و نسبت به سال ۱۴۰۰، افزون بر ۱۲۸ درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت: پارسال ۱۰۰ هزار تُن انواع دانه‌های روغنی از کشاورزان خریداری شد که ۵۶ هزار تُن از این میزان از استان خوزستان، ۱۲ هزار تُن از استان ایلام و ۳۲ هزار تُن نیز از سایر استان‌های کشور خریداری شده بود.

راد اضافه‌ کرد: خرید دانه‌های روغنی در سال جاری با ۱۰ درصد رشد نسبت به سال گذشته به ۱۱۰ هزار تُن رسیده که ۳۱ هزار تُن از این میزان از استان خوزستان، ۲۰ هزار تُن از استان گلستان و ۵۹ هزار تُن نیز از سایر استان‌های کشور خریداری شده است.

وی با اشاره به خریدهای خارجی و واردات کالاهای اساسی از سایر کشورها، تاکید کرد: به موازات رشد تولید محصولات کشاورزی از جمله گندم، ورود کالاهای اساسی به کشور در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان محسوسی کاهش داشت و این روند کاهشی در سال جاری نیز ادامه دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در این راستا، تعداد کشتی‌هایی که محموله کالاهای اساسی خود را در بنادر ورودی کشور تخلیه کردند از ۳۷۱ فروند در سال ۱۴۰۰ (هر هفته هفت کشتی) با ۳۹ درصد کاهش به ۲۲۷ فروند در سال ۱۴۰۱ (هر هفته چهار کشتی) کاهش یافت.

وی یادآوری‌ کرد: واردات کالاهای اساسی نیز از هشت میلیون و ۷۰۰ هزار تُن در سال ۱۴۰۰ (روزانه ۲۴ هزار تُن) با ۳۴ درصد کاهش به پنج میلیون و ۷۶۰ هزار تُن در سال ۱۴۰۱ (روزانه ۱۶ هزار تُن) رسید.

راد خاطرنشان‌ کرد: از مجموع کالاهای اساسی وارداتی در سال ۱۴۰۰، مقدار ۶ میلیون و ۳۲۰ هزار تُن گندم و ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار تُن به روغن خام، شکر خام و برنج اختصاص داشت که این میزان در سال ۱۴۰۱ به چهار میلیون و ۶۷۰ هزار تُن واردات گندم و یک میلیون و ۹۰ هزار تُن روغن خام، برنج و شکر خام کاهش یافت.